Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 stycznia 2022 r., sygn. VI SA/Wa 2364/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Kozik (spr.) Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak- Osetek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi [...] Sp. j. z siedzibą w [...] na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2021 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę

Uzasadnienie

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: "UP") decyzją z [...] czerwca 2021 r. nr [...], na podstawie art.102 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1117 z późn. zm., dalej: "P.w.p.") oraz art. 98 K.p.c. w związku z art. 256 ust. 2 P.w.p., po rozpoznaniu na rozprawie [...] maja 2021 r. wniosku [...] sp. z o.o. sp. kom. z siedzibą w [...] (dalej: "Wnioskodawca", "Uczestnik"), unieważnił prawo z rejestracji wzoru przemysłowego pt: "Kształtka wieńcowa zewnętrzna" o numerze [...] udzielonego na rzecz [...] sp. j. z siedzibą w [...] (dalej: "Uprawniony", "Skarżący") i przyznał Wnioskodawcy kwotę 2697 zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania w sprawie.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji UP wskazał, że 29 stycznia 2021 r. do organu wpłynął wniosek Wnioskodawcy o unieważnienie prawa z rejestracji na wzór przemysłowy pt. "Kształtka wieńcowa zewnętrzna" o numerze [...], na rzecz Uprawnionego. Jako podstawę prawną swojego żądania Wnioskodawca wskazał art. 102 w związku z 103,104 i 107 P.w.p. Wnioskodawca stwierdził m.in., iż sporny wzór przemysłowy nie spełnia przesłanki widoczności oraz, że nie posiada indywidualnego charakteru i nie jest nowy. Wnioskodawca wskazał, iż sporna kształtka wieńcowa ma kształt litery L. Jej tak zwana "wewnętrzna" część jest niewidoczna dla jej użytkownika końcowego, gdyż zgodnie z przeznaczeniem, po ułożeniu stalowego zbrojenia jest zalana betonem. Natomiast "zewnętrzna" pionowa część kształtki wieńcowej, mimo, że znajduje się po zewnętrznej stronie ściany, nie będzie widoczna dla końcowego użytkownika, ponieważ zostanie przykryta warstwą ocieplenia, tynku lub farby. Zatem w ocenie Wnioskodawcy, wszystkie cechy wzoru nie podlegają ochronie jako niewidoczne dla końcowego użytkownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00