Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 września 2023 r., sygn. II SA/Bd 512/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Korycka (spr.) Sędziowie sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek asesor WSA Mariusz Pawełczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 września 2023 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] grudnia 2022 r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2022 r. nr [...] Burmistrz M. odmówił przyznania J. D. (dalej jako: "skarżący") świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką – G. D..

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B., po rozpoznaniu odwołania skarżącego od powyższego rozstrzygnięcia, decyzją z dnia [...] lutego 2023 r., nr [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że pracownik socjalny Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w M. dwukrotnie udawał się pod adres wskazany przez skarżącego w celu przeprowadzenia z nim wywiadu środowiskowego i dwukrotnie nie został wpuszczony do mieszkania. Za drugim razem został za pośrednictwem domofonu poinformowany przez dziecko, że rodziców nie ma w domu. Pracownik socjalny bezskutecznie próbował telefonicznie skontaktować się ze skarżącym. W związku z powyższym nie było możliwości weryfikacji oświadczeń skarżącego w zakresie faktu sprawowania opieki nad niepełnosprawna matka i prawidłowości tej opieki. Kolegium stwierdziło także, że nieobecność skarżącego w miejscu zamieszkania może oznaczać, że opieka nie jest świadczona przez skarżącego w sposób wymagany przez ustawodawcę, czyli tak, że opiekun nie jest w stanie podjąć pracy. Organ odwoławczy podkreślił też, że pracownik socjalny już we wrześniu 2022 r. nie został wpuszczony do mieszkania, nie był także w stanie nawiązać kontaktu telefonicznego ze skarżącym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00