Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.130.2024.2.AWO

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 2 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 5 kwietnia 2024 r. (wpływ 5 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą oraz posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 w związku z ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza od (...) 2020 r. polega na tworzeniu (poprzez pisanie kodu źródłowego) od podstaw autorskiego oprogramowania. Jest to oprogramowanie wykorzystywane do prowadzenia prac badawczo‑rozwojowych w ramach projektu (...), inne oprogramowanie dla (...), a także oprogramowanie (...).

Pragnie Pan zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania - wynoszącą pięć procent uzyskanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej - za okres począwszy od (...) 2020 r., a także chciałby Pan stosować tę stawkę w przyszłości.

Korzysta Pan z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa we wniosku, na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wytworzone w ramach Pana działalności gospodarczej oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, stanowi i będzie stanowić utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, spełniając przesłanki wytworu o indywidualnym i twórczym charakterze, chronionego na podstawie art. 74 - i następne - wyżej wskazanej ustawy.

Efekty Pana pracy programistycznej, wykonywanej w ramach Pana działalności gospodarczej, są i będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.: odznaczają się (i będą się odznaczały) rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, są (i będą) kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej oraz nie są (nie będą) efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.

Autorskie oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, jest i będzie tworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest i będzie ono tworzone w ramach Pana twórczej działalności obejmującej prace rozwojowe, podejmowanej w sposób systematyczny, w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań i zastosowań, a także w ramach działalności polegającej na eliminacji pojawiających się błędów. Prace te stanowią i będą stanowić działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy, doświadczenia i umiejętności, w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania i prowadzenia produkcji oraz tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów (zastosowań) w zakresie produkcji. Nie są to i nie będą działania rutynowe, ani okresowe.

Efektem tych Pana prac (działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prowadzonej w ramach działalności gospodarczej bezpośrednio dla potrzeb Pana działalności gospodarczej) jest (i będzie) stworzenie produktów (oprogramowania), które oferuje Pan w swojej działalności gospodarczej i które - w stosunku do dotychczasowej Pana działalności - mają i będą miały nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter. Opracowywane były i będą nowe lub ulepszone produkty, usługi i procesy, które - wedle Pana wiedzy i mając na uwadze Pana indywidualny wkład w każdy projekt, a także Pana coraz bogatsze doświadczenie - są i będą albo unikatowe albo na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się i będą się odróżniały od rozwiązań już funkcjonujących - Panu znanych.

Sprzedawał i będzie Pan sprzedawał ukończone oprogramowanie. Tworzone w ramach Pana działalności gospodarczej oprogramowanie obsługuje i będzie obsługiwać realizację nowych procesów w (...), uwzględniając zmieniające się z miesiąca na miesiąc standardy programistyczne i technologie programistyczne, a także możliwości techniczne urządzeń (...). Nowy, ulepszony charakter tych produktów nie jest i nie będzie wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów.

Całość Pana działalności programistycznej, w ramach Pana działalności gospodarczej, jest i będzie skierowana na badanie, rozwój i ulepszenie oprogramowania, aby było użyteczne (realizujące zapotrzebowanie klientów), płynnie i bezawaryjnie działające, również dzięki rosnącym możliwościom obliczeniowym sprzętu komputerowego, a także nowym możliwościom urządzeń (...) i kompatybilne z innym nowoczesnym oprogramowaniem.

Wszystkie efekty wyżej wskazanych prac programistycznych zostaną wytworzone w związku z działalnością obejmującą wyżej wskazane działania.

Istnieją i będą istnieć dwa rodzaje wynagrodzenia osiąganego przez Pana w prowadzonej działalności gospodarczej w związku z tworzeniem oprogramowania, o którym mowa we wniosku. Jest i będzie to wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług, w ramach których jest i będzie tworzone oprogramowanie spełniające wyżej wskazane kryteria, zlecanych Pana kolejno. Ponadto, otrzymuje i będzie Pan otrzymywał wynagrodzenie z tytułu licencji niewyłącznej udzielanej na oprogramowanie spełniające wyżej wskazane kryteria, które tworzy Pan dla urządzeń (...)do stosowania w (...).

W ramach tego pierwszego rodzaju wynagrodzenia osiągał i osiągnie Pan przychody (wliczone w wynagrodzenie za świadczone usługi) z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do stworzonego w ramach Pana działalności gospodarczej oprogramowania. Na podstawie zawartych z klientami umów dotychczas przenosił, przenosi i będzie Pan przenosił bowiem na rzecz klientów majątkowe prawa autorskie do stworzonego oprogramowania (kodu źródłowego) na wszystkich polach eksploatacji określonych w umowie z klientem. Warunki wynagradzania określone są w taki sposób, że otrzymywał Pan wynagrodzenie godzinowe, liczone według stawki przypisanej dla każdej godziny roboczej, które mnoży się przez ilość godzin roboczych przeznaczonych na prace programistyczne. W przypadku projektów, jakie realizował i realizuje Pan, stawka godzinowa ustalana jest po to, aby klient otrzymał kompletne i ukończone rozwiązanie, a Pan nie ponosił ryzyka niedoszacowania prac koniecznych do wykonania na rzecz klienta.

Wynagrodzenie godzinowe jest ustalane przed przystąpieniem do prac i wypłacane po ukończeniu poszczególnych etapów prac programistycznych. Wynagrodzenie jest więc zależne od ilości i zakresu zadań. Mając na uwadze dotychczasowe relacje z klientami prace takie powinny zamykać się w ramach jednego miesiąca, ale mogą również obejmować dłuższy okres. Może Pan rozliczać również (będzie to Pan robił ewentualnie w przyszłości) usługi, o których mowa we wniosku, za pomocą wynagrodzenia zryczałtowanego (całkowita kwota zlecenia programistycznego z góry określona przed przystąpieniem do prac), jednak również jego wysokość będzie zależna od ilości i zakresu zadań (wprost proporcjonalnie), stanowić iloczyn godzin oszacowanych przez Pana na realizację projektu.

Przychód z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do tworzonego w ramach działalności badawczo-rozwojowej oprogramowania stanowiącego utwór, stanowi i będzie stanowić część wynagrodzenia netto z tytułu świadczenia usług, w ramach których tworzone jest i będzie autorskie oprogramowanie, a to z uwagi na fakt, że Pana nakład pracy na stworzenie unikatowych, indywidualnych i twórczych rozwiązań programistycznych zgodnych z najnowszymi, nietypowymi i unikatowymi technologiami w zakresie informatyki i programowania, stanowi w ramach dotychczasowej współpracy z klientami część czasu, jaki musi Pan poświęcić (a zakładając dalszą pracę w takim systemie, będzie Pan musiał poświęcić również w przyszłości) na świadczenie usług, w ramach których tworzone jest i będzie w ramach Pana działalności gospodarczej autorskie oprogramowanie.

Pozostała część wynagrodzenia składającego się na wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług, to wynagrodzenie za czynności, z którymi nie wiąże się tworzenie kwalifikowanego IP, czynności niemające charakteru twórczego.

Wobec powyższego, dochodem z kwalifikowanego prawa autorskiego są i będą dochody osiągnięte z tytułu kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (majątkowych praw autorskich do programu komputerowego chronionego na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wytworzonego w ramach Pana działalności badawczo-rozwojowej) uwzględnionej w cenie sprzedaży usług (30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W przypadku drugiego rodzaju wynagrodzenia, otrzymuje Pan wynagrodzenie z tytułu udzielenia niewyłącznej licencji na oprogramowanie, które tworzy Pan dla urządzeń (...) do stosowania w (...). Wynagrodzenie to obejmuje licencję na korzystanie z oprogramowania na wszystkich polach eksploatacji określonych w umowie z klientem. Wobec powyższego, dochodami z kwalifikowanego prawa autorskiego są i będą dochody osiągnięte z tytułu umowy licencyjnej dotyczącej kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (majątkowych praw autorskich do programu komputerowego chronionego na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wytworzonego w ramach Pana działalności badawczo-rozwojowej), tj. dochody określone w art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynagrodzenie z tytułu udzielenia licencji jest wliczone w cenę urządzenia, które jest sprzedawane z zainstalowanym na nim programem komputerowym obsługującym jego działanie.

Począwszy od (...) 2020 r. prowadzi Pan na bieżąco i będzie Pan prowadził na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, która pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, zapewniającą spełnienie pozostałych wymogów określonych w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czynności Panu zlecone, w ramach świadczenia usług na rzecz dotychczasowych klientów, nie były (absolutnie) wykonywane pod ich kierownictwem i podobnie będzie w przyszłości.

Ponosi i będzie Pan ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonanie opisanych we wniosku usług obejmujących tworzenie oprogramowania. Tworzy Pan w całości oprogramowanie określone we wniosku w Polsce. Samodzielnie ponosi i będzie Pan ponosił ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W uzupełnieniu wniosku - w odpowiedzi na następujące części wezwania do uzupełnienia braków wniosku - doprecyzował Pan, że:

Prosimy żeby Pan wyjaśnił, czy terminy: „program komputerowy” i „oprogramowanie” są tożsame (używa ich Pan zamiennie)? Jeśli nie, to co odróżnia od siebie te pojęcia?

Terminy: „program komputerowy” i „oprogramowanie” są tożsame.

Doprecyzował opis okoliczności sprawy, tj. odpowiedział na następujące pytania: Na czym polega innowacyjność „oprogramowania” wskazanego we wniosku, które tworzył/tworzy/będzie Pan tworzył, w okresie, którego dotyczy wniosek?

Innowacyjność oprogramowania tworzonego przez Pana związana jest z ciągłym rozwojem technologii, co tyczy się środowiska i otoczenia programistycznego, a także możliwości obliczeniowych sprzętu komputerowego obsługiwanego przez oprogramowanie. Musi Pan dostosowywać kolejne programy do tej właśnie zmieniającej się praktycznie z miesiąca na miesiąc technologii.

W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy Pan autorskie oprogramowanie, prosimy żeby Pan wyjaśnił:

a.Jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji tworzenia oprogramowania?

Przede wszystkim posiada Pan coraz większe doświadczenie związane z pracą nad różnego rodzaju programami komputerowymi (zdobywane od ponad 20 lat), które pozwala Panu na wyciąganie wniosków na przyszłość z kolejnych wykonywanych prac programistycznych. Oczywiście w trakcie studiów (o specjalizacji (...)) zdobywał Pan wiedzę w zakresie programowania, co umożliwia Panu tworzenia oprogramowania. Ponadto, stale śledzi Pan nowinki w zakresie programowania, co daje Panu aktualną wiedzę na temat zmian w zakresie rozwiązań, jakie może Pan stosować w swojej pracy, polegającej na tworzeniu dedykowanego oprogramowania dla (...).

b.Jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacji” powstają poszczególne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone oprogramowania od już istniejących?

Wykorzystuje i rozwija Pan w ramach swojej działalności wiedzę i umiejętności z zakresu pisania kodu źródłowego stanowiącego program komputerowy wykorzystywanego w (...) i innych dziedzinach (...). Należy podkreślić, że urządzenia (...) realizują wysoko-precyzyjne zadania. Rozwój technologii stosowanej w (...), tworzenie coraz sprawniejszych i efektywniejszych energetycznie urządzeń (...), wymaga opracowywanie programów komputerowych sterujących działaniem tych urządzeń, testujących i badających procesy związane z tworzeniem nowych urządzeń, co jest Pana zadaniem w ramach projektów badawczo-rozwojowych. Na Panu spoczywa opracowanie programów komputerowych (poprzez twórcze pisanie kodu źródłowego nowej jakości), które obsłużą (...), co z pewnością odróżnia Pana oprogramowanie od dotychczas istniejącego i dostosowanego do stanu technologii na moment jego tworzenia, a co można określić mianem innowacji.

c.Jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?

W okresie objętym wnioskiem zajmował się Pan programowaniem (...).

d.Na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?

Pracuje Pan w takich językach programistycznych jak: (...). Wykorzystuje Pan technologie takiej jak : (...). Są to specjalistyczne rozwiązania programistyczne, które są ciągle aktualizowane, a Pan musi je znać i dostosować działanie tworzonych programów komputerowych do kolejnych aktualizacji, które mają miejsce.

Co świadczy i przesądza o twórczości Pana prac w opisanym we wniosku zakresie?

W tym zakresie należy wskazać, że chodzi o twórcze zastosowanie (dobranie i zapisanie) najbardziej aktualnych i najbardziej odpowiednich rozwiązań w obrębie kodu źródłowego, pozwalających na to, aby oprogramowanie tworzone przez Pana, dedykowane do obsługi (...), w tym (...), w sposób prawidłowy i optymalny wykonało przewidziane dla niego dedykowane zadania. To stanowi różnicę w stosunku do rozwiązań funkcjonujących wcześniej. Każda zmiana w środowisku programistycznym, sprzęcie, czy w zakresie przewidzianych dla programu komputerowego zadań wymaga stworzenia dedykowanego oprogramowania, które właściwie obsłuży dedykowany dla niego proces, czy działanie urządzenia.

W czym przejawia się twórczy charakter Pana działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do tworzonego przez Pana oprogramowania? Jakie konkretne działania podejmuje Pan w celu tworzenia oprogramowania?

Kwestia twórczego charakteru Pana działalności została opisana powyżej. Działania podejmowane przez Pana w celu tworzenia oprogramowania to:

a.projektowanie programów komputerowych (dobór odpowiednich rozwiązań, stworzenie architektury),

b.pisanie ich kodu źródłowego,

c.testowanie programów komputerowych w zakresie ich działania,

d.eliminacja błędów występujących w programach komputerowych, w tym związanych z działaniem otoczenia i środowiska programistycznego, w którym działa dany program komputerowy.

Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej Pan zastosował? Co powoduje, że oprogramowanie w znacznym stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i Pana Kontrahenta? Na czym polega oryginalność tego oprogramowania?

Nowość i oryginalność oprogramowania tworzonego przez Pana polega na pisaniu w inny, zindywidualizowany sposób kodu źródłowego oprogramowania (narzędzia, koncepcje i rozwiązania sprowadzają się właśnie do sposobu pisania kodu źródłowego), tak aby oprogramowanie spełniało wymagania i założenia, dla których jest dedykowane (co zmienia się praktycznie z każdym nowym programem komputerowym tworzonym przez Pana). Z całą też pewnością oprogramowanie tworzone przez Pana odróżnia widoczne w nim Pana indywidualne piętno, Pana charakterystyczny styl pisania kodu źródłowego.

Wobec wskazania we wniosku, że:

Jest i będzie ono tworzone w ramach twórczej działalności Wnioskodawcy obejmującej prace rozwojowe, podejmowanej w sposób systematyczny, w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań i zastosowań, a także w ramach działalności polegającej na eliminacji pojawiających się błędów. Prace te stanowią i będą stanowić działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy, doświadczenia i umiejętności, w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania i prowadzenia produkcji oraz tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów (zastosowań) w zakresie produkcji. Nie są to i nie będą działania rutynowe ani okresowe.

prosimy, żeby Pan wyjaśnił:

a.Czy Pana działalność, w ramach której tworzy Pan oprogramowanie prowadzona była/jest/będzie w sposób zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu na postawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia?

Działalność, w ramach której tworzy Pan oprogramowanie, prowadzona była/jest/będzie w sposób zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu na postawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

b.Jakie cele na wstępie Pan sobie postawił w celu wytworzenia oprogramowania w poszczególnych latach oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?

Celem prac rozwojowych opisanych we wniosku (w poszczególnych latach) było i jest stworzenie oprogramowania prawidłowo realizującego założone funkcje, działającego w założonej technologii, działającego bezawaryjnie, przy założeniu, że funkcjonalności i technologie stale ulegają zmianom wynikającym z zapotrzebowania klientów i dynamicznego postępu technologicznego, a także dążenia do ograniczania zużycia energii, zwiększania efektywności urządzeń. Prace prowadzone przez Pana finansowane były i są z bieżących przychodów przez Pana osiąganych.

c.Jakie konkretnie cele zostały osiągnięte w poszczególnych latach, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

Podstawowy cel jaki był osiągany w poszczególnych latach, to kolejne bardziej nowoczesne i zaawansowane programy komputerowe stworzone przez Pana, obsługujące kolejne zadania lub urządzenia, co w efekcie przekłada się na kolejne zlecenia otrzymywane i realizowane przez Pana. To wszystko przekłada się również na Pana coraz bogatszy know‑how pozwalający Panu na realizację coraz bardziej złożonych i zaawansowanych technologicznie programów komputerowych. Wszystkie opracowania konkretnych rozwiązań praktycznych, innowacyjnych rozwiązań zostały zrealizowane przez Pana samego, Pana sprzęt komputerowy, z wykorzystaniem środków finansowych, jakie Pan uzyskuje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

d.Na czym polega systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności?

Systematyczność polega na stałym, uporządkowanym, zaplanowanym, regularnym i starannym prowadzeniu prac programistycznych, a w ich ramach prac badawczych i rozwojowych.

Czy Pana działalność obejmuje czynności takie jak: powtarzalne działania programistyczne, korzystanie z ustalonych schematów programistycznych, rutynowe aktualizacje oprogramowania, itp.? Jeśli nie, to jak wobec tej informacji należy rozumieć fragment Pana stanowiska, zgodnie z którym:

Kolejne programy komputerowe, które wytwarza i będzie wytwarzał Wnioskodawca, stanowią i będą stanowić ulepszenie wcześniejszego oprogramowania jakie wytwarzał Wnioskodawca (są i będą tworzone przy zastosowaniu nowości w zakresie rozwiązań programistycznych i technologii, są i będą dostosowane do zmieniających się potrzeb klientów i użytkowników oprogramowania, a więc wykorzystywane w ramach nowych zastosowań, są i będą tworzone z wykorzystaniem stale poszerzanego doświadczenia i poszerzanej wiedzy Wnioskodawcy).

Pana działalność (opisana we wniosku i nim objęta) nie obejmuje czynności, takich jak:

a.powtarzalne działania programistyczne,

b.korzystanie z ustalonych schematów programistycznych,

c.rutynowe aktualizacje oprogramowania, itp.

Zacytowany fragment należy rozumieć w ten sposób, że tworząc kolejne programy komputerowe, stanowiące odrębne programy od tych, które tworzył Pan wcześniej, może je Pan scharakteryzować jako bardziej nowoczesne, niż te tworzone wcześniej ze względu na Pana bogatsze doświadczenie, postęp technologiczny, za którym Pan podąża i coraz bardziej wymagające oczekiwania klientów w tym zakresie.

Czy efekty Pana pracy, które nazywa Pan oprogramowaniem zawszesą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych oprogramowań?

Efekty Pana pracy, które nazywa Pan oprogramowaniem zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych oprogramowań/programów komputerowych.

Czy w relacjach ze Zleceniodawcą następuje indywidualizacja i konkretyzacja praw, tj. Zleceniodawca wie, jakie konkretnie majątkowe prawa autorskie nabywa, w którym momencie, do jakich utworów, za jaką cenę i na jakich polach eksploatacji?

W relacjach z klientami następuje indywidualizacja i konkretyzacja praw, tj. klient wie, jakie konkretnie majątkowe prawa autorskie nabywa, w którym momencie, do jakich utworów i na jakich polach eksploatacji. W zakresie ceny, jest ona uwzględniona w cenie usług świadczonych przez Pana, a w przypadku sprzedaży urządzeń z zainstalowanym oprogramowaniem opłata za udzielenie licencji jest wliczona w cenę urządzenia. Nie są to więc wyodrębnione na fakturach pozycje, nie ma też takiej potrzeb, bo klientów nie interesuje ten jednostkowy koszt, a łączna kwota jaką powinni Panu zapłacić.

Czy wszystkie wymienione we wniosku efekty podejmowanych przez Pana prac ˗ w okresie którego dotyczy wniosek ˗ stanowią autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska?

Wszystkie wymienione we wniosku efekty podejmowanych przez Pana prac – w okresie którego dotyczy wniosek - stanowią autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Czy efekty Pana pracy dotyczące tworzenia oprogramowania, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

a.zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej?

b.nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny?

c.nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Spółkę/jej klientów?

Efekty Pana pracy, dotyczące tworzenia oprogramowania, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

a.zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej,

b.nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny,

c.nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez klientów.

Czy sposób przenoszenia majątkowych praw autorskich do stworzonego w ramach Pana działalności gospodarczej oprogramowania każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy?

Sposób przenoszenia majątkowych praw autorskich do stworzonego - w ramach Pana działalności gospodarczej oprogramowania - każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy.

Czy uzyskiwany przez Pana dochód jest dochodem:

a.ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, czy

b.z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi?

We wniosku wskazał Pan, że pierwszy rodzaj wynagrodzenia otrzymuje Pan z tytułu:

(…) przeniesienia majątkowych praw autorskich do stworzonego w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy oprogramowania. Na podstawie zawartych z klientami umów Wnioskodawca dotychczas przenosił, przenosi i będzie przenosił bowiem na rzecz klientów majątkowe prawa autorskie do stworzonego oprogramowania (kodu źródłowego) na wszystkich polach eksploatacji określonych w umowie z klientem.

Artykuł 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzuje, że:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 7 pkt 2 tej ustawy, dochodem z kwalifikowanego IP będzie dochód z odpłatnego zbycia (przeniesienia) kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (części oprogramowania), które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast przepis art. 30ca ust. 7 pkt 3 dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo‑rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do Podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej. Podkreślić należy, że w takim przypadku nie dochodzi do przeniesienia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej na Zleceniodawcę.

Uzyskiwany przez Pana dochód w zakresie usług programistycznych jest dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży usługi (art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a w zakresie sprzedaży przez Pana urządzeń (...) do stosowania w (...), jest to dochód z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (art. 30ca ust. 7 pkt 1 wyżej wskazanej ustawy).

Oświadczył Pan również, że odpowiedź na wyżej wskazane pytania nie wymaga uzupełnienia zadanych we wniosku pytań, a także przedstawionego przez Pana stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałych stanów faktycznych (zdarzeń przyszłych).

Pytanie

Czy w związku z tworzonymi w ramach działalności badawczo-rozwojowej programami komputerowymi stanowiącymi utwór, może Pan dochody uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej, pochodzące z przeniesienia autorskich praw majątkowych do tychże programów komputerowych, uwzględnione w cenie świadczonych usług, obejmujących tworzenie programów komputerowych, a także dochody pochodzące z opłat licencyjnych, rozliczać zgodnie z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności czy może Pan korzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu według pięcioprocentowej stawki?

Pana stanowisko w sprawie

Wskazał Pan, że zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Kolejne programy komputerowe, które wytwarza i będzie Pan wytwarzał, stanowią i będą stanowić ulepszenie wcześniejszego oprogramowania jakie Pan wytwarzał (są i będą tworzone przy zastosowaniu nowości w zakresie rozwiązań programistycznych i technologii, są i będą dostosowane do zmieniających się potrzeb klientów i użytkowników oprogramowania, a więc wykorzystywane w ramach nowych zastosowań, są i będą tworzone z wykorzystaniem Pana stale poszerzanego doświadczenia i poszerzanej wiedzy)

[powyższa kwestia została wyjaśniona w uzupełnieniu wniosku - przypis organu].

Działalność jest i będzie skierowana na badanie, rozwój i ulepszenie programów komputerowych, aby były użyteczne (realizujące zapotrzebowanie klientów), płynnie i bezawaryjnie działające, również dzięki rosnącym możliwościom obliczeniowym sprzętu komputerowego i kompatybilne z innym nowoczesnym oprogramowaniem, a nie skierowana na rutynowe wprowadzanie zmian (w tym dostosowujących tylko istniejący program komputerowy do szczególnej specyfiki i szczególnych wymagań klientów) lub skierowana na powielanie tych samych rozwiązań.

Wyżej wskazane oprogramowanie jest i będzie tworzone w ramach twórczej działalności obejmującej prace rozwojowe, podejmowanej w sposób systematyczny, w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań i zastosowań, a także w ramach działalności polegającej na eliminacji pojawiających się błędów.

Zaznaczył Pan, że prace te stanowią i będą stanowić działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy, doświadczenia i umiejętności, w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania i prowadzenia usług oraz tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów (zastosowań) w zakresie usług.

Podkreślił Pan, że nie są to i nie będą działania rutynowe, ani okresowe. Oprogramowanie jest i będzie tworzone przy uwzględnieniu standardów programistycznych, a także najnowszych, nietypowych i unikatowych (stale zmieniających się) technologii i rozwiązań programistycznych, które na bieżąco Pan śledzi, wykorzystując je w kolejnych tworzonych programach komputerowych, co też wyróżnia Pana wśród Pana konkurencji.

Podał Pan, że Pana oprogramowanie jest i będzie albo unikatowe albo na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżnia się i będzie się odróżniać od rozwiązań już funkcjonujących, które są Panu znane.

Wskazał Pan, że opisana we wniosku działalność badawczo-rozwojowa w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest działalnością prowadzoną bezpośrednio przez Pana dla potrzeb Pana działalności gospodarczej. Wszystkie efekty Pana prac, prawa do których przeniósł/udzielił albo będzie Pan przenosił/udzielał na klientów, zostały albo zostaną przez Pana wytworzone w związku z działalnością obejmującą wyżej wskazane działania. Tym samym oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, jest i będzie tworzone przez Pana w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i spełnia te przesłanki.

Efektem Pana pracy, o której mowa we wniosku, jest i będzie wyłącznie kod źródłowy, a więc program komputerowy. Wytworzone od początku do końca przez Pana oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, stanowi i będzie stanowić utwór (będący programem komputerowym) podlegający ochronie na podstawie ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, spełniając przesłanki wytworu o indywidualnym i twórczym charakterze, chronionego zgodnie z art. 74 - i następne - wyżej wskazanej ustawy, gdyż efekty Pana pracy programistycznej:

odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej,

nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.

Podkreśli więc Pan, że oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, spełnia przesłanki określone w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, stwierdził Pan, że dochód z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, wyliczony z przychodu uzyskiwanego przez Pana z wynagrodzenia netto otrzymywanego z tytułu świadczenia usług obejmujących tworzenie oprogramowania komputerowego, a także dochód pochodzący z opłat licencyjnych, uzyskiwany przez Pana w związku z tworzeniem w ramach działalności badawczo-rozwojowej programów komputerowych, stanowiących utwór w rozumieniu przepisów prawa autorskiego, stanowi i będzie stanowił dochód, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 1 i 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym bardziej, że na bieżąco prowadzi i będzie Pan prowadził, odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję, która pozwoli na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, zapewniającą spełnienie pozostałych wymogów określonych w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe, w związku z tworzonymi w ramach działalności badawczo‑rozwojowej programami komputerowymi stanowiącymi utwór, uważa Pan, że może Pan rozliczać dochody uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej pochodzące z przeniesienia Pana autorskich praw majątkowych do tychże programów komputerowych, uwzględnione w cenie świadczonych usług, obejmujących tworzenie programów komputerowych, a także dochody uzyskiwane z opłat licencyjnych związanych z udzielaniem licencji na te programy komputerowe, zgodnie z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji takiego stanu rzeczy - w Pana opinii - może Pan korzystać z preferencyjnego opodatkowania wyżej wskazane dochodów według pięcioprocentowej stawki, zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 wskazanej ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest:

pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 wskazanej wyżej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z tym, że przepisy dotyczące ulgi IP Box dotyczą wprost działalności badawczo‑rozwojowej, wskazuję, że zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Natomiast, na podstawie art. 5a pkt 39 wskazanej ustawy :

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. -Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei, definicja prac rozwojowych zawarta została w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i brzmi ona następująco:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Ze względu na zawarte w cytowanych przepisach odwołania, wskazuję, że stosownie do regulacji ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

art. 4 ust. 2 ustawy:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

art. 4 ust. 3 ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1) patent,

2) prawo ochronne na wzór użytkowy,

3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8) autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Zauważam, że oprogramowanie - definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) x 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował pięcioprocentową stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować pięcioprocentową stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto, należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z wyżej wskazane preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji. Zgodnie z art. 30cb ust. 3 wyżej wskazane ustawy, w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Problematyka Pana wniosku wymaga - w pierwszej kolejności - odniesienia się do następującej części zadanego przez Pana pytania:

Czy w związku z tworzonymi w ramach działalności badawczo-rozwojowej programami komputerowymi stanowiącymi utwór, może Pan dochody uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej, pochodzące z przeniesienia autorskich praw majątkowych do tychże programów komputerowych, uwzględnione w cenie świadczonych usług, obejmujących tworzenie programów komputerowych, rozliczać zgodnie z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności czy może Pan korzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu według pięcioprocentowej stawki.

We wniosku wskazał Pan, że otrzymuje Pan dwa rodzaje wynagrodzenia. W ramach pierwszego z nich osiągał i osiągnie Pan przychody (wliczone w wynagrodzenie za świadczone usługi) z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do stworzonego w ramach Pana działalności gospodarczej oprogramowania. Na podstawie zawartych z klientami umów dotychczas przenosił, przenosi i będzie Pan przenosił bowiem na rzecz klientów majątkowe prawa autorskie do stworzonego oprogramowania (kodu źródłowego) na wszystkich polach eksploatacji określonych w umowie z klientem.

Ze względu jednak na przedstawione przez Pana w uzupełnieniu wniosku doprecyzowania, z których wynika m.in., że:

uzyskiwany przez Pana dochód (w powyższym zakresie) jest dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży usługi (art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy),

w relacjach z klientami następuje indywidualizacja i konkretyzacja praw, tj. klient wie, jakie konkretnie majątkowe prawa autorskie nabywa, w którym momencie, do jakich utworów i na jakich polach eksploatacji,

– podkreślam, że art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich ustawodawca wymienił m.in. kwalifikowane prawo własności intelektualnej uwzględnione w cenie sprzedaży produktu lub usługi (art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy). Przepis ten dotyczy jednak sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

Natomiast, art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy ma zastosowanie, gdy całość praw własności intelektualnej do tworzonego oprogramowania jest przekazywana odpłatnie na rzecz danego kontrahenta. W toku realizowanych prac, podatnik wytwarza utwory objęte prawami własności intelektualnej. Kontrahent zyskuje wszystkie prawa do wytworzonych utworów, a podatnik je traci, za co otrzymuje wynagrodzenie. Tak, więc należności otrzymywane z tego tytułu są dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej

Nie mogę więc zgodzić się z Panem, że:

(…) dochód z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, wyliczony z przychodu uzyskiwanego przez Pana z wynagrodzenia netto otrzymywanego z tytułu świadczenia usług obejmujących tworzenie oprogramowania komputerowego, stanowiących utwór w rozumieniu przepisów prawa autorskiego, stanowi i będzie stanowił dochód, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, z informacji podanych przez Pana, wynika również m.in., że:

prowadzi Pan działalność gospodarczą,

w okresie objętym wnioskiem zajmował się Pan programowaniem urządzeń (...), tj. tworzeniem programów komputerowych obsługujących działanie urządzeń (...), a także tworzeniem programów komputerowych wykorzystywanych w ramach różnych gałęzi (...), a więc oprogramowaniem przeznaczonym dla obrotu profesjonalnego,

prowadzona przez Pana działalność gospodarcza polega na tworzeniu (poprze pisanie kodu źródłowego) od podstaw autorskiego oprogramowania,

działania podejmowane przez Pana w celu tworzenia oprogramowania to:

a.projektowanie programów komputerowych (dobór odpowiednich rozwiązań, stworzenie architektury),

b.pisanie ich kodu źródłowego,

c.testowanie programów komputerowych w zakresie ich działania,

d.eliminacja błędów występujących w programach komputerowych, w tym związanych z działaniem otoczenia i środowiska programistycznego, w którym działa dany program komputerowy.

Pana działalność (opisana we wniosku i nim objęta) nie obejmuje czynności, takich jak:

a.powtarzalne działania programistyczne,

b.korzystanie z ustalonych schematów programistycznych,

c.rutynowe aktualizacje oprogramowania, itp.,

każda zmiana w środowisku programistycznym, sprzęcie, czy w zakresie przewidzianych dla programu komputerowego zadań wymaga stworzenia dedykowanego oprogramowania, które właściwie obsłuży dedykowany dla niego proces, czy działanie urządzenia,

oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, jest i będzie tworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

jest i będzie ono tworzone w ramach Pana twórczej działalności obejmującej prace rozwojowe, podejmowanej w sposób systematyczny, w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań i zastosowań, a także w ramach działalności polegającej na eliminacji pojawiających się błędów,

prace te stanowią i będą stanowić działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy, doświadczenia i umiejętności, w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania i prowadzenia produkcji oraz tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów (zastosowań) w zakresie produkcji,

efektem Pana prac (działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prowadzonej w ramach działalności gospodarczej bezpośrednio dla potrzeb Pana działalności gospodarczej) jest (i będzie) stworzenie produktów (oprogramowania), które oferuje Pan w swojej działalności gospodarczej i które - w stosunku do dotychczasowej Pana działalności - mają i będą miały nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter,

a.opracowywane były i będą nowe lub ulepszone produkty, usługi i procesy, które - wedle Pana wiedzy i mając na uwadze Pana indywidualny wkład w każdy projekt, a także Pana coraz bogatsze doświadczenie - są i będą albo unikatowe albo na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się i będą się odróżniały od rozwiązań już funkcjonujących - Panu znanych,

b.nowość i oryginalność oprogramowania tworzonego przez Pana polega na pisaniu w inny, zindywidualizowany sposób kodu źródłowego oprogramowania (narzędzia, koncepcje i rozwiązania sprowadzają się właśnie do sposobu pisania kodu źródłowego), tak aby oprogramowanie spełniało wymagania i założenia, dla których jest dedykowane (co zmienia się praktycznie z każdym nowym programem komputerowym tworzonym przez Pana).

efekty Pana pracy, dotyczące tworzenia oprogramowania, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

a.zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej,

b.nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny,

c.nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez klientów.

Co równie ważne, wskazał Pan, że:

wytworzone w ramach Pana działalności gospodarczej oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, stanowi i będzie stanowić utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, spełniając przesłanki wytworu o indywidualnym i twórczym charakterze, chronionego na podstawie art. 74 - i następne - wyżej wskazanej ustawy.

efekty Pana pracy, które nazywa Pan oprogramowaniem zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych oprogramowań/programów komputerowych.

wszystkie wymienione we wniosku efekty podejmowanych przez Pana prac – w okresie którego dotyczy wniosek - stanowią autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska,

od (...) 2020 r. prowadzi Pan na bieżąco i będzie Pan prowadził na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, która pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, zapewniającą spełnienie pozostałych wymogów określonych w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

zamierza Pan zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania za okres począwszy od (...) 2020 r., a także chciałby Pan stosować tę stawkę w przyszłości.

Zauważam, że działalnością badawczo-rozwojową są wyłącznie te działania, które w sposób ścisły dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu. Co do zasady, nie jest to więc całość świadczonych przez Podatnika usług, ani też całość prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej. Natomiast, autorskie prawo do tworzonego oprogramowania - w zakresie w jakim stanowi nowe i indywidualne rozwiązania, które są bezpośrednim efektem prac badawczo‑rozwojowych - jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (kwalifikowanym IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powyższych względów stwierdzam, że autorskie prawo do programu komputerowego (oprogramowania), tworzone przez Pana jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym może Pan rozliczyć/rozliczać dochody uzyskane z tytułu:

licencji niewyłącznej udzielanej na oprogramowanie, które tworzy Pan dla urządzeń (...) do stosowania w (...),

przeniesienia majątkowych praw autorskich do stworzonego w ramach Pana działalności gospodarczej oprogramowania

zgodnie z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, może Pan korzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych z tytułu tworzenia oprogramowania pięcioprocentową stawką na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych począwszy od (...) 2020 r.

Jeśli Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się, będzie Pan mógł skorzystać z omawianej preferencji także za kolejne lata podatkowe.

Ze względu na okoliczność, że przedmiotem Pana pytania jest art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc możliwość stosowania preferencyjnej stawki podatku wobec wymienionych we wniosku dochodów (art. 30ca ust. 7 tej ustawy nie stanowi przedmiotu Pana pytania), Pana stanowisko, zgodnie z którym (m.in.):

może Pan korzystać z preferencyjnego opodatkowania wyżej wskazane dochodów według pięcioprocentowej stawki, zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

– uznaję więc za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia orazzdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo zastrzegam, że rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest ustalanie stanu faktycznego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pana do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”. Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00