Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 marca 2024 r., sygn. III SA/Kr 1810/23

WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 14 marca 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Magdalena Gawlikowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 14 marca 2024 r. sprawy ze skargi D. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 29 września 2023 r., znak SKO.ŚR/4111/485/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz skarżącej D. T. 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi D. T. (dalej: "skarżąca") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z 29 września 2023 r. (nr SKO.ŚR/4111/485/2023) utrzymująca w mocy decyzję Wójta Gminy B. z 3 kwietnia 2023 r. (nr GOPS.SP.5231.38.2023-1/04) o odmowie przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego.

W stanie faktycznym sprawy skarżąca pismem z 2 marca 2023 r. skierowanym do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. wniosła o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z opieką sprawowaną nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką, J. C. Do akt sprawy skarżąca dołączyła orzeczenie z 31 stycznia 2023 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności matki (symbol niepełnosprawności: 07-S), z którego wynika, że ustalony stopień niepełnosprawności istnieje od 4 stycznia 2023 r.

Z przeprowadzonego w toku postępowania wywiadu środowiskowego wynikało, iż matka skarżącej cierpi na demencję oraz Alzheimera, jest także pod opieką poradni diabetologicznej oraz kardiologicznej, z uwagi na cukrzycę i nadciśnienie. Nadto, jest osobą leżącą, załatwia swoje potrzeby do pieluchomajtek. Nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, przygotowywać i zjadać posiłków, ubierać się i zadbać o higienę. Skarżąca oświadczyła, że opieka nad matką jest całodobowa i z tego względu nie może podjąć zatrudnienia. Zakres czynności opiekuńczych obejmuje: kąpanie, przebieranie, przewijanie, karmienie, umawianie wizyt do lekarza i wykupowanie leków. W opiece nad matką pomagała skarżącej jej siostra K., jednak po przebytej operacji zastawki, nie może ona wykonywać prac fizycznych. W domu wraz z matką skarżącej zamieszkuje jej wnuczka E. wraz z mężem i dwójką małoletnich dzieci. Wnuczka oraz jej mąż pracują zawodowo i nie są w stanie sprawować opieki nad babcią, podobnie jak i syn skarżącej D., który mieszka w O. i pracuje. Ponadto, jak wynika z zaświadczenia Sądu Rejonowego w O. z dnia 1 grudnia 2022 r. (sygn. akt [...]), skarżąca została ustanowiona kuratorem dla matki celem jej reprezentowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00