Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 26 września 2023 r., sygn. II SA/Bd 526/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Korycka Sędziowie sędzia WSA Joanna Janiszewska – Ziołek (spr.) asesor WSA Mariusz Pawełczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 września 2023 r. sprawy ze skargi E. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2023 r. nr [...] w przedmiocie dodatku węglowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy U. z dnia [...] stycznia 2023r. nr [...]

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2023 r. nr [...] Wójt Gminy U., po rozpoznaniu wniosku skarżącej E. P. z dnia [...] listopada 2022 r., odmówił jej przyznania dodatku węglowego. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podkreślił, że złożony przez skarżącą wniosek był kolejnym wnioskiem z tego samego adresu – tj. [...] w U. , gdzie prowadzone są cztery gospodarstwa domowe. Przy czym pierwszy złożony wniosek został pozytywnie rozpatrzony i wypłacony. Wójt wskazał ponadto, że podczas wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w dniu [...] grudnia 2022 r. pod ww. adresem ustalono, że skarżąca ma 1 pokój z prowizorycznym aneksem kuchennym, a łazienka wraz z korytarzem jest współdzielona z innym gospodarstwem pod tym adresem. W związku z tym organ uznał, że pomieszczenia w których gospodaruje skarżąca nie są funkcjonalnie odrębne od pomieszczeń wykorzystywanych przez członków innego gospodarstwa domowego. To zaś skutkowało uznaniem przez organ, że w trakcie wywiadu nie ustalono zamieszkiwania pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych. Wójt powołał się przy tym na definicję legalną samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy o własności lokali.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca podniosła, że jest właścicielką domu w [...] nr [...], a w domu tym mieszka również troje jej dorosłych dzieci wraz z rodzinami, przy czym każdy z nich prowadzi odrębne gospodarstwo domowe w odrębnym lokalu. Podniosła też, że źródłem ogrzewania są trzy kotły węglowe, które skarżąca jako właścicielka zgłosiła do Centralnej Ewidencji Budynków. Wyjaśniła również, że zamieszkuje pokój z aneksem kuchennym, który jest wydzielony trwale ścianami, ma ciepłą i zimną wodę, zlew z odpływem podłączonym do szamba oraz płytę indukcyjną. Wskazała, że zrobiła remont aby przystosować dom dla kolejnej rodziny (tj. córki z niepełnosprawnym synem); że wraz z córką współdzieli jedynie łazienkę znajdującą się na korytarzu, jednak kuchnie mają oddzielne; że z korytarza korzystają trzy rodziny, jednak żadne inne pomieszczenie nie jest przechodnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00