Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 13 września 2023 r., sygn. II SA/Go 420/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Jarosław Piątek Asesor WSA Kamila Karwatowicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 13 września 2023 r. sprawy ze skargi S. N., I. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] czerwca 2020 r. J.G. wystąpił do Burmistrza o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej na dz. nr [...].

Burmistrz decyzją z dnia [...] kwietnia 2021 r., nr [...] – działając na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 2 art. 59 ust. 1 i art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 293 ze zm.; dalej jako u.p.z.p.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.; dalej jako k.p.a.) – ustalił warunki zabudowy dla ww. inwestycji.

Następnie Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpoznaniu odwołania D.S., J.S., K.J., M.J., S.P., W.B., S.N. i I.N., decyzją z dnia [...] maja 2021 r., nr [...] – działając na podstawie m.in. art. 52, art. 54, art. 59 ust. 1 i art. 61 ust. 1 i 5, art. 64 ust. 1 u.p.z.p., § 3-9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. nr 164, poz. 1588; dalej jako r.s.u.w.) oraz 138 § 1 pkt 1 k.p.a. – utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Na skutek skargi I.N. i S.N., wyrokiem z dnia 29 grudnia 2021 r., sygn. akt II SA/Go 941/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. uchylił obie powyższe decyzje. Sąd uznał, że analiza urbanistyczna, w oparciu, o którą ustalone zostały warunki zabudowy w zaskarżonej decyzji, obciążona jest wadami (opisanymi szczegółowo w uzasadnieniu wyroku), powodującymi konieczność sporządzenia ponownej analizy. Jednocześnie Sąd dokonał analizy i oceny zawartych w zaskarżonej decyzji poszczególnych ustaleń dotyczących nowej zabudowy, wyrażając w tym zakresie w sposób szczegółowy swoje stanowisko. Natomiast odnosząc się do spełnienia przesłanki określonej w art. 61 ust. 1 pkt 3 u.p.z.p., kwestionowanej przez skarżących, Sąd uznał, że organy obu instancji nie dokonały wystarczających ustaleń dotyczących tego, czy istniejące przyłącze wodociągowe jest wystarczające dla rozpoznawanego zmierzenia budowlanego oraz niedostatecznie rozważyły tą kwestię w uzasadnieniu wydanych decyzji. O ile bowiem z pism Z sp. z o.o. wynika, iż jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość wody za pośrednictwem istniejącej na terenie sieci wodociągowej, nie wskazuje się natomiast w nich, czy nastąpi to pod odpowiednim ciśnieniem, a ta okoliczność była sporna w niniejszej sprawie. Z powyższych względów Sąd uwzględnił skargę zobowiązując organ w ramach ponownego rozpoznania sprawy do przeprowadzenia analizy urbanistycznej, w której usunięte zostaną wyżej wskazane uchybienia, a także do wyjaśnienia, czy istniejące przyłącze jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego, objętego rozpoznawanym wnioskiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00