Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-04-24

Kleszcz – mały owad, ale duży problem dla pracodawcy oraz pracownika

Wykonywanie prac na przestrzeni otwartej wiąże się nie tylko z narażeniem pracowników na warunki atmosferyczne, ale również na zagrożenia biologiczne. Klasyfikowane w ujęciu biologicznym jako pajęczaki – kleszcze przenoszące niebezpieczne patogeny stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. W żadnym razie pracodawca nie może uznać, iż te małe owady stanowią element ryzyka związany z pracą, który nie powinien podlegać stosownej profilaktyce. Jak najskuteczniej zabezpieczyć pracowników przed ryzykiem związanym z tymi owadami?

Krótko na temat małego wroga 

Osoby pracujące w budynkach są izolowane od warunków zewnętrznych – czego nie można powiedzieć o osobach pracujących na przestrzeni otwartej. Tak jak w przypadku organizacji stanowisk pracy w pomieszczeniach pracy można mówić o realnym wpływie pracodawcy na warunki pracy – tak już w przypadku pracy na otwartej przestrzeni można co najwyżej mówić o jego ograniczonym wpływie, przejawiającym się m.in. w próbie redukcji zagrożeń czy uciążliwości związanych przykładowo z kaprysami pogody. 

Osoby pracujące na otwartej przestrzeni muszą liczyć się z pracą w różnych temperaturach otoczenia, z narażeniem na wiatr, deszcz, promieniowanie słoneczne, z którym wiąże się szczególne zagrożenie, jakim jest promieniowanie UV – nie tylko w kontekście jego oddziaływania na skórę, ale również przykładowo na narząd wzroku. Dodatkowo osoba pracująca na otwartej przestrzeni może stać się obiektem ataku dzikiej zwierzyny, pogryzienia przez zwierzęta większe (np. pies) oraz ukąszenia przez owady. Niezależnie od wielkości agresora każdy ze wskazanych kontaktów może prowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. Przykładem takiego niebezpiecznego dla zdrowia kontaktu może być m.in. ukąszenie tytułowego kleszcza.

Zaliczające się w ujęciu biologicznym do pajęczaków kleszcze, to na pierwszy rzut oka niepozorne, niewielkie owady, które zależnie od fazy rozwoju osiągają do 5 mm. Kłopotliwe jest to, że kleszcz w najbardziej agresywnym, młodocianym stadium rozwojowym . Kolejny kłopot wynika z tego, że , ponieważ pajęczak produkuje specjalną wydzielinę mającą znieczulające działanie. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00