Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 lipca 2023 r., sygn. III SA/Wa 905/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie sędzia WSA Konrad Aromiński, sędzia WSA Agnieszka Baran (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Maria Pawlik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2023 r. sprawy ze skargi B. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] lutego 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla interpretację indywidualną w zaskarżonej części, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz B. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżąca B. Sp. z o.o. w W. (dalej także jako "spółka", "Wnioskodawca" lub "skarżąca"), wnioskiem z 9 września 2022 r. zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów ustawy o CIT dotyczących tzw. ulgi na prototyp, określonej w szczególności przepisami art. 18ea ustawy o CIT.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym spółka wskazała, że jest pierwszą spółką z grupy spółek (holdingu), która wybuduje biogazownię. Przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie paliw gazowych, jednak dotychczas spółka nie wytwarzała paliw gazowych, lecz zajmuje się przygotowaniem do realizacji inwestycji, jaką jest biogazownia. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie realizowała prace badawczo-rozwojowe (B+R) mające na celu stworzenie linii technologicznej biogazowni wykorzystującej nową dla spółki technologię skraplania biometanu (niestosowaną dotychczas w Polsce) z substancji czynnych pozyskanych od rolników. W związku z tym, że technologia została opracowana dla surowców pochodzących z innych krajów, konieczne będzie jej sprawdzenie i dostosowanie do surowców pozyskiwanych w Polsce. Projekt będzie stanowił prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a konkretnie prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 ustawy o CIT. Realizacja projektu jest planowana na okres kilku lat. W wyniku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych Spółka będzie mogła wdrożyć do sprzedaży nowy produkt w postaci skroplonego biometanu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00