Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Gd 1000/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2023 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi I. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 25 października 2022 r., nr SKO Gd/2789/22 w przedmiocie zasiłku okresowego oddala skargę.

Uzasadnienie

I. T., reprezentowana przez swoją córkę M. T., wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 25 października 2022 r. utrzymującą w mocy decyzję organu pierwszej instancji w przedmiocie zasiłku okresowego.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z 31 marca 2022 r. Prezydent Miasta Gdyni odmówił skarżącej przyznania zasiłku okresowego.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wskazał, że zgodnie z art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej (u.p.s.) zasiłek okresowy przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego osobie samotnie gospodarującej, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej. Zasiłek okresowy można przyznać ze względu na m.in. niepełnosprawność czy długotrwałą chorobę, jeżeli powodują wzrost kosztów utrzymania. Wzrost ten wynikać powinien z potrzeby uczestnictwa w zajęciach rehabilitacyjnych, z konieczności zaopatrzenia się w przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze oraz w oprzyrządowanie ułatwiające niepełnosprawnym funkcjonowanie w środowisku i eksploatacji pojazdu inwalidzkiego albo konieczności likwidacji barier architektonicznych, konieczności stosowania specjalnej diety, zażywania leków, których zakup stanowi znaczny uszczerbek materialny, dojazdów do placówek zdrowia, stosowania zabiegów medyczno-rehabilitacyjnych oraz stosowania środków higieniczno-opatrunkowych i sanitarnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00