Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.7.2024.1.GK
Nieodpłatne przekazania (...) medycznych przez Spółkę NL do Wnioskodawcy celem dokonania ich dalszej darowizny do ZOZ.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie nieodpłatnego przekazania (...) medycznych przez Spółkę NL do Wnioskodawcy celem dokonania ich dalszej darowizny do ZOZ. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Jesteście Państwo dystrybutorem typu VAD (ang. Value Added Distributor) produktów różnych marek, prowadzący działalność na pograniczu informatyki i handlu. Z racji prowadzonej działalności gospodarczej jesteście Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
Wśród produktów dystrybuowanych przez Państwa są (...) medyczne (do/na medyczny sprzęt IT) oraz osprzęt/akcesoria do nich pochodzące od uznanego producenta z USA (dalej: (...)), z którym łączy Państwa umowa dystrybucyjna (dalej: Umowa), obligująca go m.in. do promocji produktów producenta. Promocja prowadzona jest w oparciu o plan marketingowy uzgadniany na każdy kolejny rok kalendarzowy. Jednym z praktykowanych sposobów promocji (tu: (...)) są ich darowizny na rzecz placówek medycznych (dalej: ZOZ). Darowizna (...) na rzecz ZOZ następuje na podstawie umowy darowizny sporządzonej na piśmie oraz protokołu zdawczo-odbiorczego.
W takim przypadku, tj. gdy (...) ma być darowany przez Państwa do ZOZ, jest on uprzednio nieodpłatnie przekazywany Państwu do dyspozycji/rozporządzania przez producenta (jego europejską filię z siedzibą w Holandii) (dalej: Spółka NL), Przy tym (i) przekazaniu temu może towarzyszyć transport/przemieszczenie wewnątrzwspólnotowe (...) z magazynu Spółki NL w Holandii do Państwa magazynu w Polsce, z którego dopiero następnie trafia on do ZOZ w ramach darowizny, bądź (ii) transport/przemieszczenie wewnątrzwspólnotowe (...) z magazynu Spółki NL w Holandii może nastąpić bezpośrednio do ZOZ (tj. z pominięciem Państwa magazynu). W każdym przypadku za transport towaru (...) do Polski odpowiada/organizuje Spółka NL.
Spółka NL jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w Holandii i jest zarejestrowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Pytania
1.Czy z tytułu wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia/transportu (...) z Holandii do Polski - w związku z ich nieodpłatnym przekazaniem przez Spółkę NL do Państwa celem dokonania ich darowizny do ZOZ - ciąży na Państwu w podatku od towarów i usług (VAT) obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (WNT), a co za tym idzie konieczność wykazania podatku należnego z tego tytułu?
2.Czy darowizny przez Państwa (...) do ZOZ stanowią na gruncie VAT dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu w tym podatku, a co za tym idzie konieczność wykazania podatku należnego z tego tytułu?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1
W Państwa ocenie z tytułu wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia/transportu (...) z Holandii do Polski - w związku z ich nieodpłatnym przekazaniem przez Spółkę NL do Państwa celem dokonania ich darowizny do ZOZ - nie ciąży na Państwu w podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Co za tym idzie nie ciąży też na niej konieczność wykazania podatku należnego z tego tytułu (tj. WNT (...)).
Ad 2
W Państwa ocenie darowizny przez Państwa (...) do ZOZ nie stanowią dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu VAT. Co za tym idzie nie ciąży też na niej konieczność wykazania podatku należnego z tego tytułu.
Uzasadnienie Państwa stanowiska:
Uwagi ogólne
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy VAT opodatkowaniu VAT podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów na terytorium kraju;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Na podstawie art. 2 pkt 1 ustawy VAT, przez terytorium kraju należy rozumieć terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a. Z kolei przez terytorium państwa członkowskiego, zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy VAT, rozumie się państwo członkowskie Unii Europejskiej, a także Irlandię Północną w zakresie określonym w Protokole w sprawie Irlandii/lrlandii Północnej do Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz. Urz. UE L 29 z 31.01.2020, str. 7, z późn. zm.).
Za towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy VAT, uznaje się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy VAT za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, uznaje się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2)wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Z przytoczonego przepisu wynika, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do podatnika (jego przedsiębiorstwa), z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Dla uznania nieodpłatnego przekazania towaru za podlegające VAT kluczowa/istotna jest zatem możliwość odliczenia przez podatnika VAT naliczonego z tytułu nabycia/wytworzenia tego towaru (przy czym bez znaczenia pozostaje, czy podatnik faktycznie/efektywnie skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia - poprzez ujęcie naliczonego podatku w rozliczeniach dla potrzeb VAT). Podkreślenia przy tym wymaga, że o „przysługiwaniu prawa do odliczenia” można mówić jedynie w przypadku, w którym VAT naliczony z tytułu nabycia/wytworzenia towaru w ogóle rzeczywiście wystąpił po stronie podatnika, tj. gdy dostawa towaru na rzecz podatnika była opodatkowana VAT według właściwej stawki. Powyższe stwierdzenie znajduje uzasadnienie m.in. w interpretacji indywidualnej z 8 kwietnia 2020 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.80.2020.2.IK), w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) przyznał rację wnioskodawcy twierdzącemu, że skoro przy nabyciu nieruchomości nie dysponował prawem do odliczenia podatku naliczonego (z uwagi na jej nabycie od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej), to w przypadku przekazania własności nieruchomości Gminie na podstawie umowy darowizny nie powstanie obowiązek naliczenia VAT należnego.
W związku z powyższym, jeżeli podatnik nie miał prawa/obiektywnej możliwości do odliczenia kwoty podatku naliczonego w związku z nabyciem/wytworzeniem towaru, wówczas jego przekazanie lub zużycie bez wynagrodzenia (nieodpłatne) pozostaje neutralne na gruncie VAT (nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem). W ten sposób zapewniona zostaje neutralność oraz proporcjonalność VAT.
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy VAT, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:
1)nabywcą towarów jest:
a)podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
b)osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
- z zastrzeżeniem art. 10;
2)dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.
Biorąc pod uwagę powołane przepisy należy stwierdzić, że potraktowanie danej czynności jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) wymaga spełnienia trzech następujących warunków:
i.po pierwsze, podmiot z jednego państwa członkowskiego musi nabyć prawo do rozporządzania towarami jak właściciel; zatem na rzecz tego podmiotu musi zostać dokonana dostawa towaru w rozumieniu przepisów o VAT;
ii.po drugie, w związku z ww. dostawą towary muszą być przemieszczane z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego UE (przy czym bez znaczenia pozostaje, kto faktycznie przewozi towar i na czyje zlecenie jest to czynione - towary będące przedmiotem WNT mogą być bowiem wysyłane lub transportowane przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz);
iii.po trzecie, transakcja musi odbywać się za wynagrodzeniem, tj. musi mieć charakter odpłatny.
Ustawa VAT nie definiuje pojęcia „wynagrodzenia” czy „odpłatności” transakcji. W praktyce za odpłatną uznaje się transakcję (np. dostawę towaru), w związku z którą podatnikowi należna jest zapłata/wynagrodzenie. Ponadto przyjmuje się, że odpłatność ma miejsce wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów, a otrzymanym wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego dokonywana jest dostawa towaru musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz dostawcy towaru. Ponadto, aby dana czynność (świadczenie) podlegało VAT, musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy tą czynnością a świadczeniem wzajemnym (tj. wynagrodzeniem uzyskiwanym w zamian za dostarczony towarów bądź usługę).
Powyższy pogląd został potwierdzony w interpretacji indywidualnej DKIS z 25 sierpnia 2020 r. (sygn. 0112-KDIL3.4012.365.2020.2.WB).
Interpretując zawarty w art. 9 ustawy VAT zwrot „nabycie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” należy podkreślić, iż chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą przez nabywcę, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności (pojęcia „dostawa towaru” oraz „przeniesienie własności towaru” nie są synonimami), lecz właśnie transfer prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Z punktu widzenia VAT (a co za tym idzie wystąpienia WNT) istotny jest przede wszystkim aspekt ekonomiczny, a nie prawny transakcji, w wyniku której podatnik nabywa prawo do rozporządzania towarami jak właściciel.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stosownie natomiast do art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c) ustawy VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy VAT.
Ad 1
W Państwa ocenie wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie/transport (...) z Holandii do Polski - w związku z ich nieodpłatnym przekazaniem przez Spółkę NL do Państwa, a więc dokonywane między podatnikami VAT, celem dokonania ich dalszej darowizny do ZOZ - nie stanowi WNT w rozumieniu art. 9 ust. 1 ustawy VAT. W rezultacie, nie jesteście/nie będziecie Państwo zobowiązani do wykazania/rozliczenia VAT należnego z tego tytułu.
Jak wspomniano, stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT, opodatkowaniu VAT podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonywane za wynagrodzeniem.
Co do zasady, opodatkowaniu VAT podlega zatem wyłącznie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonywane odpłatnie. Oznacza to, że nie stanowi WNT nabycie przez podatnika towaru, który jest w związku tym transportowany/przemieszczany na terytorium kraju z terytorium innego państwa członkowskiego, w wykonaniu czynności nieodpłatnej (np. darowizny). W rezultacie, w razie nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel w ramach wewnątrzwspólnotowej darowizny podatnik nie jest zobowiązany do wykazania/rozliczenia VAT z tego tytułu (transakcja ta nie stanowi bowiem WNT podlegającego VAT).
W związku z powyższym wskazujecie Państwo, że nieodpłatne nabycie (...) przez Państwa od Spółki NL nie spełnia definicji WNT w rozumieniu art. 9 ust. 1 ustawy VAT w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT - w takim wypadku spełnione są bowiem dwie (pierwsze) z trzech określonych tym przepisem przesłanek. W rezultacie nie ciąży na Państwu obowiązek wykazania obowiązku podatkowego w VAT z tego tytułu.
W Państwa ocenie powyższe stanowisko znajdzie zastosowanie w obu wariantach przemieszczenia/transportu (...) - tj. (i) zarówno, gdy trafiają one z magazynu Spółki NL w Holandii do Państwa magazynu w Polsce, z którego dopiero następnie przekazywane są do ZOZ w ramach darowizny, jak i gdy (ii) transport/przemieszczenie wewnątrzwspólnotowe (...) z magazynu Spółki NL w Holandii następuje/będzie następować bezpośrednio do ZOZ (tj. z pominięciem Państwa magazynu). Nawet bowiem jeżeli uznać per analogiom, iż mamy w tym przypadku do czynienia z tzw. transakcją łańcuchową i przepisy art. 22 ust. 2 i następne ustawy VAT mają zastosowanie (co w sytuacji transakcji nieodpłatnych, pozostających co do zasady - zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy VAT - poza VAT, jest per se dyskusyjne), to wysyłka/transport towaru (...) z Holandii do Polski powinna być przyporządkowana transakcji na linii Spółka NL-Państwa, stosownie do ust. 2b ww. artykułu. A więc analogicznie jak w przypadku pierwszym.
Powyższe stanowisko, w myśl którego nieodpłatne nabycie (...) przez Państwa od Spółki NL nie stanowi WNT znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez DKIS. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 2 czerwca 2017 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.75.2017.1.JNA) DKIS wskazał, że: „Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz okoliczności sprawy należy stwierdzić, że nabycie towarów - mebli i sprzętów rehabilitacyjnych - w formie darowizny, a więc nieodpłatnie, nie spełnia definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.”
Podobny pogląd zawarty został w interpretacji indywidualnej z 24 maja 2016 r. (sygn. IBPP4/4512-34/16/LG), w której Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że: „(...) opodatkowaniu podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem. W tej sprawie, jak wskazał Wnioskodawca, czynność ma charakter darowizny. Co prawda za towar, który Wnioskodawca nabywa, została określona cena, jednakże z warunków transakcji przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, że od początku jej realizacji wiadomym jest, że brak jest obowiązku jej zapłaty, czyli uiszczenia wynagrodzenia za nabyty towar. Mając na uwadze powyższe, nieodpłatne otrzymanie przez Wnioskodawcę leku od angielskiej firmy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (…)”.
Podsumowując, wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie (...) z Holandii do Polski - w związku z ich nieodpłatnym przekazaniem przez Spółkę NL do Państwa (celem dokonania ich późniejszej darowizny do ZOZ) - nie rodzi/będzie rodzić obowiązku podatkowego po Państwa stronie z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia tych towarów. W rezultacie, nie jesteście/nie będziecie Państwo zobowiązani do wykazania podatku należnego z tego tytułu.
Ad 2
W Państwa ocenie darowizny przez Państwa (...) do ZOZ nie stanowią dostaw towarów podlegających opodatkowaniu VAT. W rezultacie, na Państwu nie ciąży/nie będzie ciążyć obowiązek wykazania/rozliczenia VAT należnego z tego tytułu.
Jak wspomniano, stosownie do art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy VAT za dostawę towaru uznaje się również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (np. w drodze darowizny) - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Przy tym, jak również wskazano, warunek odnoszący się do prawa podatnika do odliczenia VAT naliczonego w odniesieniu do towaru będącego przedmiotem nieodpłatnego przekazania można rozpatrywać wyłącznie, jeśli po stronie podatnika wystąpił naliczony podatek z tytułu jego nabycia/wytworzenia.
W Państwa ocenie brak opodatkowania VAT nieodpłatnego przekazania (darowizn) (...) na rzecz ZOZ wynika z faktu, iż nie przysługuje jej prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z ich nabyciem. Jak bowiem wspomniano przy okazji odpowiedzi na pytanie nr 1, do nabycia (...) dochodzi w ramach ich wewnątrzwspólnotowej darowizny przez Spółkę NL na Państwa rzecz, która to czynność nie stanowi WNT (z uwagi na brak odpłatności). W rezultacie, nie jesteście/nie będziecie Państwo zobowiązani do wykazania VAT należnego z tego tytułu (który mógłby potencjalnie stanowić po Państwa stronie VAT naliczony - w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy VAT). Tym samym, Państwa zdaniem w omawianym przypadku po Państwa stronie w ogóle nie występuje/nie będzie występować VAT naliczony w związku z nabyciem (...). A co za tym idzie, nieaktualne/bezprzedmiotowe jest też rozpatrywanie możliwości jego odliczenia przez Państwa.
Niemniej, nawet gdyby taki VAT naliczony wystąpił (tj. Państwo nabyliście (...), bądź jakikolwiek inny towar, odpłatnie/z VAT), to Państwu nie przysługuje prawo do jego odliczenia VAT także z tego względu, iż nabywacie Państwo przedmiotowe towary z odgórnym założeniem/zamierzeniem ich nieodpłatnego przekazania (tu: na rzecz ZOZ), tj. na potrzeby czynności zasadniczo niepodlegającej VAT i tym samym z definicji nieuprawniającej do odliczenia VAT naliczonego, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy VAT (czytanego a contrario). Ponadto, przed wydaniem na rzecz ZOZ nabyte (...) nie są/nie będą faktycznie wykorzystywane przez Państwa na potrzeby czynności opodatkowanych VAT (dających prawo do odliczenia VAT naliczonego), tj. nie dochodzi do zmiany (choćby przejściowej) założeń towarzyszących nabyciu (...) przez Państwa.
Powyższe stanowisko, zakładające brak opodatkowania VAT darowizny towarów nabytych przez podatnika z zamiarem nieodpłatnego przekazania na rzecz podmiotu trzeciego, znalazło potwierdzenie, np. w interpretacji indywidualnej DKIS z 3 października 2022 r. (sygn. 0112-KDIL3.4012.297.2022.1.LS), w której stwierdzono, że:
„Zgodnie z przytoczonymi powyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach - określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez czynnego podatnika podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku VAT naliczonego nie będą spełnione. Jak wynika z wniosku - darowane towary nie będą wykorzystywane do opodatkowanej działalności gospodarczej Gminy. Zakupione przedmioty zostaną zakupione z zamiarem nieodpłatnego przekazania ich wskazanej powyżej gminie. Zatem stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów, które zostaną następnie darowane jako pomoc rzeczona. W konsekwencji, Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem towarów zakupionych z zamiarem przekazania ich jako darowizny, w ramach pomocy rzeczowej obywatelom Ukrainy”.
W związku z powyższym wskazujecie Państwo, że nieodpłatne przekazanie (...) na rzecz ZOZ nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu przepisów o VAT (z uwagi na brak prawa do odliczenia VAT naliczonego w związku z ich nabyciem). W rezultacie nie jesteście/nie będziecie Państwo zobowiązani do wykazania VAT należnego z tego tytułu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.
Z regulacji tej wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju.
Według art. 2 pkt 1 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terytorium kraju rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.
Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o państwie członkowskim rozumie się przez to państwo członkowskie Unii Europejskiej, a także Irlandię Północną w zakresie określonym w Protokole w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz. Urz. UE L 29 z 31.01.2020, str. 7, z późn. zm.).
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (…).
Z treści powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Należy jednakże zauważyć, że ustawodawca od powyższej reguły przewidział wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy.
Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c) ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi: kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9.
Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.
Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie (w tym także darowizna) tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).
Odnosząc się z kolei do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy wskazać, że według art. 9 ust. 1 ustawy:
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
W myśl art. 9 ust. 2 ustawy:
Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
- z zastrzeżeniem art. 10;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.
Z wyżej cytowanego art. 9 ust. 1 ustawy wynika, iż aby daną czynność można było uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów konieczne jest spełnienie łącznie poniższych warunków:
- musi nastąpić nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel tymi towarami;
- towary te w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz;
- transakcja musi odbywać się za wynagrodzeniem tj. musi mieć charakter odpłatny.
Zatem aby nastąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów muszą być spełnione ww. warunki.
Z opisu sprawy wynika, że jesteście Państwo dystrybutorem typu VAD produktów różnych marek, prowadzącym działalność na pograniczu informatyki i handlu. Z racji prowadzonej działalności gospodarczej jesteście Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Wśród produktów dystrybuowanych przez Państwa są (...) medyczne (medyczny sprzęt IT) oraz osprzęt/akcesoria do nich pochodzące od uznanego producenta z USA, z którym łączy Państwa umowa dystrybucyjna, obligująca go m.in. do promocji produktów producenta. Promocja prowadzona jest w oparciu o plan marketingowy uzgadniany na każdy kolejny rok kalendarzowy. Jednym z praktykowanych sposobów promocji są ich darowizny na rzecz placówek medycznych (ZOZ). Darowizna (...) na rzecz ZOZ następuje na podstawie umowy darowizny sporządzonej na piśmie oraz protokołu zdawczo-odbiorczego. W takim przypadku, tj. gdy (...) ma być darowany przez Państwa do ZOZ, jest on uprzednio nieodpłatnie przekazywany Państwu do dyspozycji/rozporządzania przez producenta (jego europejską filię z siedzibą w Holandii). Następnie (sytuacja nr 1) przekazaniu temu może towarzyszyć transport/przemieszczenie wewnątrzwspólnotowe (...) z magazynu Spółki NL w Holandii do Państwa magazynu w Polsce, z którego dopiero następnie trafia on do ZOZ w ramach darowizny. Bądź (sytuacja nr 2) transport/ przemieszczenie wewnątrzwspólnotowe (...) z magazynu Spółki NL w Holandii może nastąpić bezpośrednio do ZOZ (tj. z pominięciem Państwa magazynu). W każdym przypadku za transport (...) do Polski odpowiada/organizuje Spółka NL. Spółka NL jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w Holandii i jest zarejestrowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Na tle tak przedstawionego opisu sprawy Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 1 dotyczą określenia czy z tytułu wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia/transportu (...) z Holandii do Polski – w związku z ich nieodpłatnym przekazaniem przez Spółkę NL do Państwa celem dokonania ich darowizny do ZOZ – na Państwu ciąży obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (WNT), a co za tym idzie konieczność wykazania podatku należnego z tego tytułu.
W opisanej przez Państwa sytuacji nr 1 jak i nr 2 (...) nieodpłatnie przekazywane są Państwu do dyspozycji/rozporządzania przez Spółkę NL. Następnie przekazaniu temu może towarzyszyć transport/przemieszczenie wewnątrzwspólnotowe (...) z magazynu Spółki NL w Holandii do Państwa magazynu w Polsce, z którego dopiero następnie trafiają one do ZOZ w ramach darowizny lub transport/przemieszczenie wewnątrzwspólnotowe (...) z magazynu Spółki NL w Holandii może nastąpić bezpośrednio do ZOZ (tj. z pominięciem Państwa magazynu). Jak Państwo wskazali, w każdym przypadku za transport (...) do Polski odpowiada/organizuje Spółka NL. Co do zasady do dostawy towarów z innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju, które następnie przemieszczane są na terytorium kraju Państwa Spółka powinna rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Polsce. Jednakże z uwagi na to, że (...) są/będą nieodpłatnie przekazane przez Spółkę NL do Państwa to nie zostały/nie będą spełnione wszystkie przesłanki konieczne do uznania przedmiotowego nabycia ww. towarów za wewnątrzwspólnotowe nabycie, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy. Tym samym nieodpłatne przekazanie (...) przez Spółkę NL do Państwa nie podlega/nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju. Czynność ta nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy, jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W rezultacie nie jesteście/nie będziecie Państwo zobowiązani do wykazania podatku należnego z tego tytułu.
Państwa wątpliwości sformułowane w pytaniu nr 2 dotyczą uznania czy darowizny dokonywane przez Państwa na rzecz ZOZ stanowią dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, a co za tym idzie czy musicie Państwo wykazać podatek należny z tego tytułu.
W pierwszej kolejności aby uznać czy dostawa (...) w ramach darowizny na rzecz ZOZ stanowi/będzie stanowić dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy należy ocenić czy z tytułu nabycia (...) od Spółki NL przysługuje/będzie przysługiwać Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu tego nabycia. Zgodnie z przytoczonym przepisem art. 86 ust. 1 ustawy, rozliczenie podatku naliczonego uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary były wykorzystywane przez czynnego podatnika podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku VAT naliczonego nie są/nie będą spełnione. Jak wynika z opisu sprawy - nabyte przez Państwa nieodpłatnie (...) od Spółki NL nie są/nie będą wykorzystywane do opodatkowanej działalności gospodarczej. Nabyte (...) są/będą przekazywane dalej nieodpłatnie w ramach darowizny na rzecz ZOZ. W związku z tym nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego, z uwagi na to, że (...) przekazywane są dalej nieodpłatnie (darowizna) na rzecz ZOZ. Ponadto nie przysługuje/nie będzie przysługiwać Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego także z tego względu, iż nabycie (...) nie stanowi/nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy (brak odpłatności). W rezultacie czego Spółka nie jest/nie będzie zobowiązana do wykazania VAT należnego z tego tytułu, który mógłby stanowić po Państwa stronie VAT naliczony w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy. Tym samym, po Państwa stronie w ogóle nie wystąpi podatek naliczony w związku z nabyciem (...) od Spółki NL, który mógłby podlegać odliczeniu.
W związku z powyższym nieodpłatne przekazanie (...) przez Państwa na rzecz ZOZ w ramach sytuacji nr 1 i nr 2 nie stanowi/nie będzie stanowić dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, z uwagi na brak po Państwa stronie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem (...). W konsekwencji Spółka nie jest/nie będzie zobowiązana do wykazania VAT należnego z tego tytułu.
Zatem Państwa stanowisko całościowo należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right