Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 września 2023 r., sygn. VIII SAB/Wa 40/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Justyna Mazur Sędziowie Sędzia WSA Iwona Szymanowicz - Nowak Sędzia WSA Iwona Owsińska – Gwiazda (sprawozdawca) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Radomiu w trybie uproszczonym w dniu 21 września 2023 r. sprawy ze skargi L. G. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie rozpoznania wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego 1. zobowiązuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych do rozpoznania wniosków L.G. z 31 marca 2022 r. i z 9 czerwca 2022 r. o przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego w terminie miesiąca od dnia doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi; 2. stwierdza, że przewlekłe prowadzenie postępowania miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa.

Uzasadnienie

VIII SAB/Wa 40/23

UZASADNIENIE

L. G. (dalej: skarżący) pismem z dnia 13.02.2023r. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na bezczynność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: organ, ZUS) oraz na przewlekłość prowadzonego postępowania w przedmiocie świadczeń wychowawczych, znak sprawy [...]. Skarżący zarzucił organowi przekroczenie ustawowych terminów rozpoznania sprawy (tj. art. 35 par. 1-3 k.p.a., zainicjowanej wnioskiem skarżącego o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pięcioro małoletnich dzieci, na okres zasiłkowy 2022-2023 – czym, zdaniem skarżącego organ dopuścił się przewlekłości w rozpoznawaniu przedmiotowego wniosku oraz dopuszczenia się przez ZUS bezczynności w rozpoznaniu wniosku strony, przy czym bezczynność ta miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa.

Dodatkowo, skarżący zarzucił organowi naruszenie przepisów ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2022 r. poz. Nr 1577, poz. 2140) – dalej: ustawa, u.p.w.d.), tj. .art. 4; art. 10; art.13; art. 16.

W uzasadnieniu podniósł, że wniosek o nr. [...] złożył za pomocą aplikacji tzw. kreatora wniosku, przy pomocy systemu teleinformatycznego obsługującego organ. Na podstawie danych teleinformatycznych ustalił, że przedmiotowy wniosek został zarejestrowany i podlega koordynacji, w związku z czym ZUS był zobowiązany przekazać wniosek do właściwego wojewody, celem jego weryfikacji w oparciu o przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00