Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Wr 538/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Marta Semiczek Sędziowie: Sędzia WSA Jarosław Horobiowski Asesor WSA Marta Pawłowska (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w Wydziale I w dniu 20 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi N sp. z o.o. we W. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 21 kwietnia 2023 r. nr 0201-IEE1.7192.37.2023.RO w przedmiocie odmowy zwolnienia z zabezpieczenia kwoty zdeponowanej na rachunku organu egzekucyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 23 września 2022 r. N. sp. z o.o. we W. (dalej jako "strona skarżąca" "Spółka") wystąpiła do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Wałbrzychu o zwolnienie spod zabezpieczenia środków finansowych na zapłatę wynagrodzenia za pracę, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne należnych od wynagrodzenia wypłacanych pracownikom. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że wypłata świadczeń pracowniczych jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy, a Spółka nie posiada na to środków. Wniosek został przekazany do załatwienia zgodnie z właściwością do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław – Fabryczna, a następnie do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto (dalej "NUS", "organ pierwszej instancji").

Postanowieniem z dnia 27 lutego 2023 r. NUS odmówił zwolnienia z zabezpieczenia. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ egzekucyjny wyjaśnił, że czynnikiem determinującym zwolnienie z zabezpieczenia jest ważny interes zobowiązanego, natomiast ewentualne zwolnienie musi zostać ocenione z perspektywy tego interesu oraz interesu państwa (ważnego interesu publicznego), z uwzględnieniem wszystkich następstw zwolnienia. W tym kontekście organ wyjaśnił, że takiego ważnego interesu Spółka upatruje w braku środków na wynagrodzenia oraz zapłacenie zaległości podatkowych, spowodowanym brakiem prowadzenia działalności gospodarczej od lipca 2022 r. Środki pochodzące ze zwolnienia Spółka zamierza przeznaczyć na wypłaty zaległych wynagrodzeń, natomiast zaległości podatkowe spłacić z wierzytelności jakie posiada u kontrahentów. W ocenie organu nie jest to równoznaczne z wykazaniem nadzwyczajnej okoliczności, trudnej do przewidzenia przez przedsiębiorcę, która ugodziła w podstawy egzystencji wnioskodawcy. Przy jednoczesnej konstatacji, że budżet państwa nie może finansować prowadzenia działalności gospodarczej przez podatnika, NUS odmówił zwolnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00