Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 lipca 2023 r., sygn. I SA/Wa 253/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Gabriela Nowak, sędzia WSA Jacek Mrozek (spr.), asesor WSA Mateusz Rogala, Protokolant specjalista Monika Bodzan, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2023 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o. o. z siedzibą w [...] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 14 listopada 2022 r. nr KOA/4289/PN/22 w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie (dalej "SKO w Warszawie", organ II instancji", "organ odwoławczy") postanowieniem nr KOA/4289/PN/22 z dnia 14 listopada 2022 r., po rozpoznaniu zażalenia [...] sp. z o. o. z siedzibą w [...] (dalej "skarżąca") utrzymało w mocy postanowienie Wójta Gminy [...] (dalej "organ I instancji", "Wójt") nr [...] z dnia 12 września 2022 r. w przedmiocie negatywnego zaopiniowania wstępnego projektu podziału nieruchomości.

Powyższe postanowienie wydane zostało w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Skarżąca w dniu 1 sierpnia 2022 r. złożyła do Wójta wniosek o wydanie opinii o zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wstępnego podziału działki położonej w miejscowości [...] o numerze ewidencyjnym [...], [...] i [...]. Organ w dniu 22 sierpnia 2022 r. wezwał skarżącą do uzupełnienia w terminie 14 dni braków formalnych, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Skarżąca w dniu 5 września 2022 r. uzupełniła swój wniosek m.in. o nową mapę ze wstępnym planem podziału nieruchomości.

Wójt postanowieniem z 12 września 2022 r. negatywnie zaopiniował przedłożony przez skarżącą wstępny projekt podziału przedmiotowych nieruchomości, stanowiący załącznik graficzny nr 1 do postanowienia. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazano, że w przedstawiony we wstępnym projekcie podział działek numer ew. nr [...], [...] i [...] położonych w [...] nie jest zgodny z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego południowej części wsi [...] uchwalonym w dniu 30 marca 2017 roku uchwałą Rady Gminy Nr [...]. Wydzielenie projektowanych działek A, B, C i D nie jest możliwe ze względu na brak wydzielenia drogi wewnętrznej, która obsługiwałaby te działki w zakresie opisanym w planie miejscowym - § 8 ust. 1 pkt 2 oraz § 26 pkt 2 i pkt 3 w związku z art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2021 r. poz. 1899 ze zm.), dalej jako "u.g.n", który jednoznacznie wskazuje potrzebę wyznaczenia drogi wewnętrznej zapewniającej dostęp do drogi publicznej – ul. [...] określonej w mpzp jako drogi lokalnej KDL/g1. Zaakceptowanie tego podziału nieruchomości bez wydzielenia drogi wewnętrznej dla projektowanej inwestycji polegającej na budowie czterech dwulokalowych segmentów w zabudowie bliźniaczej (osiem lokali mieszkalnych) byłoby zaaprobowaniem niezgodnego z ustaleniami planu miejscowego niewłaściwego zagospodarowania powstającej nieruchomości po połączeniu działek ew. nr [...], [...], [...]. Projektowana obsługa przez służebność tylu projektowanych działek jest w sprzeczności z art. 93 ust. 3 u.g.n., gdyż suma powierzchni tych trzech łączonych działek jest wystarczająco duża, aby możliwe było wydzielenie działki drogowej, przy czym ustalenia planu dopuszczają wydzielenie dróg wewnętrznych o szerokości 5 metrów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00