Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 6 września 2023 r., sygn. I SA/Lu 355/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) WSA Andrzej Niezgoda Protokolant specjalista Marta Wawrzecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2023 r. sprawy ze skargi Y. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na odmowę wydania opinii przez Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 6 kwietnia 2023 r. nr 0671-SPZ-1.4100.797.2022.8 w przedmiocie stosowania preferencji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną odmowę wydania opinii o stosowaniu preferencji; II. zasądza od Naczelnika Urzędu Skarbowego na rzecz Y. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie (organ) 6 kwietnia 2023 r. odmówił "A" spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. (płatnik) wydania opinii o stosowaniu preferencji, polegającej na zwolnieniu z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od dywidend oraz odsetek od pożyczki z 16 listopada 2021 r., których łączna kwota przekroczy kwotę określoną w art. 26 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2022.2587 ze zm. - ustawa o CIT).

W uzasadnieniu tej treści rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że dywidendy oraz odsetki, wynikające z umowy pożyczki kwoty 9.300.000 euro z 16 listopada 2021 r., płatnik ma wypłacać na rzecz "B" z siedzibą w Holandii (podatnik). Płatnik i podatnik należą do grupy zajmującej się działalnością inwestycyjną i zarządzaniem projektami nieruchomościowymi w Polsce (grupa). Celem grupy jest budowanie lub przebudowa nieruchomości biurowych i mieszkaniowych w Polsce przede wszystkim w W. i T. za pośrednictwem spółek zależnych. Na dzień złożenia rozpatrywanego wniosku grupa składa się z około 54 spółek. Podatnik posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym płatnika. Zgodnie z certyfikatem rezydencji podatnik co do zasady podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00