Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 lutego 2024 r., sygn. II SA/Bd 1166/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędziowie sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) asesor WSA Mariusz Pawełczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 lutego 2024 r. sprawy ze skargi P. U. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta [...] z dnia [...] maja 2023 r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z 16 maja 2023 r. nr 10546/26 Prezydent Miasta Bydgoszczy, odmówił P. U. (skarżącemu) przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną: siostrą I. U..

W uzasadnieniu, po przywołaniu treści art. 17 ust. 1-1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 390 – dalej "u.ś.r.") organ na podstawie akt sprawy stwierdził, że czynności wykonywane przez skarżącego w związku z opieką nad siostrą mają charakter typowych czynności dnia codziennego, które są wykonywane również przez osoby pracujące zawodowo. W sprawie nie zachodzą podstawy do stwierdzenia by skarżący wykonywał opiekę stałą i długotrwałą w rozumieniu u.ś.r. Organ wskazał, że zakres sprawowanej opieki nie wyklucza podjęcia przez skarżącego zatrudnienia.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący wskazał, że całkowicie zrezygnował z zatrudnienia z powodu konieczności sprawowania stałej i długotrwałej opieki nad siostrą. Opieka ta polega na asystowaniu siostrze przy wykonywaniu wszelkich czynności, z uwagi na brak jej samodzielności w funkcjonowaniu spowodowany złym stanem zdrowia fizycznego i psychicznego.

Decyzją z 14 lipca 2023 r., nr SKO-4111/921/2023, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu, w związku z treścią art. 17 ust. 1 i 1b u.ś.r., SKO wskazało, że zasadniczą przesłanką przyznania wnioskowanego świadczenia jest rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zdaniem organu z akt sprawy wynika, że opiekunem prawnym niepełnosprawnej I. U. był jej ojciec, który zmarł [...] października 2021 r. Z przedłożonego świadectwa pracy wydanego w dniu 1 sierpnia 2021 r. wynika, że skarżący bezpośrednio po śmierci ojca, tj. w dniu 27 października 2021 r., podjął zatrudnienie, a pracę wykonywał do 31 lipca 2022 r., przy czym 13 grudnia 2022 r. skarżący zarejestrował się jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. SKO stwierdziło, że brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy rezygnacją skarżącego z zatrudnienia, a podjęciem opieki nad siostrą, albowiem siostra jest osobą niepełnosprawną od 25 maja 2005 r. Organ odwoławczy stwierdził ponadto, że opieka sprawowana nad siostrą sprowadza się do wykonywania zwykłych, codziennych czynności, które wykonuje się w każdym domu (sprzątanie, robienie zakupów, przygotowywanie posiłków), bez względu na to, czy w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, czy też nie. W ocenie SKO siostra skarżącego nie wymaga ze strony brata stałej i długotrwałej opieki, a jednocześnie opieka sprawowana już przez skarżącego nie wyklucza podjęcia przez niego zatrudnienia. Organ zauważył, że siostra skarżącego bierze udział w terapii zajęciowej pięć razy w tygodniu oraz w zajęciach w świetlicy środowiskowej trzy razy w tygodniu, i w tym czasie skarżący mógłby wykonywać pracę, chociażby dorywczo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00