Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Przekazywanie danych do systemu informacji oświatowej a dotacja na wczesne wspomaganie rozwoju dziecka - Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2022 r., sygn. III SA/Po 929/21

W przypadku ubiegania się o dotację na wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, niezbędne jest nie tylko przekazanie organowi dotującemu planowanej liczby dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju najpóźniej do dnia 30 września roku bazowego, ale również wymagany jest obowiązek przekazania danych tych dzieci do systemu informacji oświatowej, który decyduje o faktycznym prowadzeniu działalności objętej wsparciem dotacyjnym.

Teza od Redakcji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Górecka Sędziowie WSA Mirella Ławniczak (spr.) WSA Marek Sachajko po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 stycznia 2022 roku sprawy ze skargi B. P., J. K. – [...] w [...]. na akt Starosty z dnia [...] kwietnia 2021r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dotacji na rok 2020 oddala skargę

Uzasadnienie

B. P. i J. K., prowadzące Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "[...]" w [...] w dniu [...] września 2019 r. wystąpiły do Starostwa Powiatowego w [...] z wnioskiem o udzielenie dotacji oświatowej na wczesne wspomaganie rozwoju dziecka na 2020 rok.

We wniosku, poza innymi wymaganymi informacjami, wskazano planowaną liczbę 20 dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka, w okresach: styczeń – sierpień oraz wrzesień – grudzień, a także planowaną liczbę 20 uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, w okresach: styczeń – sierpień oraz wrzesień – grudzień.

Pismem z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] Starosta Powiatu [...] poinformował wnioskodawcę , że w związku z art. 15 ustawy z dnia 27 października 2017 roku o finansowaniu zadań oświatowych, prowadzone przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowe, specjalne ośrodki szkolno- wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym poradnie specjalistyczne, które zgodnie z ar 127 ust. 5 ustawy - Prawo oświatowe prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują na każde dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, niezależnie od dotacji, o których mowa w art. 16-21, art. 25 ust. 1 i 2, art. 26 ust. 1 i art. 28-30, dotację z budżetu odpowiednio gminy lub powiatu w wysokości równej kwocie przewidzianej na takie dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej odpowiednio dla gminy lub powiatu, pod warunkiem określonym w art. 33 ust. 1 pkt 1 i 2. ww. ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00