Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 kwietnia 2022 r., sygn. IV SA/Wa 964/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Sękowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Kaja Angerman Sędzia WSA Katarzyna Golat po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 1 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z [...] kwietnia 2021 r., znak [...] w przedmiocie unieważnienia aktu zgonu oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z 14 kwietnia 2021 r., znak: DSO-WSC-6002-13/2020 Minister Spraw Wewnętrznych, utrzymała w mocy decyzję Wojewody [...] z [...] listopada 2020 r., znak: [...] w przedmiocie unieważnienia aktu zgonu.
Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:
26 marca 2020 r. do Wojewody [...] wpłynęło pismo Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego [...] z [...] marca 2020 r., nr [...] informujące o istnieniu w rejestrze stanu cywilnego dwóch aktów zgonu sporządzonych na imię i nazwisko L. G.. Z akt sprawy wynika, że oba akty zostały sporządzone w Urzędzie Stanu Cywilnego [...]. Pierwszy z nich, tj. akt zgonu nr [...] (nr historyczny [...]) został sporządzony [...] marca 1945 r. w parafii [...] w [...], na podstawie zgłoszenia zgonu. Zawiera następujące dane osoby zmarłej: L. G., urodzony w [...], zmarły [...] września 1944 r. w [...], kawaler, syn E. G. i J. z domu P.. Z kolei akt zgonu nr [...] (nr historyczny [...]) został sporządzony [...] maja 1958 r. na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Powiatowego w [...] z [...] stycznia 1958 r., sygn. akt [...] stwierdzającego zgon L. G.. Akt ten zawiera następujące dane osoby zmarłej: L. G., urodzony [...] stycznia 1919 r. w [...], zmarły [...] września 1944 r. w [...], syn E. i J. z domu P..
Pismem z 22 września 2020 r. M. B. wniósł o unieważnienie aktu zgonu nr [...] (nr historyczny [...]) sporządzonego [...] marca 1945 r. Również M. G. i U. G. wniosły o unieważnienie aktu zgonu nr [...] (nr historyczny [...]) sporządzonego [...] marca 1945 r. Wymienione wyjaśniły, że wskazany akt zgonu został sporządzony przez osoby, które nie należą do rodziny zmarłego i ich babcia - matka L. G. nie miała wiedzy o jego istnieniu, w związku z czym wystąpiła do sądu z wnioskiem o stwierdzenie zgonu L. G.. Dodatkowo M. G. w swoich pismach wskazała, że w akcie zgonu sporządzonym [...] marca 1945 r. brak jest daty urodzenia L. G.. Ponadto zawiera błąd odnośnie stanu cywilnego wymienionego. L. G. nie był bowiem kawalerem, lecz pozostawał w związku małżeńskim z J. B., który zawarł [...] lipca 1943 r. w parafii Św. [...] w [...], a w sądzie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe po ww. Poza tym ze wspomnień żony L. G. wie, że wymieniony zginął w innej części [...], a nie na rogu ulicy [...] i ulicy [...]. Natomiast akt zgonu sporządzony [...] maja 1958 r. zawiera mniej błędów i należy w nim dokonać sprostowania jedynie miejsca urodzenia L. G. i stanu cywilnego (pisma z 25 września 2020 r. i 4 listopada 2020 r.).