Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 lutego 2022 r., sygn. IV SA/Wa 2596/20
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Łuczaj Sędziowie sędzia WSA Piotr Korzeniowski Sędzia WSA Monika Barszcz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi [...] spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] września 2020 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zaległości z tytułu opłaty produktowej I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska na rzecz [...] spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] kwotę 25 817 (dwadzieścia pięć tysięcy osiemset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
[...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej także: Skarżąca, Spółka) wniosła skargę na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 30 września 2020 r., znak [...], utrzymującą w mocy decyzję Marszałka Województwa [...] nr [...] z dnia [...] listopada 2017 r. określającą dla [...] Sp. z o. o. z siedzibą w [...] wysokość zaległości z tytułu opłaty produktowej za rok 2014 w kwocie 1.900.727,00 zł.
Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco:
Marszałek Województwa [...] w terminie od dnia [...] czerwca 2016 r. do dnia [...] lipca 2016 r. przeprowadził kontrolę doraźną na terenie działalności prowadzonej przez Spółkę w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w przedmiocie opłaty produktowej za lata 2014 - 2015. Podczas kontroli ustalono, że działalność prowadzona przez Spółkę polega m. in. na produkcji piwa, a także na sprzedaży hurtowej i detalicznej napojów alkoholowych. Uwarzone piwo przelewane jest do butelek szklanych i opakowań typu KEG. Asortyment w opakowaniach jednostkowych wydawany jest do sprzedaży z magazynu wyrobów gotowych. Gotowe wyroby sprzedawane są na rynku krajowym. Ponadto Spółka wyjaśniła, że do produkcji piwa używa się jednego rodzaju butelek zwrotnych szklanych, które znakowane są etykietami papierowymi i zamykane kapslami ze stali. Butelki wkłada się do plastikowych zwrotnych transporterów 20-sto gniazdowych. Skrzynki zostają ustawione na drewnianej palecie zwrotnej i mocuje się lub nie folią strech. W takiej formie umieszczane są w samochodach ciężarowych. Na specjalne zamówienie butelki zwrotne pakuje się do kartonów tekturowych na 20 szt. butelek. Kartony ustawia się na palecie drewnianej zwrotnej i mocuje folią. – bez umowy o zwrocie opakowań. Spółka oznajmiła, że do sprzedaży piwa stosuje się także beczki stalowe wielokrotnego użytku typu KEG. W powyżej opisany sposób wprowadzane są do obrotu produkty w opakowaniach. Jednocześnie od odbiorców odbierane są różne opakowania zwrotne (butelki szklane, skrzynki, palety, beczki typu KEG). Czasami butelki do odebrania są pakowane w kartonach i przewożone do browarów, gdzie poddawane są myciu i dezynfekcji do ponownego użycia. Podczas mycia butelek zrywane są papierowe etykiety i przekazywane w formie odpadu uprawnionym podmiotom.