Porada
Czy pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania kontrolne, jeżeli była przerwa w ciągłości zwolnień lekarskich przypadająca na sobotę i niedzielę
PROBLEM
Pracownik samorządowy przebywał w ciągłości na zwolnieniu lekarskim od 07.02.2024 r. do 01.03.2024 r., tj. 25 dni. (oddział rehabilitacyjny w szpitalu), a następnie po 2-dniowej przerwie (weekend - sobota i niedziela) przedłożył kolejne zwolnienia lekarskie od lekarza rodzinnego od 04.03.2024 r. do 13.03.2024 r., tj. 10 dni. Czy pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania kontrolne, jeżeli była przerwa w ciągłości zwolnień lekarskich przypadająca na sobotę i niedzielę?
RADA
Pracodawca kierując się obowiązkiem dbałości o zdrowie i życie pracowników nie powinien odstępować od zapewnienia kontrolnych badań profilaktycznych sytuacji, gdy między zwolnieniami lekarskimi wystąpiła przerwa weekendowa. Nie można bowiem uznać, że pracownik przez weekend był zdolny do pracy a od poniedziałku do piątku znów chory. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w omawianej sytuacji będzie więc skierowanie pracownika na badanie kontrolne.
UZASADNIENIE
Badaniom kontrolnym podlegają pracownicy przed dopuszczeniem do pracy w przypadku, gdy z powodu choroby przebywali na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni. Celem badań kontrolnych jest ustalenie, czy pracownik jest zdolny do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku po dłuższym okresie niezdolności do pracy wywołanej chorobą. Istnieje bowiem obawa, że pracownik w związku z długotrwałą niezdolnością do pracy z powodu choroby utracił zdolności zdrowotne do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku w warunkach środowiska pracy opisanych w treści skierowania na badania.
Odnosząc się bezpośrednio do wątpliwości o których mowa w pytaniu należy przyjąć, że pracodawca kierując się wynikającym z art. 207 Kodeksu pracy obowiązkiem dbania o zdrowie i życie pracowników powinien skierować na badanie kontrolne również pracownika, który nie ma wprawdzie ciągłości w zwolnieniu lekarskim (brak ciągłości związany jest z przerwą weekendową), kiedy wypadają dni, które nie są dla pracownika dniami pracy. Nie można bowiem przyjąć, że pracownik, który otrzymuje zwolnienia od poniedziałku do piątku jest zdolny do pracy w weekendy, aby znów utracić zdolność do pracy w poniedziałek. Uwzględniając powyższe zasadnym postępowaniem będzie zapewnienie badania kontrolnego, nawet przyjmując brak formalnej ciągłości zwolnienia lekarskiego.
art 207, art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465).
Sebastian Kryczka
specjalista z zakresu prawa pracy
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right