Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 lutego 2024 r., sygn. I SA/Wr 577/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Marta Semiczek Sędziowie: Asesor WSA Łukasz Cieślak (sprawozdawca) Sędzia WSA Tadeusz Haberka Protokolant: Starszy sekretarz sądowy Paweł Poźniak po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 lutego 2024 r. sprawy ze skargi K. J. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 maja 2023 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.219.2023.1.JŚ w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez K. J. (dalej: strona, strona skarżąca, wnioskodawca) jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 maja 2023 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.219.2023.1.JŚ dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej strona skarżąca podała, że jest osobą fizyczną będącą polskim rezydentem podatkowym i podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.; dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawczyni była jednym z czterech wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: spółka), w której posiadała udziały stanowiące o 40% udziale w kapitale zakładowym spółki. W dniu 15 czerwca 2022 r. wnioskodawczyni zawarła z polską spółką akcyjną (dalej: kupujący) umowę sprzedaży udziałów w spółce. Zgodnie z tą umową wnioskodawczyni sprzedała kupującemu wszystkie posiadane przez siebie w spółce udziały. Zgodnie z § 3 umowy sprzedaży, prawo własności udziałów, jak i wszystkie prawa i obowiązki z nimi związane, przeszły na kupującego z chwilą zawarcia umowy sprzedaży. W umowie ustalono cenę sprzedaży udziałów w spółce, przy czym w stosunku do wnioskodawczyni cenę ustalona została w wysokości 40% z całej ceny sprzedaży ustalonej w umowie. Wynikało to z tego, że w umowie sprzedaży, oprócz wnioskodawczyni, stronami sprzedającymi byli także pozostali wspólnicy spółki, gdyż zamierzeniem kupującego było nabycie 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00