Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 31 maja 2023 r., sygn. II SA/Bd 55/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Renata Owczarzak Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Piechowiak sędzia WSA Katarzyna Korycka (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 31 maja 2023 r. sprawy ze skargi T. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2022 r. nr [...] w przedmiocie dodatku węglowego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2022 r. nr [...] Wójt Gminy B. B., po rozpoznaniu wniosku skarżącego T. R., odmówił mu przyznania dodatku węglowego. Wyjaśniając przyczyny odmowy organ wskazał, że wpis do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) został dokonany przez skarżącego w dniu [...] sierpnia 2022 r., co nie spełnia warunków przyznania wnioskowanego dodatku. Ponadto powołując się na przepisy art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1692 ze zm., dalej jako "udw"), na definicję miejsca zamieszkania w rozumieniu art. 25 Kodeksu cywilnego oraz na treść art. 12 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (t.j. Dz.U. 2 2021 r. poz. 1073, dalej jako "urod") wskazał, że skarżący zamieszkuje na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD), przy czym od strony formalnej domek lub altana na działce nie może stanowić miejsca zamieszkania. Dodatek węglowy, jak wskazał Wójt, nie może być więc przyznany wnioskodawcy deklarującemu prowadzenie gospodarstwa w budynku przeznaczonym do wypoczynku i rekreacji, który uznawany jest za niemieszkalny. W sytuacji tej nie pozostaje bowiem spełniony warunek zamieszkiwania.

Od powyższej decyzji skarżący wniósł odwołanie, podnosząc że uzasadnienie decyzji odmownej jest niezgodne ze stanem faktycznym, a informacje w nim zawarte są błędne. Podkreślił, że nie jest wraz z rodziną członkami PZD ani ROD i nie zamieszkują na ich terenie, a co za tym idzie nie podlegają pod regulaminy tych instytucji. Od kilku lat, jak wskazał, zamieszkują bowiem na terenie prywatnego stowarzyszenia "[...]" które jest pod tym samym adresem co "[...]". Stowarzyszenie to jest jednak, jak podkreślił, terenem prywatnym po odłączeniu (wykupieniu od osoby prywatnej) od ROD "[...]". Podniósł jednocześnie, że wraz z rodziną są współwłaścicielami terenu Stowarzyszenia, na którym stoi ich prywatny budynek, za który od kilkunastu lat płacą podatek od nieruchomości. Zaznaczył, że są osobnym gospodarstwem domowym, w którym realizują swoje cele życiowe i mają meldunek na pobyt stały oraz że regulamin stowarzyszenia "[...]" nie zabrania zamieszkiwania na swoim terenie. Ponadto skarżący wyjaśnił, że deklarację dotyczącą źródeł ciepła zgłosił w dniu

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00