Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.107.2024.1.GK
Opodatkowanie podatkiem VAT dostaw części zamiennych oraz prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
26 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 23 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostaw części zamiennych oraz prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. Uzupełnili go Państwo pismem z 16 kwietnia 2024 r. (data wpływu 18 kwietnia 2024 r.)
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym
1.Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. A/S (…)
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B. Sp. z o.o. (…)
Opis zdarzenia przyszłego
A. A/S, z siedzibą w Danii (dalej również „Zainteresowany” lub „Spółka”) należy do grupy kapitałowej (dalej: „Grupa”), zajmującej się produkcją i sprzedażą (...). Spółka jest zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT w tym również dla celów dostaw wewnątrzwspólnotowych.
Zainteresowany dostarcza swoje produkty (tj. przede wszystkim (...)) do nabywców zarówno z państw członkowskich Unii Europejskiej jak i do nabywców z państw trzecich. Niezależnie od dostaw wyrobów gotowych jakimi są (...) Spółka dostarcza również swoim klientom części zamienne do sprzedawanych produktów. Części zamienne używane są też do napraw gwarancyjnych.
Podobnie jak w przypadku wyrobów gotowych, części zamienne dostarczane są zarówno do unijnych kontrahentów jak i do nabywców spoza Unii Europejskiej. Niniejszy wniosek o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczy wyłącznie planowanych dostaw do kontrahentów spoza Unii Europejskiej.
Ze względu na wprowadzoną w Grupie zmianę polegającą na przeniesieniu magazynu części zamiennych do Polski i sprzedaży ich przez B. sp. z o.o. (spółka z Grupy z siedzibą w Polsce, zarejestrowana w Polsce na VAT) Zainteresowany stanął przed koniecznością przeorganizowania dotychczasowego łańcucha dostaw części zamiennych.
Transakcje, w ramach których
i)Zainteresowany dostarcza części zamienne bezpośrednio ostatecznemu nabywcy spoza Unii Europejskiej
ii)części zamienne wysyłane są do ostatecznego nabywcy bezpośrednio od B. sp. z o.o.
nie spełniają oczekiwań Zainteresowanego. W związku z czym, ze względów biznesowych, w tym między innymi z uwagi na potrzebę wyodrębnienia procesu eksportu z zakresu czynności wykonywanych przez B. sp. z o.o. w ramach wydawania części zamiennych z Magazynu Zainteresowany rozważa wprowadzenie modelu dostaw zgodnie z którym:
- części zamienne nabyte od B. sp. z o.o. transportowane będą do magazynu Zainteresowanego zlokalizowanego w (...) (dalej „Magazyn”), transport realizowany będzie przez lokalnego przewoźnika,
- w Magazynie poszczególne przesyłki objęte zostaną procedurą eksportu (informacje o przesyłkach przesłane zostaną do agencji celnej współpracującej z Zainteresowanym, pracownicy Magazynu nakleją odpowiednie etykiety na przesyłki, w dokumentach celnych jako eksporter zostanie wskazany Zainteresowany,)
- części zamienne dostarczone zostaną przez działającą na zlecenie Zainteresowanego firmę kurierską do ostatecznych nabywców (dostawa z Magazynu pod wskazany w zamówieniu adres, dostawa na warunkach Incoterms DAP).
Wskazać należy, że części zamienne nie będą w Magazynie poddawane usługom uszlachetniania, konfekcjonowania czy innym czynnościom. Jak wskazano powyżej na przesyłkach naklejone zostaną odpowiednie etykiety firmy kurierskiej.
B. sp. z o.o. dostarczać będzie Zainteresowanemu towary na warunkach FCA, co oznacza, że z chwilą wydania towarów przewoźnikowi ryzyko związane z uszkodzeniem lub utratą towarów przechodzić będzie na Zainteresowanego. Zainteresowany odpowiadał będzie za dostarczenie części zamiennych do Magazynu w (...)jak również dalszą ich dostawę do ostatecznego nabywcy. Dalsza organizacja łańcucha dostaw pozostanie poza zakresem B. sp. z o.o. jako dostawcy Zainteresowanego.
Transport będzie realizowany przez przewoźnika działającego na podstawie umowy zawartej z Zainteresowanym. Zainteresowany ponosić będzie koszty transportu, przy czym czynności techniczne związane z organizacją konkretnych wysyłek realizowane będą przez pracowników B. sp. z o.o. działających na zlecenie Zainteresowanego w ramach usługi świadczonej na rzecz Zainteresowanego na podstawie odrębnej umowy.
Wskazać należy, że Zainteresowany składał będzie zamówienie na dostawę części zamiennych dopiero po otrzymaniu odpowiedniego zamówienia od ostatecznego nabywcy lub po uzyskaniu informacji o konieczności dostarczenia części zamiennych w związku z naprawą gwarancyjną. Z uwagi na wspólny system informatyczny B. sp. z o.o. będzie mogła mieć dostęp do informacji dotyczących adresu ostatecznego odbiorcy niemniej jednak informacje te jako irrelewantne dla dostawy realizowanej na rzecz Zainteresowanego, nie będą analizowane ani weryfikowane przez B. sp. z o.o. na poziomie dostawy części zamiennych na rzecz Zainteresowanego.
Wnioskodawcy wnoszą o interpretację przepisów podatkowych w zakresie zasad opodatkowania VAT przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego dostaw części zamiennych realizowanych przez B. sp. z o.o. na rzecz Zainteresowanego, a w konsekwencji prawa Zainteresowanego do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących przedmiotowe dostawy wskazując, że intencją Zainteresowanego oraz B. sp. z o.o. nie jest uzyskanie jakichkolwiek preferencji w zakresie rozliczeń w podatku VAT, a jedynie pewność, że prawidłowo rozliczać będzie VAT z tytułu planowanych dostaw części zamiennych.
Pytania ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku
1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców zgodnie z którym w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, nie zostaną spełnione przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy VAT, w konsekwencji przepis ten nie będzie miał zastosowania do opisanych we wniosku dostaw części zamiennych transportowanych od B. sp. z o.o. do Magazynu Zainteresowanego zlokalizowanego w (...)?
2.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców zgodnie z którym przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego dostawy części zamiennych realizowane przez B. sp. z o.o. na rzecz Zainteresowanego stanowić będą dostawy krajowe w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT i jako takie powinny zostać opodatkowane właściwą stawką VAT?
3.Czy na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy VAT Zainteresowanemu będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony VAT wynikający z wystawionych przez B. sp. z o.o. faktur VAT dokumentujących sprzedaż części zamiennych?
Stanowisko Zainteresowanych ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku
1.W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, nie zostaną spełnione przesłanki o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy VAT, w konsekwencji przepis ten nie będzie miał zastosowania do opisanych we wniosku dostaw części zamiennych transportowanych od B. sp. z o.o. do Magazynu Zainteresowanego zlokalizowanego w (...).
2.Przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego dostawy części zamiennych realizowane przez B. sp. z o.o. na rzecz Zainteresowanego stanowić będą dostawy krajowe w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT i jako takie powinny zostać opodatkowane przy zastosowaniu właściwej stawki VAT.
3.Zainteresowanemu będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony VAT wynikający z wystawionych przez B. sp. z o.o. faktur VAT dokumentujących sprzedaż części zamiennych.
Uzasadnienie własnego stanowiska w sprawie
Ad 1. Brak zastosowania art. 22 ust. 2 ustawy VAT do planowanych dostaw części zamiennych.
Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy VAT w przypadku, gdy te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy, wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie.
W związku z udziałem kilku podmiotów w łańcuchu dostaw Wnioskodawcy dokonali analizy konsekwencji VAT planowanej transakcji pod kątem ewentualnego zastosowania przepisów dotyczących transakcji łańcuchowych. Zdaniem Wnioskodawców przepis art. 22 ust. 2 ustawy VAT nie będzie miał zastosowania w przypadku opisanych we wniosku dostaw części zamiennych. Niemniej jednak, z uwagi na fakt, iż interpretacja przepisów dotyczących dostaw łańcuchowych budzi wiele wątpliwości intencją Wnioskodawców jest potwierdzenie uzyskania interpretacji indywidualnej w tym zakresie celem potwierdzenia, że będą oni prawidłowo rozliczać VAT z tytułu planowanych dostaw części zamiennych.
Analiza treści art. 22 ust. 2 ustawy VAT prowadzi do wniosku, że przepis ten dotyczy sytuacji, w których
i)występują co najmniej dwie dostawy pomiędzy co najmniej trzema podmiotami,
ii)towary transportowane są od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy w ramach jednego transportu o nieprzerwanym charakterze,
iii)przy czym warunki te muszą zostać spełnione łącznie.
W ocenie Wnioskodawców w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym nie zostanie spełniony warunek dostawy towarów w ramach transportu o nieprzerwanym charakterze.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego transakcje, w ramach których
i)Zainteresowany dostarcza części zamienne bezpośrednio ostatecznemu nabywcy spoza Unii Europejskiej
ii)części zamienne wysyłane są do ostatecznego nabywcy bezpośrednio od B. sp. z o.o. (dostawa w ramach transportu o nieprzerwanym charakterze)
nie spełniają oczekiwań Zainteresowanego. W związku z czym, ze względów handlowych i biznesowych, w tym między innymi z uwagi na potrzebę objęcia procesu eksportu odpowiednimi procesami wdrożonymi przez Spółkę Zainteresowany rozważa rezygnację z transportu towarów bezpośrednio od B. sp. z o.o. do ostatecznego nabywcy i wprowadzenie modelu dostaw zgodnie z którym części zamienne nabywane od B. sp. z o.o. transportowane będą do Magazynu zlokalizowanego w (...), gdzie zostaną rozładowane i wprowadzone do Magazynu w celu objęcia ich odpowiednim procesem przewidzianym dla eksportu towarów. Podział transportu na dwa odcinki uzasadniony jest w tym przypadku realizacją celów biznesowych Spółki.
Zdaniem Wnioskodawców w analizowanym zdarzeniu przyszłym już samo rozładowanie części zamiennych w celu wprowadzenia ich do Magazynu, gdzie będą one objęte odpowiednimi procesami w tym procesem związanym z eksportem towarów skutkować będzie utratą przez transport części zamiennych przymiotu nieprzerwanego.
Dodatkowo wskazać należy, że dostawa części zamiennych na rzecz Zainteresowanego realizowana będzie na zasadach Incoterms FCA, co oznacza, że z chwilą odbioru części zamiennych przez przewoźnika na Zainteresowanego przeniesione zostaną ryzyka związane z utratą towarów. Od tego momentu B. sp. z o.o. jako podmiot dostarczający części zamienne nie będzie już angażowała się w proces dalszych dostaw towarów - dalsza organizacja łańcucha dostaw pozostawać będzie poza zakresem B. sp. z o.o. jako dostawcy towarów na rzecz Zainteresowanego.
B. sp. z o.o. informowana będzie o tym, że części zamienne mają być dostarczone do Magazynu w (...) Co więcej, pomimo, że B. sp. z o.o. realizując dostawę części zamiennych na warunkach Incoterms FCA nie będzie zainteresowana ostatecznym przeznaczeniem sprzedawanych przez siebie części zamiennych, to jednak z uwagi na to, iż Zainteresowany i B. sp. z o.o. należą do tej samej grupy kapitałowej i korzystają ze wspólnych systemów informatycznych, B. sp. z o.o. będzie mogła mieć dostęp do informacji dotyczących adresu ostatecznego odbiorcy. Będzie to informacja dostępna w systemie informatycznym używanym przez obydwa podmioty, tj. B. sp. z o.o. i Zainteresowanego. Niemniej jednak informacje takie jako irrelewantne dla dostaw realizowanych na rzecz Zainteresowanego, nie będą analizowane ani weryfikowane przez B. sp. z o.o. na poziomie dostawy części zamiennych dostarczanych do magazynu w (...).
Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Wnioskodawców w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym towary nie będą dostarczane do ostatecznego nabywcy w ramach jednego transportu o nieprzerwanym charakterze. Wynikająca ze względów biznesowych decyzja Zainteresowanego o dostawie części zamiennych do Magazynu w celu objęcia ich tam odpowiednimi procesami w tym procesami związanymi z eksportem towarów skutkować będzie przerwaniem transportu. W konsekwencji analizowane dostawy nie będą stanowiły dostaw, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy VAT.
Ad 2 Dostawy części zamiennych realizowane przez B. sp. z o.o. na rzecz Spółki
Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że opisane we wniosku dostawy na rzecz Spółki części zamiennych transportowanych od B. sp. z o.o. do Magazynu w (...) stanowić będą tzw. dostawy krajowe opodatkowane 23% VAT.
Odpowiednio do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ustawy VAT „Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...)”.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT „Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (...)”.
W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym części zamienne będą dostarczane (transportowane) do Magazynu w (...). Dostawa realizowana będzie na warunkach FCA. Z chwilą odbioru towarów przez przewoźnika na Zainteresowanego przeniesione zostaną wszelkie ryzyka związane z ich utratą lub uszkodzeniem.
Dostawa części zamiennych na rzecz Zainteresowanego realizowana będzie na terytorium Polski. Stąd należy uznać, iż dostawa części zamiennych nabywanych od B. sp. z o.o. stanowić będzie dostawę krajową w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy VAT. W konsekwencji, B. sp. z o.o. zobowiązana będzie opodatkować analizowane transakcje 23% VAT.
Ad 3 Prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących dostawę części zamiennych
Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do odliczenia występuje z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w Ustawie VAT (w szczególności przewidzianych w art. 88 ustawy VAT).
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, nabyte od B. sp. z o.o. części zamienne będą dostarczane nabywcom spoza UE, bądź będą wykorzystywane do napraw gwarancyjnych. Spółka wykorzysta więc części zamienne zakupione od B. sp. z o.o. do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Będzie więc istniał bezpośredni związek pomiędzy nabytymi towarami, a czynnościami opodatkowanymi VAT.
Jednocześnie, nie wystąpią po stronie Spółki jakiekolwiek inne ograniczenia w prawie do odliczenia podatku naliczonego na podstawie szczególnych przepisów Ustawy VAT (w szczególności przewidziane w art. 88 ustawy VAT) - wszystkie przesłanki prawa do odliczenia VAT zostaną więc spełnione.
Biorąc powyższe pod uwagę, Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia części zamiennych od B. sp. z o.o..
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku wspólnym jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 361), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów na terytorium kraju;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie, z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają określone czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju.
Według art. 2 pkt 1 ustawy:
Przez terytorium kraju rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Przez towary rozumie są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:
Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W art. 22 ust. 1-4 ustawy uregulowano zasady dotyczące określenia miejsca świadczenia przy dostawie towarów w przypadku transakcji łańcuchowych (szeregowych), tj. transakcji, w których występuje kilka podmiotów dokonujących obrotu tym samym towarem, przy czym towar trafia bezpośrednio od pierwszego do ostatniego podmiotu w łańcuchu.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy:
Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.
Stosownie do art. 22 ust. 2 ustawy:
W przypadku gdy te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy, wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie.
Powołane przepisy wprowadzają generalną zasadę określenia miejsca dokonania dostawy towarów transportowanych (wysyłanych) w przypadku dostawy łańcuchowej, w której uczestniczą więcej niż dwa podmioty, a towar przesyłany jest bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego nabywcy. W takim przypadku miejscem dostawy towarów transportowanych (wysyłanych) jest miejsce, z którego transport (wysyłka) się rozpoczyna. Przy czym w przypadku dostawy łańcuchowej miejscem dostawy poprzedzającej transport (wysyłkę) jest miejsce rozpoczęcia transportu, a dostawy następującej po transporcie (wysyłce) – miejsce zakończenia transportu (wysyłki). Wobec tego w celu ustalenia miejsca poszczególnych dostaw składających się na dostawę łańcuchową kluczowym jest ustalenie tego, której dostawie przypisany jest transport towarów.
Przepis art. 22 ust. 2 ustawy (zdanie pierwsze) stanowi, że w przypadku transakcji łańcuchowych, kiedy ten sam towar jest przedmiotem kolejnych dostaw, lecz faktycznie jest przemieszczany od pierwszego dostawcy do finalnego nabywcy, wówczas przyjmuje się, że ma miejsce tylko jedna wysyłka (transport). Z uwagi na to, że dokonywane jest tylko jedno przemieszczenie towarów, to tylko jedna dostawa może być uznana za dostawę „ruchomą”, pozostałe zaś są dostawami „nieruchomymi”. Natomiast zdanie drugie omawianego przepisu odnosi się wprost do sytuacji, kiedy towar jest wysyłany (transportowany) przez nabywcę dokonującego również jego dostawy, czyli przez podmiot kupujący i sprzedający ten sam towar. W takiej sytuacji ustawodawca wskazał, że transport (wysyłka) przyporządkowane są dostawie realizowanej dla tego nabywcy.
Odnosząc się z kolei do prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, należy wskazać, że z zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 tej ustawy.
Stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 2 i 7 ustawy:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:
2) transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku,
7) wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze – w części dotyczących tych czynności.
Z opisu sprawy wynika, że A. A/S, z siedzibą w Danii należy do grupy kapitałowej, zajmującej się produkcją i sprzedażą (...) Spółka jest zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT w tym również dla celów dostaw wewnątrzwspólnotowych. Zainteresowany dostarcza swoje produkty (tj. przede wszystkim (...)) do nabywców zarówno z państw członkowskich Unii Europejskiej jak i do nabywców z państw trzecich. Niezależnie od dostaw wyrobów gotowych jakimi są (...) Spółka dostarcza również swoim klientom części zamienne do sprzedawanych produktów. Części zamienne używane są też do napraw gwarancyjnych. Ze względu na wprowadzoną w Grupie zmianę polegającą na przeniesieniu magazynu części zamiennych do Polski i sprzedaży ich przez B. Sp. z o.o. Zainteresowany stanął przed koniecznością przeorganizowania dotychczasowego łańcucha dostaw części zamiennych. Transakcje, w ramach których Zainteresowany dostarcza części zamienne bezpośrednio ostatecznemu nabywcy spoza Unii Europejskiej, części zamienne wysyłane są do ostatecznego nabywcy bezpośrednio od B. Sp. z o.o., nie spełniają oczekiwań Zainteresowanego. W związku z czym, ze względów biznesowych, w tym między innymi z uwagi na potrzebę wyodrębnienia procesu eksportu z zakresu czynności wykonywanych przez B. Sp. z o.o. w ramach wydawania części zamiennych z Magazynu Zainteresowany rozważa wprowadzenia modelu dostaw zgodnie z którym: części zamienne nabyte od B. Sp. z o.o. transportowane będą do magazynu Zainteresowanego zlokalizowanego w (...). Transport realizowany będzie przez lokalnego przewoźnika. W Magazynie poszczególne przesyłki objęte zostaną procedurą eksportu (informacje o przesyłkach przesłane zostaną do agencji celnej współpracującej z Zainteresowanym, pracownicy Magazynu nakleją odpowiednie etykiety na przesyłki, w dokumentach celnych jako eksporter zostanie wskazany Zainteresowany). Części zamienne dostarczone zostaną przez działającą na zlecenie Zainteresowanego firmę kurierską do ostatecznych nabywców (dostawa z Magazynu pod wskazany w zamówieniu adres, dostawa na warunkach Incoterms DAP). Części zamienne nie będą w Magazynie poddawane usługom uszlachetniania, konfekcjonowania czy innym czynnościom. B. Sp. z o.o. dostarczać będzie Zainteresowanemu towary na warunkach FCA, co oznacza, że z chwilą wydania towarów przewoźnikowi ryzyko związane z uszkodzeniem lub utratą towarów przechodzić będzie na Zainteresowanego. Zainteresowany odpowiadał będzie za dostarczenie części zamiennych do Magazynu w (...) jak również dalszą ich dostawę do ostatecznego nabywcy. Dalsza organizacja łańcucha dostaw pozostanie poza zakresem B. Sp. z o.o. jako dostawcy Zainteresowanego. Transport będzie realizowany przez przewoźnika działającego na podstawie umowy zawartej z Zainteresowanym. Zainteresowany ponosić będzie koszty transportu, przy czym czynności techniczne związane z organizacją konkretnych wysyłek realizowane będą przez pracowników B. Sp. z o.o. działających na zlecenie Zainteresowanego w ramach usługi świadczonej na rzecz Zainteresowanego na podstawie odrębnej umowy. Zainteresowany składał będzie zamówienie na dostawę części zamiennych dopiero po otrzymaniu odpowiedniego zamówienia od ostatecznego nabywcy lub po uzyskaniu informacji o konieczności dostarczenia części zamiennych w związku z naprawą gwarancyjną. Z uwagi na wspólny system informatyczny B. Sp. z o.o. będzie mogła mieć dostęp do informacji dotyczących adresu ostatecznego odbiorcy niemniej jednak informacje te jako irrelewantne dla dostawy realizowanej na rzecz Zainteresowanego, nie będą analizowane ani weryfikowane przez B. Sp. z o.o. na poziomie dostawy części zamiennych na rzecz Zainteresowanego.
Państwa wątpliwości dotyczą określenia czy zostaną spełnione przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy i dostawa nie będzie stanowiła transakcji łańcuchowej (pytanie nr 1) oraz czy dostawa części zamiennych realizowanych przez B. Sp. z o.o. na rzecz Zainteresowanego stanowić będzie dostawę krajową w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i powinna być opodatkowana właściwą stawką VAT (pytanie nr 2), jak również ustalenia czy Zainteresowanemu będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony wynikający z wystawionych przez B. Sp. z o.o. faktur VAT dokumentujących sprzedaż części zamiennych (pytanie nr 3).
Odnosząc się do Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności wskazać należy, że dostawa części zamiennych od B. Sp. z o.o. do Magazynu Zainteresowanego zlokalizowanego w (...) nie będzie stanowić transakcji łańcuchowej, o której mowa w art. 22 ust. 2 ustawy, ponieważ aby można było mówić o transakcji łańcuchowej towary muszą być przedmiotem kolejnych dostaw i być transportowane bezpośrednio od pierwszego do ostatniego w kolejności nabywcy, oraz w transakcji muszą uczestniczyć co najmniej trzy podmioty. W analizowanym przypadku ten warunek nie będzie spełniony, gdyż jak zostało wskazane w opisie sprawy części zamienne nabyte od B. Sp. z o.o. transportowane będą do Magazynu Zainteresowanego zlokalizowanego w (...). Transport realizowany będzie przez lokalnego przewoźnika. W Magazynie poszczególne przesyłki objęte zostaną procedurą eksportu (w dokumentach celnych jako eksporter zostanie wskazany Zainteresowany). Zainteresowany będzie odpowiadał za dostarczenie części zamiennych do Magazynu w (...). jak również ich dostawę do ostatecznego nabywcy. Dalsza organizacja dostaw pozostanie poza zakresem B. Sp. z o.o. Tym samym, w okolicznościach niniejszej sprawy nie można mówić o dostawach dokonanych w ramach transakcji łańcuchowej, realizowanych bezpośrednio od pierwszego do ostatniego w kolejności nabywcy. Oznacza to, że w analizowanym przypadku nie zostaną spełnione przesłanki określone w art. 22 ust. 2 ustawy.
Dostawa części zamiennych od B. Sp. z o.o. do Magazynu Zainteresowanego zlokalizowanego w (...)realizowana będzie na terytorium kraju. Zatem dostawa części zamiennych realizowanych przez B. Sp. z o.o. na rzecz Zainteresowanego stanowić będzie czynność opodatkowaną na terytorium kraju, tj. dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaną według właściwej dla danych towarów stawki podatku.
Odnosząc się z kolei do Państwa wątpliwości sformułowanych w pytaniu nr 3, zauważyć należy, jak wskazano powyżej, dostawa części zamiennych od B. Sp. z o.o. do Magazynu Zainteresowanego zlokalizowanego w (...) stanowić będzie czynność opodatkowaną na terytorium kraju, tj. dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Ponadto nabyte towary będą wykorzystane przez Zainteresowanego do wykonywania czynności opodatkowanych – eksport towarów. Jak zostało wskazane w opisie sprawy nabyte towary od B. Sp. z o.o. objęte zostaną procedurą eksportu (Zainteresowany zostanie wskazany jako eksporter) i Zainteresowany będzie dostarczał części zamienne do ostatecznego nabywcy spoza Unii Europejskiej. Mając na uwadze powyższe, Zainteresowanemu będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony wynikający z wystawionych przez B. Sp. z o.o. faktur VAT dokumentujących sprzedaż części zamiennych zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
A. A/S (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right