Zachowanie mocy obowiązującej starych przepisów ruchu drogowego - Wyrok NSA z dnia 14 marca 2024 r., sygn. II GSK 10/21
Art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz związane z nim regulacje intertemporalne zachowują moc obowiązującą w zakresie, w jakim nie zostały wdrożone nowe rozwiązania techniczne umożliwiające przekazywanie danych według nowych zasad, co pozwala na kontynuację zastosowania przepisu w sprawach wszczętych przed wdrożeniem tych rozwiązań.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marcin Kamiński (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Zofia Frąckowiak po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 17 września 2020 r. sygn. akt II SA/Ol 192/20 w sprawie ze skargi Z. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia 20 stycznia 2020 r. nr Rep. 24/RD/20 w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 17 września 2020 r., sygn. akt II SA/Ol 192/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę Z. Ś. (strona, skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu (SKO, organ odwoławczy) z dnia [...] stycznia 2020 r. w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.
2. Z uzasadnienia powyższego wyroku wynikają następujące ustalenia faktyczne.
Wnioskiem z [...] grudnia 2013 r. ekspert Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, działając z upoważnienia Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, wystąpił do właściwego starosty (organ I instancji) z wnioskiem o skierowanie skarżącego na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie wszystkich posiadanych kategorii prawa jazdy, na podstawie art. 114 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (p.r.d.) oraz art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (u.k.p.). We wniosku podano, że od 29 września 2012 r., w ciągu roku, skarżący dopuścił się wielokrotnego naruszenia przepisów i zasad ruchu drogowego przez dwukrotne spowodowanie kolizji drogowych, niezastosowanie się do sygnałów świetlnych oraz przekroczenie prędkości, za co otrzymał łącznie 26 punktów karnych.