Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 sierpnia 2023 r., sygn. I OSK 2388/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Piotr Niczyporuk Sędzia NSA Piotr Przybysz Protokolant starsza asystentka sędziego Anna Kuklińska po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2023r na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. Sp. k. z/s we [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 października 2021 r. sygn. akt II SAB/Wr 64/21 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. Sp. k. z/s we [...] na przewlekłość Starosty [...] w przedmiocie przewlekłości postępowania w sprawie ustalenia wysokości odszkodowania z tytułu przejęcia prawa własności nieruchomości I. oddala skargę kasacyjną, II. zasądza od [...] Sp. z o.o. Sp. k. z/s we [...] na rzecz Starosty [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 października 2021 r., sygn. akt II SAB/Wr 64/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. sp.k. z/s we Wrocławiu na przewlekłość Starosty Lubińskiego w sprawie ustalenia wysokości odszkodowania z tytułu przejęcia prawa własności nieruchomości: I. stwierdził, że Starosta Lubiński dopuścił się przewlekłości w prowadzeniu postępowania; II. stwierdził, że przewlekłość nie ma charakteru rażącego naruszenia prawa; III. zobowiązał Starostę Lubińskiego do załatwienia sprawy w terminie 30 dni od otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; IV. dalej idącą skargę oddalił; V. zasądził od Starosty Lubińskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 597 zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

W ocenie Sądu I instancji w realiach rozstrzyganej sprawy należało stwierdzić przewlekłość. Jednak nie miała ona miejsca z rażącym naruszeniem prawa. Okoliczności te przemawiały z kolei za zaniechaniem przyznania sumy pieniężnej, o której mowa w art. 149 § 2 p.p.s.a. i w tym zakresie skarga została oddalona. Kontroli Sądu I instancji podlegała zarzucona Staroście Lubińskiemu przewlekłość postępowania prowadzonego w sprawie ustalenia wysokości odszkodowania z tytułu przejęcia przez Gminę Wrocław prawa własności nieruchomości położonej we Wrocławiu, oznaczonej geodezyjnie jako działki nr [...] i [...] [...] - [...], obręb [...], w związku z realizacją zadania pn. "Budowa wydzielonej trasy autobusowo - tramwajowej łączącej osiedle Nowy Dwór z Centrum Wrocławia" na podstawie decyzji nr 3840/2019 Prezydenta Wrocławia z dnia 21 sierpnia 2019 r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. W czasie jaki upłynął od powzięcia informacji o wyznaczeniu Starosty Lubińskiego jako właściwego do rozstrzygnięcia sprawy (4 czerwca 2020 r.), a złożeniem skargi (lipiec 2021 r.) minął ponad rok. Podejmowane zaś w tym czasie w sprawie działania miały miejsce w znacznych odstępach czasu. Zasadniczo zostały one przedsięwzięte dopiero po zabezpieczeniu niezbędnych środków finansowych. Szczególnie opieszałość organu widoczna jest w sprawie na etapie wyznaczania biegłego rzeczoznawcy majątkowego celem opracowania operatu szacunkowego. Niniejsze nastąpiło dopiero w dniu 23 listopada 2020 r. Słusznie wskazała strona skarżąca - że zgodnie z art. 12 ust. 4g ustawy z dnia 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, w przypadku, gdy decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej nadany został rygor natychmiastowej wykonalności, decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wydaje się w terminie 60 dni od dnia nadania rygoru. Tymczasem w niniejszej sprawie, od momentu zabezpieczenia środków finansowych, które to nastąpiło we wrześniu 2020 r., dopiero pod koniec listopada organ wyznaczył osobę biegłego. Ten zaś operat sporządził w grudniu 2020r., co oznacza iż potrzebował na to mniej czasu, niż Starosta na wyznaczenie osoby biegłego. Wobec powyższego Sąd zobowiązał organ do wydania aktu w terminie 30 dni od daty otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00