Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 23 lutego 2024 r., sygn. I SA/Op 313/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Sędkowska Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska Asesor sądowy WSA Anna Komorowska-Kaczkowska (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 lutego 2024 r. sprawy ze skargi M. Spółki z o.o. w W. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 września 2023 r., nr 0110-KSI1-2.441.11.2023.2.MG w przedmiocie odmowy wydania wiążącej informacji stawkowej w zakresie określenia klasyfikacji towaru na potrzeby określenia stawki podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez spółkę M. Sp. z .o.o. z siedzibą w W. (dalej jako: "Spółka", "Skarżąca", "Wnioskodawca", "Strona") jest postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 września 2023 r. utrzymujące w mocy własne postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 lipca 2023 r. w przedmiocie odmowy wydania wiążącej informacji stawkowej w sprawie z wniosku z 4 kwietnia 223 r. uzupełnionego 24 maja 2023 r., o wydanie wiążącej informacji stawkowej w zakresie towaru: "[...]" według Nomenklatury Scalonej (CN), na potrzeby określenia podatku od towarów i usług.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zapadło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

W dniu 4 kwietnia 2023 r. do Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek Strony o wydanie wiążącej informacji stawkowej, dalej WIS, uzupełniony w dniu 24 maja w zakresie sklasyfikowania towaru - "[...]" według nomenklatury scalonej (CN), na potrzeby określenia stawki podatku od towarów i usług.

Strona we wniosku wskazała, że [...] jest suplementem diety. Produkt nie ma właściwości leczniczych i nie służy zapobieganiu ani zwalczaniu chorób u ludzi. Jest to środek spożywczy przeznaczony jako dodatek do zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Suplement diety ma wspomagać funkcjonowanie organizmu poprzez dostarczanie witamin i minerałów w skoncentrowanej formie. Suplement diety nie ma statusu produktu leczniczego. Nie jest to też wyrób medyczny. Suplement diety nie zawiera alkoholu. Suplement [...] jest podawany w formie aerozolu rozpylanego w jamie ustnej. W oznakowaniu suplementu zaznaczono, że: "Produkt nie służy do picia". Co więcej, wprost wskazano, że nie podaje się go w kroplach ("To prosta aplikacja nie wymagająca liczenia kropel") oraz że "wchłania się do krwioobiegu przez błonę śluzową jamy ustnej". Przyjmowanie w inny sposób niż poprzez wskazaną przez producenta aplikację może powodować przyjęcie większej porcji niż zalecana do spożycia w ciągu dnia. Na oznakowaniu znajduje się ostrzeżenie: "Spożycie w nadmiernej ilości może mieć efekt przeczyszczający". Suplement diety [...] to: Witamina B12 w ilości na jednostkę 100 ¡ug, ilości w porcji dziennej 100 ng - informacje dodatkowe: cyjanokobalamina. Składniki: woda, substancja utrzymująca wilgoć - glicerol, substancja konserwująca - sorbinian potasu, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, aromat wiśniowy, witamina B12 (cyjanokobalamina).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00