Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.50.2024.1.DB

Uznanie czynności podejmowanych przez wskazanych we wniosku pracowników Spółki za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest spółką z o.o. podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca prowadzi działalność m.in. w zakresie „Produkcja tworzyw sztucznych w formach podstawowych” (nr klasyfikacji 20.16.Z), w ramach której produkowane są systemy poliuretanowe (...), służące w różnych gałęziach przemysłu (budownictwo, ochrona zdrowia i wiele innych). W siedzibie Wnioskodawcy wykonywana jest także działalność produkcyjna, w zakresie której produkowane są lakiery i pasty barwiące do tworzyw sztucznych. Wnioskodawca jest pracodawcą.

Niektórzy z pracowników zajmują się pracami twórczymi w zakresie prac badawczo-rozwojowych związanych z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Wnioskodawca zatrudnia m.in. na podstawie umowy o pracę osobę fizyczną, zwaną dalej: „Pracownikiem”. Umowa o pracę przewiduje m.in. tworzenie przez Pracownika dzieł autorskich i ich zbywanie na rzecz Pracodawcy. Zapisy umowy o pracę przewidują m.in. że: „Do zakresu obowiązków Pracownika należy: Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych polegających na: poszukiwaniu nowych produktów w zakresie systemów poliuretanowych, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju systemów do natrysku, a w szczególności poszukiwaniu nowych, innowacyjnych surowców do wyrobów z uwzględnieniem współpracy z kontrahentem (…); implementacji nowych surowców do produkcji wyrobów (...)”.

Przedmiotem wniosku jest ocena, czy wykonywane przez Pracownika prace mają charakter prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PIT).

Wnioskodawca jest płatnikiem pobierającym zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzeń Pracownika stosując m.in. art. 32 ust. 4 PIT. Zgodnie z tym przepisem za dochód, od którego płatnik oblicza zaliczkę uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 albo 3 lub ust. 9 pkt 1-3. Płatnik potrąca zatem również tzw. koszty autorskie (art. 22 ust. 9 pkt 3 PIT). Art. 22 ust. 9b PIT nakazuje jednak zweryfikować Płatnikowi, czy przedmiot prac autorskich Pracownika mieści się w wykazie zawartym w przepisie. Pkt 8 tego przepisu wymienia zaś prace w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Ustalenie przez Wnioskodawcę, czy prace Pracownika mają taki charakter warunkuje prawidłowe wykonanie obowiązków płatnika. Ocena dotyczy prowadzenia prac badawczo-rozwojowych polegających na: poszukiwaniu nowych produktów w zakresie systemów poliuretanowych, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju systemów do natrysku, a w szczególności poszukiwaniu nowych, innowacyjnych surowców do wyrobów z uwzględnieniem współpracy z kontrahentem (…); implementacji nowych surowców do produkcji wyrobów; współpracy z jednostkami badawczymi w kraju i za granicą; opracowywaniu dokumentacji (karty techniczne, karty charakterystyki we współpracy z innymi pracownikami działu technicznego, plany produkcyjne itp.).

Przedmiotem obowiązków Pracownika wynikających z umowy o pracę było zatem m.in.: poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie wyrobów poliuretanowych, w tym innowacyjnych surowców, zastosowań, a także metod produkcji pozwalających na otrzymanie wyrobów o niespotykanych wcześniej cechach i właściwościach, a także których zastosowanie jest dla użytkowników rozwiązaniem pozwalającym uzyskać liczne korzyści ekonomiczne, finansowe, organizacyjne w wykonywanej działalności.

Jako przykłady dotychczasowych prac rozwojowych Pracownika można podać np.:

1.Prace rozwojowe nad systemem poliuretanowym (...).

2.Innym przykładem prac rozwojowych były (...).

3.Jako ostatni z wielu przykładów prac rozwojowych można podać (...).

Powyżej opisane przykłady dotychczas wykonanych prac badawczo-rozwojowych odpowiadają swoją treścią i specyfiką również przyszłym pracom badawczo-rozwojowym, które Pracownik będzie wykonywał w przyszłości na rzecz Wnioskodawcy.

Pytanie

Czy prace wykonywane przez Pracownika mieszczą się w zakresie działalności badawczo- rozwojowej w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji tego Wnioskodawca pobierając zaliczkę od wypłacanego wynagrodzenia ma prawo uznać, że spełniony jest wymóg wynikający z art. 22 ust. 9b pkt 8 PIT warunkujący potrącenie tzw. kosztów autorskich w przypadku wypłaty wynagrodzeń przypadających na prace autorskie wymienione w ust. 9b?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 22 ust. 9b pkt 8 PIT: „Przepis ust. 9 pkt 3 stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu: działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej”.

Jak stanowi art. 5a pkt 38 PIT pojęcie działalności badawczo-rozwojowej oznacza: „działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.

Warunkami prowadzenia prac BR jest:

wykonywanie działalności twórczej,

prowadzenie prac rozwojowych,

podejmowanie ww. działań w sposób systematyczny,

działanie w celu zwiększenia zasobów wiedzy,

działanie w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ad 1. Prace Pracownika mają charakter twórczy. Pojęcie „twórczego” charakteru powinno być wyjaśnione na gruncie przepisów prawa autorskiego. Jak stanowi art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: „Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)”. Twórczy charakter pracy wymaga, aby prowadzone działania nosiły znamiona oryginalności (nowości) i prowadziły do powstania nowego utworu. Efekt prac powinien mieć charakter zindywidualizowany (podlegający odróżnieniu od innych utworów). Przeciwieństwem działalności twórczej jest działalność odtwórcza, rzemieślnicza, techniczna. Prowadzone prace mają charakter oryginalności - gdyż ich celem jest stworzenie nowych receptur - niewystępujących dotąd na rynku. Powielanie rozwiązań istniejących - pomijając kwestię legalności takich działań - byłoby kontrproduktywne z uwagi na cel pracy Pracownika i działania Wnioskodawcy. Jedynie stworzenie nowego, niepowtarzalnego produktu, dostosowywanego do aktualnych potrzeb rynku, konkretnych klientów itp. zapewnia przewagę konkurencyjną Wnioskodawcy. Powielanie rozwiązań istniejących lub działania szablonowe Pracownika nie zostałyby zaakceptowane przez Wnioskodawcę. Każdy efekt prac Pracownika ma charakter zindywidualizowany, gdyż odnosi się (zapewnia realizację) każdorazowo stawianych założeń gospodarczych (oferty handlowej), które nie mogą być spełnione w pełni przy zastosowaniu istniejących już rozwiązań. Stąd też Pracownik nie wykonuje działań odtwórczych, rzemieślniczych, czy stricte technicznych. Działania Pracownika mają charakter indywidualny, wynikający z własnej wiedzy, doświadczeń, kreatywności i innych cech twórczych. Należy uznać za mało prawdopodobne (jedynie na zasadzie statystycznie możliwego przypadku), iż inny twórca pracując nad podobnymi zadaniami doszedłby do analogicznych rozwiązań. W wyniku prac Pracownika powstaje unikatowe rozwiązanie technologiczne.

Ad 2. Kolejnym warunkiem jest prowadzenie prac rozwojowych. Zgodnie z art. 5a pkt 40 PIT pojęcie to oznacza „prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. Przepis ten stanowi zaś, że: „Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń”.

Prace twórcze Pracownika polegają na łączeniu i kształtowaniu dostępnej wiedzy i umiejętności. Wiedza wykorzystywana przez Pracownika dotyczy następujących dziedzin nauki: chemii, fizyki, inżynierii chemicznej i inżynierii materiałowej. Źródłem wiedzy wykorzystywanej w działalności w zakresie prac rozwojowych są: publikacje naukowe, patenty, czasopisma branżowe, książki o tematyce branżowej, normy budowlane, konferencje oraz sympozja naukowe, targi branżowe, prezentacje producentów surowców. Konkretnymi, przykładowymi elementami wiedzy wykorzystywanej w działalności twórczej przez Pracownika są np.: wiedza na temat modyfikowania właściwości systemów poliuretanowych (...), co jest istotne z punktu przetwórczego, a także z punktu zastosowania końcowego.

Działania w zakresie kształtowania i wykorzystywania dostępnej wiedzy przez Pracownika w działalności polegają na podjęciu czynności zmierzających do uzyskania nowatorskich, niewystępujących w ofercie handlowej Wnioskodawcy (oraz niestanowiących powszechnie dostępnego dorobku nauki i wiedzy stosowanej w branży Wnioskodawcy) procedur (receptur) tworzenia substancji chemicznych (przemysłowych). Jako przykłady takich efektów prac można podać: system (...).

W wyniku prac rozwojowych Pracownik dokonuje projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. W stosunku do już istniejących produktów, innowacyjne zmiany zaprojektowane w toku prac rozwojowych polegają na: użyciu surowców pochodzenia naturalnego do produkcji systemów poliuretanowych.

Prace Pracownika nie mają charakteru rutynowego. Efekt jego prac wymaga zaangażowania twórczego, to jest stworzenia dzieła nowatorskiego, co wymaga działań o charakterze innowacyjnym, a nie odtwórczym, rutynowym itp. Na przykład, jako elementy nowatorskie powstałe w wyniku prac rozwojowych Pracownika można podać: (...).

Efekt prac Pracownika nie ma charakteru ulepszeń o charakterze czasowym, okresowym. Efektem prac jest stworzenie nowych, autonomicznych produktów, których wykorzystywanie jest ograniczone jedynie prawem popytu rynku (dotychczasowe rozwiązania są zastępowane przez Wnioskodawcę i jego konkurentów nowymi, lepszymi, bardziej dostosowanymi do potrzeb klientów rozwiązaniami). Formalnie zaś każde z rozwiązań może być wykorzystywane nawet bezterminowo.

Ad 3. Kolejnym wymogiem jest podejmowanie ww. działań w sposób systematyczny. Pracownik praktycznie w każdym miesiącu podejmuje działania w zakresie prac rozwojowych. Począwszy od rozpoczęcia pracy do dnia dzisiejszego prace badawczo-rozwojowe podejmowane są niemalże codziennie. Jest to zatem praca powtarzająca się w sposób stały, metodyczny (a nie przypadkowy).

Ad 4. Wymogiem prowadzenia prac badawczo-rozwojowych jest działanie w celu zwiększenia zasobów wiedzy. Efekt prac Pracownika jest wyrażony w postaci zaprojektowanych formuł chemicznych. Jako przykłady efektów pracy rozwojowej Pracownika wykorzystywanych w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy można podać zastosowanie innych niż dotychczas (...). Opracowane przez Pracownika formuły są nabywane przez Wnioskodawcę, zwiększając zasób wiedzy tego podmiotu, który może być wykorzystywany przez obecny i przyszły zespół pracowniczy Wnioskodawcy.

Ad 5. Prace badawczo-rozwojowe polegają wreszcie na działaniu w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Efekty prac Pracownika są w następujący sposób wykorzystywane w działalności gospodarczej Wnioskodawcy: opracowane innowacyjne wyroby są produkowane, wdrażane i sprzedawane aktualnym lub nowym klientom Wnioskodawcy.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zgodne z praktyką skarbową. Na przykład w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 września 2023 r. (0113-KDIPT2-3.4011.432.2023.2.JŚ) dotyczącej definicji prac badawczo-rozwojowych w odniesieniu do art. 22 ust. 9b pkt 8 PIT wskazano, że: „z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji (...)”. Jak wskazano we wniosku, Pracownik w zakresie prac rozwojowych wykorzystuje dostępną wiedzę (z zakresu nauk chemii, fizyki, inżynierii chemicznej i inżynierii materiałowej w celu tworzenia nowych i innowacyjnych produktów i ich zastosowań w przemyśle od budowlanego po zdrowotny. Dalej w ww. interpretacji przedstawiono kolejne wymogi definicyjne prac badawczo-rozwojowych (rozwojowych), które - w ocenie Wnioskodawcy - są spełnione w opisanym przypadku. W interpretacji odnośnie do kryterium twórczego charakter prac wskazano, że: „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu”. Efekt prac Pracownika odróżnia się od znanych i stosowanych efektów prac badawczych, rozwojowych, naukowych, wynalazczych itp. dotyczących procedur (receptur) produkcyjnych stosowanych w branży Wnioskodawcy. Efekty prac mają charakter nowatorski, odróżniający się od innych stosowanych procedur produkcyjnych. Odnośnie do systematycznego charakter prac Organ w interpretacji wskazał, że: „Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny”. Prace rozwojowe Pracownika są prowadzone w sposób stały, a nie tylko systematyczny. Potwierdza to opis „statystyczny” ilości miesięcy, w których Pracownik prowadził prace rozwojowe. W interpretacji odniesiono się także do kolejnego elementu definicyjnego: „ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. (...) Z Podręcznika Frascati wynika, że: Pojęcia prac rozwojowych nie należy mylić z pojęciem "rozwoju produktu" (product development) oznaczającego cały proces - od formułowania pomysłów i koncepcji aż do komercjalizacji, którego celem jest wprowadzenie nowego produktu (wyrobu lub usługi) na rynek. Prace rozwojowe są tylko jednym z możliwych etapów procesu rozwoju produktu - etapem, na którym wiedzę ogólną testuje się pod kątem konkretnych zastosowań niezbędnych do pomyślnego zakończenia tego procesu. W fazie prac rozwojowych powstaje nowa wiedza i etap ten kończy się, gdy przestają mieć zastosowanie kryteria działalności B+R (nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna oraz możliwa do przeniesienia/ odtworzenia)”.

Prace rozwojowe wykonywane przez Pracownika polegają na zlokalizowaniu obecnie istniejącego dorobku wiedzy i nauki oraz odpowiednim jego rozwoju. Rozwój polega na uzyskaniu technologii bardziej odpowiadającej rozwijającemu się rynkowi produktów chemicznych w zakresie ich przydatności technologicznej (jakości, trwałości, odporności itd.). Prace rozwojowe zawierają też element testowy - weryfikujący praktyczną przydatność innowacyjnych formuł stworzonych przez Pracownika.

W świetle powyższych argumentów należy uznać, że prace wykonywane przez Pracownika mieszczą się w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji tego Wnioskodawca pobierając zaliczkę od wypłacanego wynagrodzenia ma prawo uznać, że spełniony jest wymóg wynikający z art. 22 ust. 9b pkt 8 PIT warunkujący potrącenie tzw. kosztów autorskich w przypadku wypłaty wynagrodzeń przypadających na prace autorskie wymienione w ust. 9b. Wnioskodawca podkreśla, że przedmiotem wniosku jest jedynie spełnienie wymogu wynikającego z art. 22 ust. 9b. Poza przedmiotem wniosku pozostają inne wymogi warunkujące potrącenie kosztów autorskich.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W świetle art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.),

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.),

badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Z ustawowej definicji prac badawczo-rozwojowych wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 5a pkt 38 ustawy podatkowej wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo „systematyczny” odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Podsumowując, działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności), w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

W tym miejscu podkreślenia wymaga, że przepisy dotyczące działalności badawczo-rozwojowej należy interpretować ściśle, a zatem do działalności badawczo-rozwojowej można zaliczyć tylko te działania podatnika, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do przedmiotu wątpliwości wyrażonych przez Państwa w postawionym pytaniu, tj. dotyczących określenia, czy prace wykonywane przez pracownika Spółki będą spełniać definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy wskazać, że jak wynika z opisu zdarzenia:

umowa o pracę przewiduje tworzenie przez Pracownika dzieł autorskich i ich zbywanie na rzecz Pracodawcy;

zapisy umowy o pracę przewidują prowadzenie prac badawczo-rozwojowych polegających na: poszukiwaniu nowych produktów w zakresie systemów poliuretanowych, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju systemów do natrysku, a w szczególności poszukiwaniu nowych, innowacyjnych surowców do wyrobów z uwzględnieniem współpracy z kontrahentem (...);

przedmiotem obowiązków Pracownika wynikających z umowy o pracę było poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie wyrobów poliuretanowych, w tym innowacyjnych surowców, zastosowań, a także metod produkcji pozwalających na otrzymanie wyrobów o niespotykanych wcześniej cechach i właściwościach, a także których zastosowanie jest dla użytkowników rozwiązaniem pozwalającym uzyskać liczne korzyści ekonomiczne, finansowe, organizacyjne w wykonywanej działalności.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności oraz cytowane wyżej przepisy prawa podatkowego, prace wykonywane przez Państwa pracownika spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

W odniesieniu do powołanej przez Państwa interpretacji indywidualnej, została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00