Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. II SA/Wr 583/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis Sędziowie: Sędzia WSA Adam Habuda (spr.) Asesor WSA Marta Pawłowska po rozpoznaniu w Wydziale II w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 lutego 2024 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa P. sp. z o.o. z siedzibą w Z. na postanowienie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu z dnia 26 lipca 2023 r. nr 676/2023 w przedmiocie wstrzymania prowadzenia robót budowlanych polegających na wybudowaniu parkingu oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem nr 676/2023 z dnia 26 lipca 2023 r. Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej DWINB, organ II instancji, organ odwoławczy) utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Trzebnicy (PINB, organ I instancji) nr 318/2023 z dnia 29 maja 2023 r., którym wstrzymano prowadzenie robót budowlanych polegających na wybudowaniu parkingu na działkach nr [...], [...], [...] i [...] AM [...] w Z. oraz poinformowano przedsiębiorstwo I. Sp. z o.o. o możliwości złożenia wniosku o legalizację i konieczności wniesienia opłaty legalizacyjnej.

Postanowienie zwieńczyło następująco ukształtowane postępowanie prawne.

Wskutek informacji otrzymanej od Wójta Gminy Z. PINB w dniu 11 maja 2021 r. przeprowadził oględziny przedmiotowego terenu w wyniku których ustalił wykonanie utwardzenia z tłucznia granitowego zajmujące część działek (pozostała część działek to nawierzchnia gruntowa i piaskowa). Działki tworzą jedną powierzchnię i od strony drogi nie mają ogrodzenia. Nie ustalono, aby na działkach istniała podziemna infrastruktura (kanalizacja) czy oświetlenie. Na terenie były zaparkowane samochody osobowe. Organ uzyskał wyjaśnienia, że na działkę wjeżdżają często różne samochody. Organ I instancji ustalił, że firma I. zakupiła działki w 2015 r. i w 2020 r., i w momencie zakupu miejscowe utwardzenia już istniały. Po zakupie nieruchomości teren uporządkowano, utwardzenia wyremontowano, a zamiarem wykonawcy było odtworzenie tych miejsc, a nie budowa parkingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00