Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
Data publikacji: 2024-04-30

Badania profilaktyczne pracowników – problemy praktyczne

Częstotliwość i zakres badań wykonywanych przez pracowników mogą być różne w zależności od tego, jakiego rodzaju pracę wykonują i na jakie czynniki niebezpieczne, szkodliwe lub uciążliwe są w jej trakcie narażeni. Jednak zasady dotyczące płatności za badania oraz wynagradzania pracowników za nieobecność w pracy z powodu wykonywania badań są wszędzie takie same. Jakie obowiązki obciążają pracodawcę? Jakich zasad muszą przestrzegać pracownicy? Czy lekarz medycy pracy może przyjmować pacjentów na terenie zakładu pracy? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście.

 

  1. Badania profilaktyczne dzielą się na wstępne, okresowe i kontrolne.

  2. Nie można dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

  3. Zakres i częstotliwość badań okresowych określają wskazówki w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników, nazywane „wskazówkami metodycznymi”.

  4. Pracodawca musi zapewnić okulary korygujące wzrok (soczewki kontaktowe) pracownikom użytkującym w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

  5. Zasady zapewnienia pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych należy określić w regulacjach wewnątrzzakładowych.

  6. Za każdym razem, gdy wada wzroku pracownika ulegnie zmianie, ma on obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza.

  7. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

  8. Obowiązek pracodawcy polegający na skierowaniu pracownika na badania kontrolne powstaje w wyniku stawienia się pracownika do pracy i zgłoszenia chęci podjęcia pracy.

  9. Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy pracownik powracający do pracy po długotrwałej chorobie może wykorzystać urlop wypoczynkowy bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim, czy też musi wcześniej wykonać badania kontrolne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00