Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 6 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Bd 1154/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 6 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi A. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy D. z [...] września 2022 r. nr [...].

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze we [...] (zwane dalej "Kolegium") decyzją z [...] października 2022 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Wójta Gminy D. z [...] września 2022 r. nr [...], którą to decyzją Wójt odmówił A. Ł. (tj. Skarżącej) przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad synem M. B. .

Kolegium ustaliło, że syn skarżącej legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności, ustalonym od 2001 r., przy czym niepełnosprawność istnieje od urodzenia.

Kolegium uznało, że z uwagi na treść art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 615, dalej powoływanej jako "u.ś.r.") Skarżącej nie przysługuje wnioskowane świadczenie, ponieważ ma ona ustalone prawo do emerytury.

Jednocześnie Kolegium zaznaczyło, że nie podziela istniejącego w orzecznictwie sądowoadministracyjnym poglądu co do możliwości zawieszenia prawa do emerytury i możliwości w takiej sytuacji nabycia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

W skardze do sądu A. Ł. podtrzymała stanowisko o konieczności przyznania jej świadczenia.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie, podtrzymując swoje stanowisko.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Skarga jest zasadna.

Istota sporu w przedmiotowej sprawie sprowadza się do oceny legalności odmowy przyznania Skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego ze względu na posiadane przez nią prawo do emerytury tj. ze względu na przesłankę określoną w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit a u.ś.r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00