Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 marca 2024 r., sygn. III SA/Kr 1634/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie WSA Tadeusz Kiełkowski Asesor WSA Marta Kisielowska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Anna Boczkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2024 r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 4 sierpnia 2023 r. nr SKO.ŚR/4111/744/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 4 sierpnia 2023 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie orzekło o utrzymaniu w mocy decyzji Burmistrza K. z dnia 2 czerwca 2023 r. odmawiającej przyznania S. B. (dalej: "skarżąca") świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad ojcem M. D. Podstawę prawną decyzji stanowił art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 390 ze zm., dalej: "u.ś.r.") oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2022 r., poz. 2000, dalej: "k.p.a.").

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Wnioskiem z dnia 31 kwietnia 2023 r. skarżąca wystąpiła do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem. Z orzeczenia lekarza orzecznika ZUS z dnia 11 kwietnia 2023 r. wynika, że ojciec skarżącej jest niezdolny do samodzielnej egzystencji do 31 marca 2026 r.

Z przeprowadzonego w dniu 17 maja 2023 r. wywiadu środowiskowego wynika, że skarżąca prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z niepełnosprawnym ojcem, mężem oraz córką urodzoną w 2020 r. Pełni nad ojcem całodobową opiekę, od 2019 r. i od tego czasu nie ma możliwości podjęcia zatrudnienia. Stan zdrowia ojca skarżącej ulega systematycznemu pogorszeniu, wymaga on stałej opieki w zakresie pielęgnacyjnym, gospodarczym, rano i w nocy. Ojciec skarżącej w 2002 r. przebył udar lewej półkuli mózgu, jest sparaliżowany lewostronnie, ma duże trudności w poruszaniu się, wymaga w wsparcia i asekuracji z uwagi na częste krwotoki, zawroty głowy, utraty przytomności, z tych przyczyn podlegał hospitalizacjom. Ojciec skarżącej wymaga wstawienia endoprotezy stawu biodrowego, ale z uwagi na przebyty udar nie jest to możliwe. Aktualnie jest diagnozowany w kierunku nawrotu choroby nowotworowej węzłów chłonnych. Wymaga pomocy w przygotowaniu, podaniu, spożywaniu posiłków, korzystaniu z toalety, myciu, kąpaniu, ubieraniu się, poruszaniu się. Ojciec udzielił skarżącej pełnomocnictwa, więc zajmuje się sprawami urzędowymi, a także medycznymi, ponieważ ojciec nawet z pomocą, nie jest w stanie poruszać się w środowisku. Skarżąca ma brata, który z uwagi na pracę i miejsce zamieszkania nie jest w stanie opiekować się ojcem. Skarżąca dołączyła do akt dokumentację medyczną obrazującą stan zdrowia ojca – przyjęcia na SOR z powodu upadku, prowadzoną diagnostykę w kierunku nowotworu węzłów chłonnych. Z dokumentacji medycznej wynika, że ojciec skarżącej jest po udarze, cierpi na przewlekłą padaczkę, nadciśnienie tętnicze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00