Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 marca 2024 r., sygn. II SA/Gl 1808/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Nowak, Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 marca 2024 r. sprawy ze skargi P. N. (N.) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 6 września 2023 r. nr SKO.4106.947.2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie (SKO) decyzją z dnia 6 września 2023 r. nr SKO.4106.947.2023, po rozpatrzeniu odwołania P. N.(strona, skarżący) utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta C. (organ I instancji) z dnia 12 lipca 2023 r nr [...]

w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką K. N. .

Z uzasadnienia decyzji wynika, że w dniu 10 maja 2023 r. do organu I instancji wpłynął wniosek skarżącego o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką.

Organ I instancji decyzją z dnia 12 lipca 2023 r nr [...] odmówił stronie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Przywołał obowiązujące przepisy, w tym art. 17 ust. 1 i art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 390, ze zm.- dalej "u.s.r."), wskazując, że świadczenie nie może być przyznane, ponieważ matka skarżącego nie spełnia warunku określonego w art. 17 ust. 1b u.s.r. Nadto, zdaniem tego organu, według ustaleń z wywiadu środowiskowego, brak jest związku przyczynowo skutkowego pomiędzy rezygnacją skarżącego z zatrudnienia, a powstaniem niepełnosprawności. Organ I instancji zwrócił uwagę, że matka strony prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe, jest osobą poruszającą się samodzielnie w obrębie lokalu mieszkalnego, również samodzielnie ubiera się, załatwia potrzeby fizjologiczne, spożywa posiłki a także przyjmuje leki. W ramach opieki sprawowanej nad matką skarżący przygotowuje posiłki, pierze bieliznę, utrzymuje czystość w mieszkaniu, reguluje rachunki oraz załatwia sprawy urzędowe, organizuje wizyty lekarskie. Dodatkowo, organ I instancji wskazał, że niezdolność do samodzielnej egzystencji matki skarżącego datuje się od dnia 24 października 2022 r. natomiast ostatnie zatrudnienie strony zakończyło się w dniu 31 marca 2022 r. Trudno jest zatem uznać, że strona, która od 1 kwietnia 2022 r. nie podejmowała żadnej pracy zarobkowej, obecnie nie pracuje ze względu na konieczność sprawowania opieki nad niepełnosprawna matką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00