Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 marca 2024 r., sygn. II SA/Gd 729/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Sałek-Gałązka po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2024 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi P.T, A.P-T na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku z dnia 10 lipca 2023 r., nr WOP.7721.91.2023.TA w przedmiocie sprzeciwu w sprawie zakończenia budowy obiektu budowalnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwo A. P. i P.T. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku (PWINB) z 10 lipca 2023 r., utrzymującą mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie Puckim (PINB) z 4 kwietnia 2023 r. o zgłoszeniu sprzeciwu, w związku z zawiadomieniem z 22 marca 2023 r. o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego o dwóch lokalach mieszkalnych na terenie działki nr [...], obręb ewidencyjny [...], gmina H.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:

PINB zgłaszając sprzeciw, wskazał w uzasadnieniu decyzji, że skarżący zawiadomili o zakończeniu budowy i zgłosili zamiar przystąpienia do użytkowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego o dwóch lokalach mieszkalnych w H. na terenie działki nr [...]. W wyniku przeprowadzonej analizy złożonych dokumentów, między innymi rysunków zamiennych, na których naniesiono zmiany i przeprowadzeniu czynności kontrolnych w terenie stwierdzono wykonanie robót budowlanych w sposób istotnie odbiegający od zatwierdzonego projektu budowlanego, polegających na wykonaniu pokoi, pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały ludzi w przestrzeni piwnicy jak również zmiany sposobu użytkowania rzeczonego budynku na budynek pełniący funkcję pensjonatu, niezgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i decyzji pozwolenia na budowę. Jak wynika z przedstawionej dokumentacji inwestor wprowadził zmiany na poziomie piwnicy polegające na wykonaniu pokoi, czyli pomieszczeń przeznaczonych na stały popyt łudzi. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w § 73 w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi poziom podłogi powinien znajdować się powyżej lub być równy poziomowi terenu przy budynku. Podkreśla się, że zaistniały wykaz zmian przedstawiony w przedłożonej dokumentacji złożonej do zawiadomienia o zakończeniu budowy nie został opatrzony kwalifikacją projektanta. Z czynności kontrolnych przeprowadzonych w dniu 3 kwietnia 2023 r. wynika, że dana inwestycja jest użytkowana w sposób niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją architektoniczno - budowlaną, gdyż na elewacji budynku znajduje się nr [...] ewidencyjny obiektu świadczącego usługi hotelarskie. Opisane jest to na ogólnej stronie internetowej Urzędu Miasta H. pod adresem BIP H. - Ewidencja innych obiektów świadczących usługi hotelarskie. Na stronie internetowej Booking.com rzeczony budynek reklamowany jest jako A., w których można przeprowadzać rezerwację na pobyt. Dla danego obiektu założono stronę internetową [...]. Jasno z niej wynika, że rzeczony obiekt posiada 10 pokoi przeznaczonych pod wynajem. Znajduje się tam również informacja o tym, że jest on pensjonatem całorocznym. Aktualny układ pomieszczeń, aranżacja wnętrz, wyposażenie i dodatkowe instalacje świadczą o zamiarze użytkowania obiektu jako budynku pensjonatowego. Jak wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działka objęta jest symbolem MN1, które określa zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą z możliwością wybudowania usług nieuciążliwych lub pokoi gościnnych, a także małych domów mieszkalnych (do 4 lokali gościnnych). Przedstawiona dokumentacja nie zawiera wyznaczenia pomieszczeń takich jak kuchnia bądź pomieszczenia z aneksem kuchenny, aby dawały możliwość stałego przebywania w nim ludzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00