Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 15 lutego 2024 r., sygn. I SA/Op 41/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Asesor sądowy WSA Remigiusz Mazur Protokolant st. referent Marta Gajowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lutego 2024 r. sprawy ze skargi P. Ł. na uchwalę Rady Miasta Opola z dnia 2 lipca 2015 r., Nr XIII/203/15 w przedmiocie ustalenia strefy płatnego parkowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi P. Ł. (dalej jako: skarżący) jest uchwała Rady Miasta Opola (dalej również jako: Rada lub organ) z dnia 2 lipca 2015 r., Nr XIII/203/15, w przedmiocie ustalenia strefy płatnego parkowania, określenia wysokości stawek i sposobu pobierania opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania (Dz. Urz. Woj. Opolsk. z 2015 r. poz. 1698 ze zm.), dalej jako: uchwała.

Wyżej wymieniona skarga została wywiedziona w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 4 lipca 2023 r. skarżący wezwał Radę do usunięcia naruszenia prawa, domagając się uchylenia § 3 pkt 3 uchwały z dnia 2 lipca 2015 r., Nr XIII/203/15. Wskazał, że unormowania zakwestionowanego przepisu zawężają krąg uprawnionych do korzystania z abonamentu postojowego w preferencyjnej cenie wyłącznie do posiadaczy pojazdów na podstawie własności, współwłasności lub konsumenckiej umowy leasingu przez mieszkańca strefy. Podkreślił przy tym, że art. 13b ust. 3, ust. 4 i ust. 6 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 645 ze zm.) dalej: ustawa lub u.d.p., nie wprowadzają takich ograniczeń. Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska przytoczył wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 stycznia 2019 r., sygn. akt III SA/Kr 404/18, (orzeczenia dostępne na stronie: orzeczenia.nsa.gov.pl dalej: CBOSA). Następnie zaznaczył, że wyrok WSA w Opolu z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. akt II SA/Op 60/16, który zapadł w odniesieniu do skarżonej przedmiotowa skargą uchwały "oceniał umowę najmu lub użytkowania pojazdu, a nie umowę leasingu operacyjnego". Szczegółowo następnie tłumacząc, dlaczego jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą nie może skorzystać z możliwości zawarcia leasingu konsumenckiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00