Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 czerwca 2023 r., sygn. III SA/Wa 786/23
W przypadku usług licencyjnych świadczonych w sposób ciągły, w postaci sprzedaży praw do licencji z tytułu gier komputerowych, co do których wysokość wynagrodzenia licencjodawcy nie jest znana w momencie ich świadczenia, lecz dopiero po otrzymaniu raportu sprzedaży od licencjobiorcy, dopuszczalne jest - na podstawie art. 19a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług - przyjęcie jako momentu powstania obowiązku podatkowego daty otrzymania raportu sprzedaży.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Włodzimierz Gurba, Sędziowie sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, asesor WSA Tomasz Grzybowski (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Anna Węgorska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi C. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] stycznia 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz C. S.A. z siedzibą w W. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem sporu jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z [...] stycznia 2023 r. uznająca za nieprawidłowe stanowisko C. S.A. z siedzibą w W. (skarżąca) odnośnie do jej pytania dotyczącego momentu rozpoznania obowiązku podatkowego w zakresie usług licencyjnych świadczonych w sposób ciągły.
W stanie faktycznym sprawy przedstawionym we wniosku spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tworzy gry komputerowe przeznaczone do dalszej sprzedaży w postaci praw do licencji. Spółka posiada status czynnego podatnika VAT; przychody, które osiąga, są wynikiem realizacji umów licencyjnych zawartych z kontrahentami na całym świecie, wśród których są m.in. największe firmy zajmujące się dystrybucją gier. Spółka dokonuje rozliczenia z kontrahentami w okresach miesięcznych lub kwartalnych na podstawie otrzymanych raportów sprzedaży, które otrzymuje odpowiednio w ciągu 20, 30 lub 45 dni roboczych od dnia zakończenia okresu rozliczeniowego (miesiąca bądź kwartału). Wysokość wynagrodzenia należna spółce nie jest znana w momencie udzielenia licencji, a okresowe należności licencyjne, które są płatne za okresy miesięczne bądź kwartalne, uzależnione są od wielkości sprzedaży licencjonowanych produktów zrealizowanych przez danego kontrahenta. Z uwagi na specyfikę świadczeń będących przedmiotem niniejszego wniosku, do momentu otrzymania raportu od kontrahentów spółka nie ma wiedzy o wysokości sprzedaży kontrahentów oraz kwoty należnego jej wynagrodzenia z tego tytułu. Zatem dopiero w momencie otrzymania raportu sprzedaży uzyskuje informacje o wysokości należnego wynagrodzenia za dany okres dystrybucji gry i na tej podstawie wystawia fakturę. Raporty co do zasady przesyłane są przez kontrahentów do wnioskodawcy bezzwłocznie po ich sporządzeniu. Spółka nie ma możliwości wcześniejszego pozyskania raportu, gdyż kontrahenci prowadzą swoje rozliczenia biorąc pod uwagę własne ograniczenia techniczne i osobowe, lokalne regulacje prawne i podatkowe, konieczność zebrania szczegółowych danych, jak również inne nieznane spółce okoliczności.