Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 marca 2024 r., sygn. III SA/Kr 1774/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski Sędziowie Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Magdalena Gawlikowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2024 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków – Krowodrza w Krakowie M. S. sprawy ze skargi T. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 5 października 2023 r., nr SKO.ŚR/4111/986/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi T. D. (dalej "skarżąca") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z 5 października 2023 r. (znak SKO.ŚR/4111/986/2023) utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza Gminy K. z 1 sierpnia 2023 r. (znak WS.8252.1.2023.KD) o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Skarżąca pismem z 3 stycznia 2023 r. skierowanym do Burmistrza Gminy K. wniosła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na brak aktywności zawodowej warunkowanej opieką sprawowaną nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką, J. K. Do wniosku skarżąca dołączyła orzeczenie z 17 sierpnia 2022 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności matki (symbole niepełnosprawności: 10-N oraz 07-S) występującym od 5 sierpnia 2022 r., przy czym niepełnosprawność tej osoby istnieje od 10 kwietnia 2015 r.

W toku postępowania organ przeprowadził wywiad środowiskowy w trakcie którego ustalił m.in., że skarżąca prowadzi wspólne gospodarstwo wraz ze swoją matką, mężem oraz dwójką dzieci w wieku szkolnym. Mąż skarżącej pracuje

w systemie zmianowym, natomiast skarżąca pracowała do końca grudnia 2022 r. i od stycznia 2023 r. jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna i pobiera z tego tytułu zasiłek. Pracownik socjalny ustalił, że matka skarżącej choruje na Alzheimera, a w marcu i czerwcu 2022 r. przeszła dwa udary. Skarżąca oświadczyła, że jej matka nie jest osobą leżącą czy cewnikowaną i nie wymaga rehabilitacji, natomiast wymaga stałej pomocy w codziennym funkcjonowaniu z uwagi na ograniczony kontakt z rzeczywistością. W ramach tej pomocy wymaga m.in. udziału opiekuna przy ubieraniu się, przy czynnościach toaletowo-higienicznych, przygotowaniu posiłków i leków oraz w zależności od dnia – także przy wstawaniu z łóżka. Skarżąca akcentowała, że boi się zostawić swoją matkę samą z uwagi na troskę o jej bezpieczeństwo i musi ją pilnować całą dobę. Nie potrafiła jednak określić czasu jak dziennie poświęca na czynności opiekuńcze realizowane względem matki. Oświadczyła, że ma brata zamieszkałego w miejscowości C., który pracuje i na co dzień nie pomaga jej w opiece nad matką – robi to tylko doraźnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00