Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 6 marca 2024 r., sygn. I SA/Ol 17/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Andrzej Brzuzy asesor WSA Anna Janowska Protokolant starszy referent Weronika Ćwiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 marca 2024r. sprawy ze skargi Gminy D. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 listopada 2023r., nr 0111-KDIB3-2.4012.586.2023.1.SR w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez Gminę D. (dalej: "wnioskodawca", "gmina", "skarżąca") jest opisana w sentencji wyroku interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "DKIS", "organ") dotycząca prawa do częściowego odliczenia podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT") w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Powyższa interpretacja indywidualna wydana została wskutek wniosku gminy, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i wykonuje zadania nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa. Większość z nich jest realizowana w ramach reżimu publicznoprawnego. Jednak pewne czynności gmina wykonuje na podstawie umów cywilnoprawnych, w ramach których może dokonywać transakcji opodatkowanych podatkiem VAT lub korzystających ze zwolnienia od podatku, a także w ogóle niepodlegających ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.; dalej: "ustawa VAT").

W związku z wykonywaniem czynności na podstawie umów cywilnoprawnych oraz występowaniem zdarzeń spoza zakresu VAT, gmina ponosi szereg wydatków, z tytułu których kontrahenci wystawiają na rzecz gminy faktury VAT z wykazanymi kwotami podatku, w których gmina jest oznaczona jako nabywca towarów/usług. W szczególności gmina dokonuje zakupów towarów i usług dotyczących nabycia oraz użytkowania pojazdów samochodowych, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które nie spełniają warunków do uznania ich za pojazdy, o których mowa w art. 86a ust. 9 ustawy VAT (dalej: "pojazdy samochodowe"). Wnioskodawca ponosi w tym zakresie wydatki związane m.in. z zakupem paliwa silnikowego, olejów, płynów oraz usługami naprawczymi/konserwacyjnymi tych pojazdów. Pojazdy samochodowe wykorzystywane są na potrzeby ogólne urzędu gminy, tj. są wykorzystywane zarówno do celów działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, działalności zwolnionej z VAT oraz działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00