Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 stycznia 2022 r., sygn. I SAB/Wa 63/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Boniecka – Płaczkowska, sędzia WSA Monika Sawa, asesor WSA Iwona Ścieszka (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi J. S. i J. S. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Zarząd [...] w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę.

Uzasadnienie

J. S. i J. S. (dalej: skarżący), reprezentowani przez adwokata, pismem z [...] października 2020 r. złożyli skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Zarząd Dzielnicy [...] w sprawie wywołanej wnioskiem skarżących z [...] grudnia 1998 r. o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej przy ul. [...] (dz. ewid. nr [...] i [...] w obrębie [...]) w prawo własności. W związku z tym wnieśli o stwierdzenie, że organ dopuścił się bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania, przy ewentualnym rozważeniu uchylenia postanowienia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...] sierpnia 2020 r. oraz zasądzenie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych, w tym opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.

W uzasadnieniu skargi skarżący podkreślili, że pismem z [...] lutego 1999 r. organ I instancji powiadomił skarżących, iż przekształcenie przedmiotowego prawa wymaga podjęcia szeregu czynności związanych z uporządkowaniem i ujednoliceniem stanu prawnego nieruchomości. Nie jest przy tym możliwe określenie terminu dokonania odpowiednich czynności w tym zakresie. W piśmie tym organ wskazał, że należy przeprowadzić "szereg działań" mających na celu doprowadzenie do uporządkowania stanu prawnego nieruchomości, jednak poza sprostowaniem wpisu o właścicielu działki nr [...] nie wyjaśniono, na czym mają one polegać. W dalszym toku postępowania nie dokonywano żadnych innych czynności w tym zakresie, z wyjątkiem sprostowania ewidencji oraz wniosku o wpis nowego właściciela do księgi wieczystej. Decyzja o uporządkowaniu stanu prawnego we wskazanym powyżej zakresie została wydana przez Wojewodę w dniu [...] kwietnia 1999 r., w dniu [...] lipca 1999 r. organ I instancji wystąpił o wpisanie nowego podmiotu prawa własności do księgi wieczystej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00