Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 7 marca 2024 r., sygn. I SA/Op 22/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Judecki Asesor sądowy WSA Anna Komorowska-Kaczkowska Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 marca 2024 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 24 czerwca 2021 r., nr 1601-IOA.4246.8.2021.6 w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier hazardowych bez koncesji na automatach do gier oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 24 czerwca 2021 r., nr 1601-IOA.4246.8.2021.6, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Opolu (dalej również: DIAS), po rozpatrzeniu odwołania P. S. (dalej jako: skarżący lub strona) od decyzji Naczelnika Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu (dalej również jako: Naczelnik) z 1 lutego 2021 r., nr 388000-COP.4246.64.2020.22.DK, mocą której wymierzono stronie karę pieniężną w kwocie 400.000 zł z tytułu urządzania gier hazardowych bez koncesji na automatach o oznaczeniach: [...], [...], [...] oraz [...] – decyzję pierwszoinstancyjną utrzymał w mocy.

Funkcjonariusze Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu 25 lutego 2019 r. przeprowadzili czynności procesowe w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 165 ze zm.; obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 2094 ze zm.), dalej: "ustawa" lub "u.g.h.", w salonie gier [...], położonym w K. przy ul. [...]. Organ odwoławczy podniósł, że ze sporządzonej na tę okoliczność notatki służbowej wynika, iż w przedmiotowym lokalu znajdowały się cztery automaty do gier o oznaczeniach: [...], [...], [...] oraz [...], które były włączone i gotowe do prowadzenia gier. Funkcjonariusze ustalili, że klucze serwisowe do automatów posiadał personel lokalu, a maszyny nie wypłacały pieniędzy za wygrane punkty – wypłacali je pracownicy. Na kontrolowanych automatach nie stwierdzono zamieszczonej informacji potwierdzającej legalność eksploatowania urządzenia, tj. informacji dotyczącej zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automacie ani również poświadczającej rejestrację tych urządzeń. Dalsze oględziny wykazały, że każdy z nich wyposażony jest w dwa ekrany, panel sterowania z jedenastoma przyciskami, zaślepiony wrzutnik monet, akceptor banknotów i kieszeń wyrzutową oraz podstawę z drzwiczkami zamkniętymi na jeden zamek. Z tyłu obudowy każdego z automatów znajdował się kabel zasilający. W protokole wymieniono, że na każdym urządzeniu umieszczone były naklejki zawierające napisy o treści:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00