Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 lutego 2024 r., sygn. II SA/Gd 823/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krzysztof Kaszubowski Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 lutego 2024 r. sprawy ze skargi P. R. na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Gdańsku z dnia 21 lipca 2023 r. nr 14/2023 w przedmiocie nakazu z zakresu nadzoru weterynaryjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarżący P. R., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Gdańsku z dnia 21 lipca 2023 r., nr 14/2023, która uchyliła w całości decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bytowie z siedzibą w Miastku nr 165/2023 z 30 maja 2023 r. oraz nakazała Panu P. R. wstrzymanie chowu brojlera kurzego w należącej do niego fermie drobiu, zlokalizowanej w miejscowości P. [...], [...] do czasu przywrócenia warunków zoohigienicznych, umożliwiających zapewnienie odpowiedniego poziomu dobrostanu utrzymywanym zwierzętom.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bytowie z siedzibą w Miastku, dalej PLW, wydał decyzję nakazującą wstrzymanie chowu brojlera kurzego w należącej do skarżącego fermie drobiu zlokalizowanej w miejscowości P. nr [..], [...]; WNI [...] do czasu przywrócenia warunków zootechnicznych, umożliwiających poprzez nadzór właścicielski warunków zoohigienicznych, zapewniających odpowiedni poziomu dobrostanu utrzymywanym zwierzętom. Decyzję tą organ uzasadnił m.in. przeprowadzonymi w okresie od grudnia 2022 r. do kwietnia 2023 r. kontrolami spełnienia wymagań w zakresie zapewnienia dobrostanu zwierząt na fermie drobiu zlokalizowanej w miejscowości P. Stwierdzono liczne zmiany zapalne na podeszwach stóp ptaków, ściółkę w stanie nieakceptowalnym, niezapewniającym właściwych warunków utrzymania. Dodatkowo dostarczono od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Inowrocławiu powiadomienie z dnia 13 lutego 2023 r. w którym informowano o niskim dobrostanie stwierdzonym na podstawie badania poubojowego kurcząt pochodzących z fermy drobiu rzeźnego. w dniu 24 lutego 2023 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bytowie wydał decyzję nr 49/2023 nakazującą podjęcie działań w celu poprawy warunków zoohigienicznych w celu zapewnienia dobrostanu utrzymywanym zwierzętom, natomiast w dniu 28 lutego 2023 r. decyzję 55/2023 zakazującą utrzymywanie zwierząt w zagęszczeniu powyżej 33 kg/m2 powierzchni ścielnej. W trakcie kontroli 21 kwietnia 2023 r. stwierdzono również przekroczone normy poziomu wilgotności, co stanowi naruszenie § 4 ust.2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 56, poz. 344 z późn. zm.). Dodatkowo w dniu 6 kwietnia i 29 maja 2023 r. wpłynęły pisma Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bytowie , w których zawarta jest opinia, że konstrukcja drewniana dachu została zużyta i że nadaje się do remontu oraz, że organ ten wydał decyzję nr PINB/IC/70041/32/2020 z dnia 15 maja 2023 r. nakazującą wykonanie robót budowlanych. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bytowie uznał więc, że podmiot nie podjął wystarczających działań w celu zapewnienia dobrostanu utrzymywanym zwierzętom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00