Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.28.2024.1.END
Czy dokonanie przez Wnioskodawcę rozliczenia zaległego zysku na rzecz Fundacji zwolnionej z opodatkowania wypłatą dywidendy w formie rzeczowej w miejsce dywidendy pieniężnej będzie generowało opodatkowanie przychodu po stronie Wnioskodawcy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy świadczenie na rzecz Wspólnika w postaci przeniesienia własności nieruchomości w miejsce wypłaty pieniężnej dywidendy będzie podlegało opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo pismem z 30 stycznia 2023 r. (wpływ 12 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce.
Wnioskodawca ma zobowiązanie z tytułu wypłaty zysku osiągniętego w trakcie działalności Wnioskodawcy do swoich wspólników. Jeden ze wspólników Wnioskodawcy (dalej: „Wspólnik”) planuje wnieść udziały jakie posiada w kapitale zakładowym Wnioskodawcy do przyszłej fundacji rodzinnej, którą utworzy w Polsce (dalej: „Fundacja”).
Fundacja będzie utworzona i zarejestrowana zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (dalej: „ustawa o fundacji”).
Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że jest właścicielem nieruchomości położonej na terytorium Polski. Wnioskodawca, na wypadek roszczenia skierowanego do Wnioskodawcy przez Fundację (jako możliwego przyszłego Wspólnika Wnioskodawcy) o wypłatę zysku rozważa możliwość uregulowania należnego Fundacji jako przyszłemu Wspólnikowi Wnioskodawcy zysku do wypłaty - przekazaniem posiadanej przez Wnioskodawcę nieruchomości w miejsce świadczenia pieniężnego. Przytoczona ustawa o fundacji wprowadziła zmiany w ustawie o CIT, w wyniku których w art. 6 pkt 25 (winno być: art. 6 ust. 1 pkt 25) ustawy o CIT wprowadzono zwolnienie podmiotowe Fundacji z podatku dochodowego od osób prawnych.
Pytanie
Czy dokonanie przez Wnioskodawcę rozliczenia zaległego zysku na rzecz Fundacji zwolnionej z opodatkowania wypłatą dywidendy w formie rzeczowej w miejsce dywidendy pieniężnej będzie generowało opodatkowanie przychodu po stronie Wnioskodawcy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”)?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata na rzecz przyszłej Fundacji, która byłaby Wspólnikiem Wnioskodawcy dywidendy w formie rzeczowej w miejsce dywidendy pieniężnej będzie generowała opodatkowanie przychodu po stronie Wnioskodawcy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”).
Zgodnie z art. 6 pkt 25 (winno być: art. 6 ust. 1 pkt 25) ustawy o CIT zwalnia się od podatku fundację rodzinną. Ustawodawca przewidział zatem zwolnienie podmiotowe dla Fundacji. Tym samym wniesienie przez Wspólnika Wnioskodawcy na rzecz Fundacji w przyszłości udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy skutkujące uzyskaniem praw związanych z udziałami, m.in. prawem do dywidendy nie będzie generować po stronie otrzymującej Fundacji opodatkowanego dochodu (przychodu).
Z kolei zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy o CIT - w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości albo w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), podziału pomiędzy wspólników (akcjonariuszy) majątku likwidowanej spółki albo spółdzielni, przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
W sytuacji gdy Wnioskodawca ureguluje w przyszłości na rzecz Fundacji jako przyszłego wspólnika Wnioskodawcy zobowiązanie pieniężne z tytułu dywidendy w formie świadczenia niepieniężnego w miejsce zobowiązania pieniężnego, po jego stronie powstaje przychód podatkowy. Wartością tego przychodu jest wysokość zobowiązania pieniężnego uregulowanego przez świadczenie niepieniężne (wartość dywidendy) bądź też rynkowa wartość świadczenia niepieniężnego, które jest przekazywane przez podatnika - tu Wnioskodawcę (rynkowa wartość przekazywanej nieruchomości) – w zależności od tego, która z ww. wartości jest wyższa.
Wskazany przepis dotyczy skutków podatkowych wynikających przede wszystkim z zastosowania instytucji datio in solutum (świadczenie w miejsce wykonania) regulowanej w art. 453 KC. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa.
Jednocześnie Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszty uzyskania przychodu, które pomniejszą uzyskany przychód. Kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na nabycie przekazywanego składnika majątkowego (nieruchomości), pomniejszone o dokonane odpisy amortyzacyjne przez Wnioskodawcę. Takie stanowisko potwierdza m.in. indywidualna interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 września 2018 r., nr: 0111-KDIB1-3.4010.408.2018.1.MST.
Nadwyżka przychodów nad kosztami uzyskania przychodu, jako dochód, będzie podlegał opodatkowaniu przez Wnioskodawcę.
Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy nie jest dla jego sytuacji istotny fakt, że przyszłym Wspólnikiem Wnioskodawcy będzie Fundacja wobec której przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzają zwolnienie podmiotowe, a fakt że Wnioskodawca dokonując rozliczenia świadczenia pieniężnego z tytułu wypłaty zaległego zysku rozliczy się z przyszłym Wspólnikiem w sposób rzeczowy dokonując rozliczenia zysku przekazując tytułem rozliczenia posiadaną przez Wnioskodawcę nieruchomość.
W wyniku dokonania ww. czynności czyli zaistnienia tzw. datio in solutum dojdzie do opodatkowania przychodu po stronie Wnioskodawcy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji, w szczególności interpretacja nie dotyczy skutków podatkowych występujących po stronie fundacji rodzinnej.
Zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
W przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości albo w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), podziału pomiędzy wspólników (akcjonariuszy) majątku likwidowanej spółki albo spółdzielni, przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
Instytucja datio in solutum (z łac. świadczenie w miejsce wykonania) określana również jako – świadczenie zamiast wypełnienia – jest formą umowy uregulowanej w art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm., dalej: „k.c.”):
Zgodnie z art. 453 k.c.:
Jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Jednakże gdy przedmiot świadczenia ma wady, dłużnik obowiązany jest do rękojmi według przepisów o rękojmi przy sprzedaży.
Celem datio in solutum jest zatem wygaśnięcie istniejących pomiędzy stronami zobowiązań poprzez spełnienie przez dłużnika świadczenia innego niż określonego w treści pierwotnej umowy. Zobowiązanie wygasa tak, jakby wygasło przez zwykłe wykonanie (np. przez zapłatę uzgodnionej pierwotnie kwoty), przy czym konieczną przesłanką wygaśnięcia zobowiązania – poza umową stron – jest rzeczywiste dokonanie świadczenia przez dłużnika.
Przepis art. 14a ustawy o CIT dotyczy sytuacji, w której podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie z tytułu wypłaty dywidendy. Z taką sytuacją mamy do czynienia w analizowanej sprawie.
Tym samym, w wyniku uregulowania zobowiązania poprzez przeniesienie własności nieruchomości Spółki na rzecz wspólnika w ramach umowy datio in solutum, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 14a ustawy o CIT.
Obowiązek ustalenia przychodu w oparciu o art. 14a ustawy o CIT uprawnia jednocześnie do rozliczenia kosztów uzyskania tego przychodu. Koszty te powinny zostać rozliczone na ogólnych zasadach wynikających z ustawy o CIT, gdyż ustawa nie wskazuje żadnego szczególnego sposobu rozliczania kosztów w przypadku, gdy podatnik wykonuje świadczenie niepieniężne i rozpoznaje przychód na podstawie art. 14a ustawy o CIT. Zaznaczyć jednak należy, że dokładny sposób określenia wysokości przedmiotowych kosztów nie był jednak przedmiotem zapytania Wnioskodawcy.
Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Państwa opis zdarzenia przyszłego oraz powołane wyżej przepisy ustawy należy stwierdzić, że wypłata przez Spółkę dywidendy w formie niepieniężnej poprzez przeniesienie na rzecz wspólnika prawa własności nieruchomości (wypłata dywidendy rzeczowej) jest wykonaniem świadczenia niepieniężnego z tytułu dywidendy (wypełnia hipotezę art. 14a ustawy o CIT) i powoduje powstanie po stronie Spółki przychodu w wysokości zobowiązania uregulowanego w następstwie tego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.
Zatem należy zgodzić się z Państwem, że wypłata na rzecz przyszłej Fundacji, która byłaby wspólnikiem Wnioskodawcy dywidendy w formie rzeczowej w miejsce dywidendy pieniężnej będzie generowała opodatkowanie przychodu po stronie Wnioskodawcy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right