Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.114.2024.3.SH
1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że opisany we wniosku w ramach zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony w ramach podziału ze spółki na F., jak również zespół składników materialnych i niematerialnych pozostawionych w spółce w efekcie podziału, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) 2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że podział, nie będzie skutkował powstaniem dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) 3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w efekcie podziału nie powstanie przychód podatkowy dla F.? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5) 4. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w efekcie podziału nie powstanie przychód podatkowy dla udziałowców (pytanie oznaczone we wniosku Nr 6 )
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
19 lutego 2024 r., za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek wspólny z 13 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia:
- czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że opisany we wniosku w ramach zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony w ramach podziału ze spółki na F., jak również zespół składników materialnych i niematerialnych pozostawionych w spółce w efekcie podziału, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1),
- czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że podział, nie będzie skutkował powstaniem dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2),
- czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w efekcie podziału nie powstanie przychód podatkowy dla F. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5)
- czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w efekcie podziału nie powstanie przychód podatkowy dla udziałowców (pytanie oznaczone we wniosku Nr 6 ).
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 20 marca 2024 r. (wpływ tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP) oraz pismem z 20 marca 2024 r. (wpływ 22 marca 2024 r. za pośrednictwem operatora pocztowego).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania: H. I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka” lub „Spółka Dzielona”) (…)
2) Zainteresowani niebędący stroną postępowania:
a) F. Sp. z o.o., (dalej: „F.” lub „Spółka Przejmująca”) (…)
b) A. S.A., (dalej: „Wspólnik 1”) (…)
c) A. G. S.A., (dalej: „A. G.”, „Wspólnik 2”) (…)
„A. S.A.”, „Wspólnik 1” oraz „A. G.”, „Wspólnik 2”, (dalej łącznie: „Udziałowcy”, „Wspólnicy”).
Opis zdarzenia przyszłego
H. I. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz posiada siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na wynajmowaniu powierzchni biurowych w różnych lokalizacjach.
Udziałowcami Spółki są dwa podmioty: A. S.A. spółka prawa (…) posiadająca (…) udziałów o łącznej wartości (…) zł, które stanowią(…) % wszystkich udziałów (dalej : „A. S.A.”, „Wspólnik 1”) oraz A. G. S.A. również spółka prawa (…) posiadająca (…) udziałów o łącznej wartości (…) zł, które stanowią (…) % wszystkich udziałów (dalej : „A. G.”, „Wspólnik 2”), (łącznie: „Udziałowcy”, „Wspólnicy”). Udziałowcy podjęli decyzję o dokonaniu podziału spółki przez wydzielenie. Udziałowcy postanowili dokonać podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467, winno być: „t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18”, dalej: „Podział”). Podział polegać będzie na wyodrębnieniu części składników materialnych i niematerialnych ze spółki oraz przeniesieniu ich na istniejąca spółkę F. Sp. z o.o. (dalej: „F.”).
F. podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Po podziale, F. będzie kontynuowała działalność gospodarczą w takim samym zakresie w jakim działalność była prowadzona w strukturach Wnioskodawcy tzn. polegała na wynajmie powierzchni biurowych na rzecz innych przedsiębiorców.
Na dzień podziału udziałowcami w F. będą Wspólnicy w dokładnie takiej samej proporcji jak w Spółce. W efekcie podziału w Spółce zmniejszony zostanie kapitał zakładowy proporcjonalnie do wartości majątku przenoszonego do całkowitego majątku Spółki. Na dzień podziału, wartość majątku Wnioskodawcy przeniesionego na F. będzie równa wartości emisyjnej udziałów obejmowanych przez Udziałowców. Wartość emisyjna udziałów nowo zawiązanej spółki będzie wynikała z przyjętego planu podziału oraz uchwał podziałowych podjętych w następstwie przyjęcia planu podziału i zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 4a pkt 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość ta będzie nie niższa od wartości rynkowej udziałów. Całość wartości emisyjnej będzie alokowana na kapitał zakładowy. Planowane jest, że przyjęta przez Wspólników dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez F. nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce, jaka byłaby przyjęta przez Wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału. W związku z podziałem Wspólnicy nie otrzymają dopłat.
Obecnie, Wnioskodawca zajmuje się głównie wynajmem powierzchni biurowej w posiadanych (…) nieruchomościach.
Pierwszą posiadaną nieruchomością jest (…) U. położony w W., przy ul. (…), dla której prowadzona jest księga wieczysta nr (…), (dalej: „U”). U. jest (…) budynkiem z (…) r. o powierzchni użytkowej około (…) m2.
Drugą posiadaną nieruchomością jest (…) L., położony w W., przy ul. (…), dla której prowadzona jest księga wieczysta nr (…) (dalej: L.). L jest (…) budynkiem o powierzchni biurowej (…) m2.
Ponadto spółka, jak każdy podmiot gospodarczy, posiada tajemnice handlowe, firmę, księgi i pozostałą dokumentację handlową, w tym dokumentację ściśle związaną ze zbywanymi nieruchomościami, i jest stroną różnych umów dotyczących ww. nieruchomości oraz niezwiązanych ściśle z ww. nieruchomościami, takich jak umowy na prowadzenie obsługi księgowej, świadczenie usług doradztwa prawnego.
W Spółce wyodrębnione są (organizacyjnie, finansowo oraz funkcjonalnie) między innymi następujące jednostki organizacyjne:
a. dział zajmujący się obsługą i zarządzaniem nieruchomością L., a także planowaniem, wspieraniem i realizacją procesów o charakterze inwestycyjnym i finansowym związanych z L. (dalej jako: „ZCP L.”).
b. dział zajmujący się obsługą i zarządzaniem nieruchomością U., a także planowaniem, wspieraniem i realizacją procesów o charakterze inwestycyjnym i finansowym związanych z (…) (dalej jako: „ZCP U.”).
Zarówno ZCP L. oraz ZCP U.stanowią niezależne zespoły składników majątkowych, wyodrębnione organizacyjnie uchwałą Wspólników Wnioskodawcy w strukturze Spółki, przy pomocy których (każdego z osobna) można prowadzić odrębny, niezależny i samodzielny zakład (przedsiębiorstwo). Przykładowo, należy wskazać, że ZCP L. oraz ZCP U.wyodrębniona jednostka organizacyjna w Spółce posiada odrębne rachunki bankowe, konta księgowe oraz możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów do określonej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej i określenie jej wyniku finansowego i podatkowego.
Na F. zostanie przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa Spółki, obejmująca zespół składników materialnych i niematerialnych, związana z ZCP U.. F. będzie realizować zadania związane z obsługą i zarządzaniem stanowiącymi własność lub będącymi we władaniu spółki aktywami trwałymi nieruchomościami, a także planowaniem, wspieraniem i realizacją procesów o charakterze inwestycyjnym i finansowym związanych z ZCP U.
Elementami ZCP U., stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa są w szczególności:
- nieruchomość przy ul. (…), objęta księgą wieczystą o numerze (…), na którą składa się prawo użytkowania wieczystego działki gruntu nr (…), obręb (…), o powierzchni całkowitej (…) ha oraz prawo własności budynku (…) o całkowitej powierzchni (…) m2, położonego na tej działce gruntu,
- inne aktywa trwałe związane z działalnością ZCP U. (np. sz.),
- elementy wyposażenia U. (np. klimatyzatory, meble),
- rachunki bankowe oraz środki na tych rachunkach bankowych,
- zobowiązania wynikające z umów zawartych przez Spółkę, dotyczące działalności ZCP U.(np. umowy najmu, umowa pożyczki oraz kredyt bankowy),
- umowy w zakresie usług na rzecz ZCP U. zawarte przez Spółkę (np. zarządzanie nieruchomością, zarządzanie aktywami, ochrona budynku, obsługa techniczna, opieka nad roślinami, odbiór i zagospodarowanie odpadami, sprzedaż energii elektrycznej, oraz zapewnienia świadczenia usług dystrybucji, dostarczanie energii cieplnej, usługi sprzątające, doradztwo środowiskowe).
Celem podziału nie jest uniknięcie opodatkowania ani uchylanie się od tego obowiązku. Celem podziału jest dywersyfikacja ryzyk związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością, w tym ryzyka ekonomicznego oraz optymalizacja sfery finansowej, inwestycyjnej i zarządczej prowadzonej działalności, uproszczenie struktury organizacyjnej Spółki, jak również usprawnienie procesów inwestycyjnych i finansowych związanych aktywami trwałymi Spółki. Ponadto, bank udzielający finansowania dłużnego Spółce oczekuje wydzielenia posiadanych nieruchomości do odrębnych Spółek.
W uzupełnieniu wniosku z 20 marca 2024 r., doprecyzowując opis zdarzenia przyszłego i odpowiadając na zadane pytania wskazali Państwo m.in., że:
I. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług:
1. Zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych tworzące L.oraz zespół składników materialnych i niematerialnych tworzące U.stanowią niezależne zespoły składników majątkowych, wyodrębnione organizacyjnie uchwałą zarządu Wnioskodawcy (błędnie nazwaną we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jako „uchwała wspólników Wnioskodawcy”), przy pomocy których (każdego z osobna) można prowadzić odrębny, niezależny i samodzielny zakład (przedsiębiorstwo). Dodatkowo argumentem przemawiającym za wyodrębnieniem organizacyjnym U. oraz L. jest fakt, że U. oraz L. znajdują się na osobnych nieruchomościach, dla których prowadzone są odrębne księgi wieczyste.
2. Zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych tworzące L. oraz zespół składników materialnych i niematerialnych tworzące U. posiadają odrębne rachunki bankowe i konta księgowe, dzięki czemu oba zespoły składników majątkowych mogą autonomicznie funkcjonować w obrocie gospodarczym. Spółka na dzień poprzedzający podział oraz na dzień podziału Spółki jest w stanie przyporządkować przychody i koszty do przenoszonych składników materialnych i niematerialnych.
3. Zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych tworzące L. oraz zespół składników materialnych i niematerialnych tworzące U. będzie obejmował elementy posiadające potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki materialne i niematerialne przenoszone na F. Sp. z o.o. będą stanowić odrębną całość, obejmując elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służyły w strukturze Spółki (wynajmie lokali biurowych w U.).
4. F. sp. z o.o. będzie w stanie kontynuować działalność gospodarczą wyłącznie w oparciu o wniesione do niej składniki majątkowe w takim samym zakresie w jakim działalność była prowadzona w strukturach Spółki. F. sp. z o.o. nie będzie musiała podejmować żadnych działań faktycznych lub prawnych w celu kontynuowania działalności.
5. Przeniesienie wyodrębnionej ww. części majątku nie będzie wiązało się z tzw. „przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę” w myśl art. 231 ust. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy, z uwagi na fakt, że Spółka nie zatrudnia żadnych pracowników.
II. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych:
1. Składniki majątku pozostające w Spółce, tworzące ZCP L. w sposób nieprzerwany będą mogły prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali biurowych w L.
2. Wartość rynkowa majątku Spółki otrzymanego przez F. sp. z o.o. na dzień poprzedzający dzień podziału nie będzie przewyższać wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku.
3. Wartość rynkowa majątku Spółki ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału otrzymanego przez F. nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom Spółki.
4. Udziały A. S.A. oraz A. G. P. S.A. nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Udziały zostały objęte na skutek nabycia udziałów w H. I. sp. z o.o. przez A. S.A. i A. G. S.A.
Pytania
1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że opisany we wniosku w ramach zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony w ramach podziału ze spółki na F., jak również zespół składników materialnych i niematerialnych pozostawionych w spółce w efekcie podziału, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)
2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że podział, nie będzie skutkował powstaniem dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)
3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w efekcie podziału nie powstanie przychód podatkowy dla F.? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5)
4. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w efekcie podziału nie powstanie przychód podatkowy dla udziałowców (pytanie oznaczone we wniosku Nr 6 )
Stanowisko Zainteresowanych w sprawie
Ad 1 oraz Ad 2 (pytania oznaczone we wniosku Nr 1 i Nr 2)
Zdaniem Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony w ramach podziału ze Spółki na F., jak również zespół składników materialnych i niematerialnych pozostawionych w Spółce w efekcie podziału, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. W efekcie podziału nie powstanie przychód podatkowy dla Spółki.
Ad 3 (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5)
Zdaniem Wnioskodawcy, w efekcie podziału nie powstanie przychód podatkowy dla F..
Ad 4 (pytanie oznaczone we wniosku Nr 6)
Zdaniem Wnioskodawcy, w efekcie podziału nie powstanie przychód podatkowy dla Udziałowców.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:
Ad 1
Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U 2023 r. poz. 2805 ze zm.), (dalej: „Ustawa CIT”) pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy rozumieć „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.
Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą sądów administracyjnych na gruncie ustaw podatkowych istnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) należy potwierdzić, jeżeli spełnione są łącznie wszystkie następujące przesłanki:
1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
Innymi słowy, w oparciu o przepis art. 4a pkt 4 ustawy CIT należy stwierdzić, iż aby dany zespół składników majątkowych i niemajątkowych miał cechy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powinien on przede wszystkim być wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej, funkcjonalnej.
1. Wyodrębnienie organizacyjne
O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu administracyjnego z dnia 8 czerwca 2022 r. sygn. akt: II FSK 2537/19 rozważając kwestię wyodrębnienia organizacyjnego należy mieć między innymi na uwadze, czy zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze podatnika w sposób, w który pozwoli samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego (winno być: „zdarzenia przyszłego”), zarówno ZCP L. oraz ZCP U. stanowią niezależne zespoły składników majątkowych, wyodrębnione organizacyjnie uchwałą Wspólników Wnioskodawcy, przy pomocy których (każdego z osobna) można prowadzić odrębny, niezależny i samodzielny zakład (przedsiębiorstwo). Dodatkowym argumentem przemawiającym za wyodrębnieniem ZCP U. oraz ZCP L. jest fakt, że U. oraz L. znajdują się na osobnych nieruchomościach, dla których prowadzone są odrębne księgi wieczyste. W ocenie Wnioskodawcy przesłanka wyodrębnienia organizacyjnego przenoszonych składników materialnych i niematerialnych w zaistniałym zdarzeniu przyszłym będzie spełniona.
2. Wyodrębnienie finansowe
Wyodrębnienie finansowe oznacza możliwość prawidłowego przyporządkowania do tej zorganizowanej części przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań (szerzej wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 listopada 2012 r. sygn. akt II FSK 692/11). Wyodrębnienie może nastąpić na podstawie stosowanego w jednostce planu kont, ale również w przypadku, gdy takie wyodrębnienie nie jest dokonane na poziomie zakładowego planu kont, ale faktycznie można powiązać dane finansowe z poszczególnymi częściami składowymi przedsiębiorstwa (szerzej wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego z dnia 10 stycznia 2018 r. sygn. akt I SA/Po 988/17).
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego (winno być: „zdarzenia przyszłego”), wyodrębniony organizacyjnie w strukturze Wnioskodawcy ZCP U. posiada odrębne rachunki bankowe i konta księgowe. Wnioskodawca na dzień poprzedzający podział oraz na dzień podziału Spółki jest w stanie przyporządkować przychody i koszty do przenoszonych składników materialnych i niematerialnych. Zdaniem Wnioskodawcy, przesłanka wyodrębnienia finansowego zostanie spełniona przy przenoszeniu składników materialnych i niematerialnych.
3. Wyodrębnienie funkcjonalne
Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania, jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. (Szerzej: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 stycznia 2018 r. sygn. akt I SA/Po 988/17, oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 grudnia 2017 r. sygn. akt: I SA/Po 465/17).
W ocenie Wnioskodawcy, składniki materialne i niematerialne przenoszone (wymienionymi powyżej w szczęści opisu zdarzenia przyszłego) do F., będą umożliwiać natychmiastowe prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wynajmie lokali biurowych w U. w związku z czym przesłanka wyodrębnienia funkcjonalnego zostanie spełniona.
Ponadto, składniki majątku pozostające w Spółce, tworzące ZCP L. w sposób nieprzerwany będą mogły prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali biurowych w L.
Spółka stoi na stanowisku, w efekcie podziału, zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony w ramach podziału ze spółki na F. jak również zespół składników materialnych i niematerialnych pozostawionych w Spółce w efekcie podziału będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Ad 2
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT: przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie (albo podziale przez wyodrębnienie – przypis Organu) majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia (albo dzień wyodrębnienia – przypis Organu) przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Na postawie art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy CIT: do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie (albo podziale przez wyodrębnienie – przypis Organu) majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień podziału lub wydzielenia (winno być: „ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia”).
Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy CIT: przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W świetle art. 12 ust. 14 ustawy CIT: jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy CIT, należy stwierdzić, że przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem, Spółka stoi na stanowisku, że skoro zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony w ramach podziału Wnioskodawcy do F. będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT, jak również majątek pozostający w Spółce po podziale będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to w konsekwencji po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy.
Ad 3
Podstawowe kwestie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej (lub nowo zawiązanej) przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m i pkt 1a), art. 12 ust. 1 pkt 8c, art. 12 ust. 1 pkt 8d oraz art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.
Na podstawie art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy CIT: za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b ustawy o CIT, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
Na podstawie art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy CIT: za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Na podstawie art. 12 ust 1 pkt 8c) ustawy CIT: przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników;
Na podstawie art. 12 ust 1 pkt 8d) ustawy CIT: przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej;
Przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT: w przypadku gdy spółka przejmująca posiada udział w kapitale zakładowym spółki dzielonej, przychodem jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki dzielonej, na dzień poprzedzający dzień podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie dzielonym.
Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT: do przychodów nie zalicza się wartości tych składników majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą, które spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego oraz przypisała do działalności prowadzonej na terytorium rzeczypospolitej polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
W ocenie Wnioskodawcy, skoro ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku spółki otrzymanego przez F. nie będzie przewyższać wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku (nie wyższej od wartości rynkowej tych składników), to po stronie F. nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.
Z uwagi na fakt, że po stronie F. nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT bezzasadne jest odwoływanie się w treści uzasadnienia do art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, który nie ma zastosowania w niniejszej sprawie.
Jednocześnie, w wyniku planowanego podziału, w stosunku do otrzymanych składników majątku F. przyjmie dla celów podatkowych wartości wynikające z ksiąg spółki. Wartość emisyjna udziałów wydanych przez F. będzie odpowiadać wartości rynkowej majątku otrzymanego przez F. w ramach podziału.
W F. nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d, bowiem wartości emisyjna udziałów będzie odpowiadać wartości rynkowej przejmowanego majątku.
W ocenie Wnioskodawcy, przepis art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT nie znajdzie zastosowania do sytuacji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym. W okresie poprzedzającym podział, F. nie będzie posiadała udziałów Spółki.
Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Wnioskodawcy, planowany podział nie będzie skutkować dla F. powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu.
Ad 4
Na podstawie art. 7 ust 1 ustawy CIT: przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. w przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Na podstawie art. 3 ust 2 ustawy CIT: podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Na podstawie art. 7b ust 1 pkt 1 lit. m) ustawy CIT: za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
Na podstawie art. 12 ust 1 pkt 8b) ustawy CIT: przychodem wspólnika spółki dzielonej jest ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przy czym przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Z uwagi na fakt, że w efekcie podziału zarówno majątek wydzielony w ramach ZCP U. oraz majątek pozostający w Spółce stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, po stronie Udziałowców nie powstanie przychód podatkowy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 18).
Natomiast, zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki dzielonej oraz jej wspólników/udziałowców a także spółki przejmującej przy podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm.).
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
W myśl art. 7b ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Powołane przepisy nie stanowią jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT,
przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT,
przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
W tym miejscu należy wskazać, że przez wartość emisyjną udziałów (akcji) rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT,
cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
W świetle art. 12 ust. 1 pkt 8f ww. ustawy,
przychodem jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ww. ustawy,
do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego, oraz
b) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Na postawie art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.
Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W świetle art. 12 ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Stosownie do art. 12 ust. 15 ustawy o CIT,
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
2)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3)art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Artykuł 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi,
przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.
Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stwierdzić, że ww. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszą się do trzech sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie lub podziału przez wyodrębnienie. W pierwszym przypadku wskazanych przepisów ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w dwóch ostatnich przypadkach zawartych w tych przepisach prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.
Z kolei zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:
- stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
- jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
- jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.
Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.
Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).
Ad 1 i Ad 2
W pierwszej kolejności, Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że opisany we wniosku w ramach zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony w ramach podziału ze spółki na F., jak również zespół składników materialnych i niematerialnych pozostawionych w spółce w efekcie podziału, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT oraz czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że podział, nie będzie skutkował powstaniem dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego.
Z opisu sprawy wynika m.in., że Udziałowcy Spółki Dzielonej postanowili dokonać podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Podział polegać będzie na wyodrębnieniu części składników materialnych i niematerialnych ze spółki oraz przeniesieniu ich na istniejąca spółkę F. Sp. z o.o. (dalej: „F.”).
Obecnie, Wnioskodawca zajmuje się głównie wynajmem powierzchni biurowej w posiadanych (…) nieruchomościach.
Pierwszą posiadaną nieruchomością jest (…) U. położony w W., przy ul. (…), dla której prowadzona jest księga wieczysta nr (…), (dalej: „U.). U. jest (…) budynkiem z (…) r. o powierzchni użytkowej około (…) m2.
Drugą posiadaną nieruchomością jest (…) L. , położony w W., przy ul. (…), dla której prowadzona jest księga wieczysta nr (…) (dalej: L.). L. jest (…) budynkiem o powierzchni biurowej (…) m2.
W wyniku planowanego podziału w Spółce Dzielonej pozostanie dział zajmujący się obsługą i zarządzaniem nieruchomością L., a także planowaniem, wspieraniem i realizacją procesów o charakterze inwestycyjnym i finansowym związanych z L., a do Spółki Przejmującej zostanie wydzielony dział zajmujący się obsługą i zarządzaniem nieruchomością U., a także planowaniem, wspieraniem i realizacją procesów o charakterze inwestycyjnym i finansowym związanych z (…) („U.”).
W skład U., przenoszonego do Spółki Przejmującej (F. Sp. z o.o.) wejdą w szczególności:
- nieruchomość przy ul. (…), (…), objęta księgą wieczystą o numerze (…), na którą składa się prawo użytkowania wieczystego działki gruntu nr (…), obręb (…), o powierzchni całkowitej (…) ha oraz prawo własności budynku (…) o całkowitej powierzchni (…) m2, położonego na tej działce gruntu,
- inne aktywa trwałe związane z działalnością ZCP U. (np. sz.),
- elementy wyposażenia U. (np. klimatyzatory, meble),
- rachunki bankowe oraz środki na tych rachunkach bankowych,
- zobowiązania wynikające z umów zawartych przez Spółkę, dotyczące działalności ZCP U. (np. umowy najmu, umowa pożyczki oraz kredyt bankowy),
- umowy w zakresie usług na rzecz ZCP U. zawarte przez Spółkę (np. zarządzanie nieruchomością, zarządzanie aktywami, ochrona budynku, obsługa techniczna, opieka nad roślinami, odbiór i zagospodarowanie odpadami, sprzedaż energii elektrycznej, oraz zapewnienia świadczenia usług dystrybucji, dostarczanie energii cieplnej, usługi sprzątające, doradztwo środowiskowe).
Zarówno Dział U. przenoszony do Spółki Przejmującej (F. Sp. z o.o.), jak i Dział L. pozostający w Spółce Dzielonej (H. I. Sp. z o.o.) na moment podziału będzie wyodrębniony na płaszczyźnie organizacyjnej, funkcjonalnej oraz finansowej w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej. Po podziale, F. będzie kontynuowała działalność gospodarczą w takim samym zakresie w jakim działalność była prowadzona w strukturach Wnioskodawcy tzn. polegała na wynajmie powierzchni biurowych na rzecz innych przedsiębiorców.
Jak wynika z wniosku oraz jego uzupełnienia, w Spółce wyodrębnione są zatem (organizacyjnie, finansowo oraz funkcjonalnie) między innymi następujące jednostki organizacyjne:
a.dział zajmujący się obsługą i zarządzaniem nieruchomością L., a także planowaniem, wspieraniem i realizacją procesów o charakterze inwestycyjnym i finansowym związanych z L.
b. dział zajmujący się obsługą i zarządzaniem nieruchomością U., a także planowaniem, wspieraniem i realizacją procesów o charakterze inwestycyjnym i finansowym związanych z U.
Ponadto Spółka, jak każdy podmiot gospodarczy, posiada tajemnice handlowe, firmę, księgi i pozostałą dokumentację handlową, w tym dokumentację ściśle związaną ze zbywanymi nieruchomościami, i jest stroną różnych umów dotyczących ww. nieruchomości oraz niezwiązanych ściśle z ww. nieruchomościami, takich jak umowy na prowadzenie obsługi księgowej, świadczenie usług doradztwa prawnego.
Za wyodrębnieniem organizacyjnym zarówno zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących L. oraz zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących U. przemawia fakt, że stanowią one niezależne zespoły składników majątkowych, wyodrębnione organizacyjnie uchwałą zarządu Wnioskodawcy (błędnie nazwaną we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jako „uchwała wspólników Wnioskodawcy”), przy pomocy których (każdego z osobna) można prowadzić odrębny, niezależny i samodzielny zakład (przedsiębiorstwo). Dodatkowo za wyodrębnieniem organizacyjnym przemawia fakt, że U. oraz L. znajdują się na osobnych nieruchomościach, dla których prowadzone są odrębne księgi wieczyste.
Przeniesienie wyodrębnionej części majątku U. nie będzie wiązało się jednak z tzw. „przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę” w myśl art. 231 ust. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy, z uwagi na fakt, że Spółka nie zatrudnia żadnych pracowników.
Zatem, przesłanka wyodrębnienia organizacyjnego pozostających w Spółce Dzielonej oraz przenoszonych do Spółki Przejmującej składników materialnych i niematerialnych w zaistniałym zdarzeniu przyszłym będzie spełniona.
Za wyodrębnieniem finansowym, przemawia fakt, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych tworzące L. oraz zespół składników materialnych i niematerialnych tworzące U. posiadają odrębne rachunki bankowe i konta księgowe, dzięki czemu oba zespoły składników majątkowych mogą autonomicznie funkcjonować w obrocie gospodarczym. Spółka na dzień poprzedzający podział oraz na dzień podziału Spółki jest w stanie przyporządkować przychody i koszty do przenoszonych składników materialnych i niematerialnych.
Zatem, przesłanka wyodrębnienia finansowego pozostających w Spółce Dzielonej oraz przenoszonych do Spółki Przejmującej składników materialnych i niematerialnych w zaistniałym zdarzeniu przyszłym również będzie spełniona.
Natomiast za wyodrębnieniem funkcjonalnym przemawia fakt, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych tworzące L. oraz zespół składników materialnych i niematerialnych tworzące U. będzie obejmował elementy posiadające potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki materialne i niematerialne przenoszone na F. Sp. z o.o. będą stanowić odrębną całość, obejmując elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służyły w strukturze Spółki (wynajmie lokali (…) w U.).
Zatem ww. przesłanka wyodrębnienia funkcjonalnego pozostających w Spółce Dzielonej oraz przenoszonych do Spółki Przejmującej składników materialnych i niematerialnych w zaistniałym zdarzeniu przyszłym również będzie spełniona.
Wobec powyższego należy stwierdzić, że zarówno Dział U. przenoszony do Spółki Przejmującej (F.), jak i Dział L. pozostający w Spółce Dzielonej (H. I. Sp. z o.o.) będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Zatem, skoro wydzielany ze Spółki Dzielonej Dział U., jak i pozostający w Spółce Dzielonej Dział L. na dzień wydzielenia będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa, to po stronie Spółki Dzielonej (Wnioskodawcy) nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i Nr 2 jest prawidłowe.
Ad 3
Państwa wątpliwości budzi również kwestia ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w efekcie podziału nie powstanie przychód podatkowy dla F.
W tym miejscu zgodzić się również należy z Państwa stanowiskiem, że planowany podział nie będzie skutkować dla F. (Spółki Przejmującej) powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu.
Odnosząc się do kwestii powstania ewentualnego przychodu po stronie F. (Spółki Przejmującej) w wyniku planowanego podziału, wskazać należy, że z cytowanego już wyżej art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT wynika, że wartość przychodu na skutek podziału powinna zostać określona jako ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Przychodem po stronie Spółki Przejmującej może więc być ewentualna nadwyżka wartości majątku ponad wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że wartość rynkowa majątku Spółki otrzymanego przez F. Sp. z o.o. na dzień poprzedzający dzień podziału nie będzie przewyższać wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku.
Zatem, skoro ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą (F.) nie będzie przewyższać wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku (nie wyższej od wartości rynkowej tych składników), to po stronie Spółki Przejmującej (F.) nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.
Z uwagi na fakt, że po stronie Spółki Przejmującej (F.) nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT bezzasadne jest odwoływanie się w treści uzasadnienia do art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, który nie ma zastosowania w niniejszej sprawie.
Zgodzić się również należy z Państwem, że w niniejszej sprawie nie powstanie przychód po stronie Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Wskazać należy, że z cytowanego również wyżej art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT wynika, że przychodem dla spółki przejmującej może być ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki dzielonej.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że wartość rynkowa majątku Spółki ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału otrzymanego przez F. nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom Spółki.
Wobec powyższego, skoro ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów wydawanych przez Spółkę Przejmującą, to po stronie Spółki Przejmującej (F.) nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Podział przez wydzielenie nie spowoduje również po stronie Spółki Przejmującej (F.) konieczności rozpoznania przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.
W tym miejscu wskazać należy, że z art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, wynika że przepis ten ma zastosowania w przypadku gdy spółka przejmująca posiada udział w kapitale zakładowym spółki dzielonej.
Z wniosku wynika, że Spółka Przejmująca (F.) nie będzie wspólnikiem Spółki Dzielonej, a zatem nie będzie posiadała udziałów w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej.
Zatem, art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT nie będzie miał również zastosowania w niniejszej sytuacji.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 5 - jest prawidłowe.
Ad 4
Odnosząc się do kolejnej Państwa wątpliwości dotyczącej ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w efekcie podziału nie powstanie przychód podatkowy dla Udziałowców, przywołać należy art. 12 ust. 1 pkt 8b, zgodnie z którym,
przychodem wspólnika spółki dzielonej jest ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (wspólnikowi) spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią ZCP. Do ustalenia wartości przychodu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy CIT, należy stosować odpowiednio art. 14 ust. 2 ustawy o CIT.
Z kolei art. 12 ust. 1 pkt 8ba, stanowi, że,
przychodem wspólnika w przypadku połączenia lub podziału spółek, jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b.
W myśl natomiast art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT,
do przychodów nie zalicza się, w przypadku połączenia lub podziału spółek, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba jeżeli:
a) udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, oraz
b) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości objętej oznaczonym we wniosku pytaniem Nr 6, wskazać należy, że - jak wykazano we wcześniejszej części uzasadnienia – Dział U. na skutek wydzielenia do Spółki Przejmującej, a także Dział L. pozostający Spółce Dzielonej, będą stanowić ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. W związku z tym wspólnicy Spółki Dzielonej (tj. A. S.A. oraz A. G. S.A.,) nie uzyskają przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT. Ewentualne do Wspólników zastosowanie może mieć art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT.
Jednak przychód z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT nie powstanie, o ile będzie możliwe zastosowanie wyłączenia z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT. Dlatego należy rozważyć, czy obie przesłanki wymienione w tym przepisie są spełnione w przypadku opisywanego zdarzenia przyszłego.
Poczynając od przesłanki pierwszej określonej w art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. a ustawy o CIT, należy wskazać, że jak wynika z wniosku i jego uzupełnienia, udziały A. S.A. oraz A. G. S.A. nie zostały nabyty lub objęte w wyniku wymiany udziałów ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Udziały zostały objęte na skutek nabycia udziałów w H. I. sp. z o.o. przez A. S.A. i A. G. S.A.
W związku z tym, w takiej sytuacji nie doszło do nabycia lub objęcia udziałów przez Wspólnika 1 oraz Wspólnika 2 we Wnioskodawcy w wyniku wymiany udziałów albo przydzielenia w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. W konsekwencji, na gruncie literalnej wykładni art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. a ustawy o CIT, przesłanka warunkująca niepowstanie przychodu (tj. z tytułu art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT), znajdzie zastosowanie w odniesieniu do Wspólnika 1 oraz Wspólnika 2 .
Przechodząc z kolei do przesłanki drugiej (tj. wynikającej z art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy o CIT), zgodnie z którą wyłączenie z przychodów znajdzie zastosowanie, jeżeli przyjęta przez wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału podmiotów. Wskazać należy, że w wyniku planowanego podziału przez wydzielenie, powyższy warunek zostanie spełniony w odniesieniu do Wspólnika 1 oraz Wspólnika 2, bowiem jak wynika z wniosku, przyjęta przez Wspólników Wnioskodawcy dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w spółce, jaka byłaby przyjęta przez tych wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału. Wobec tego, omawiana przesłanka również zostanie spełniona.
Biorąc pod uwagę powyższe, spełnienie dwóch przesłanek z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, umożliwia jego zastosowanie. Zatem dla Wspólników Spółki nie powstanie przychód z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT.
Reasumując, nie powstanie po stronie Udziałowców przychód na gruncie ustawy o CIT na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8b oraz na podstawie art. 8ba w związku z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 6 - jest prawidłowe.
Reasumując Państwa stanowisko w zakresie ustalenia:
- czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że opisany we wniosku w ramach zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony w ramach podziału ze spółki na F., jak również zespół składników materialnych i niematerialnych pozostawionych w spółce w efekcie podziału, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe,
- czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że podział, nie będzie skutkował powstaniem dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego - (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe,
- czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w efekcie podziału nie powstanie przychód podatkowy dla F. - (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5) - jest prawidłowe,
- czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w efekcie podziału nie powstanie przychód podatkowy dla udziałowców (pytanie oznaczone we wniosku Nr 6 ) - jest prawidłowe.
Ponadto podkreślić należy, że ustalenie czy przeprowadzony podział Spółki Dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytania oznaczonego we wniosku Nr 1, Nr 2, Nr 5, Nr 6.
W zakresie podatku od towarów i usług, pytania oznaczonego we wniosku Nr 3 oraz w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, pytania oznaczonego we wniosku Nr 4 zostaną/zostały wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Odnosząc się do powołanych we wniosku wyroków sądów administracyjnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach podmiotów, które o ich wydanie wystąpiły, zatem nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
H. I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania, na podstawie art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right