Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 maja 2023 r., sygn. I SA/Wr 947/22

Wprowadzone 1 stycznia 2022 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy, na mocy których podwyższono o 50% podlegające odliczeniu koszty uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację, nie są rozwiązaniem prawnym zupełnym, wyczerpująco regulującym zasady ujmowania kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu. Jest to regulacja, którą wprowadzono kolejne przepisy wpisujące się w już obowiązujący system rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Nowo wprowadzone przepisy oraz przepisy dotychczas obowiązujące tworzą komplementarną regulację prawną, z której należy dopiero odczytać normę prawną określającą zasady odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesione na robotyzację.

Teza urzędowa

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Haberka (sprawozdawca), Sędzia WSA Dagmara Stankiewicz-Rajchman, Protokolant: Starszy specjalista Agnieszka Dąbrowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie 18 maja 2023 r. sprawy ze skargi T. S.A. zs. w U. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 października 2022 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.465.2022.1.AR w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi T. S.A. (dalej: spółka, strona, skarżąca, wnioskodawca) jest interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS, organ) z 10 października 2022 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.465.2022.1.AR, w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Postępowanie przed organem.

Wnioskiem z 8 lipca 2022 r. strona wystąpiła o interpretację indywidualną przepisów art. 38eb, art. 15 ust. 4e, art. 16g ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 865, ze zm., dalej: ustawa o CIT).

We wniosku wskazano, że spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz spółką publiczną, notowaną na w. G. Rok podatkowy spółki odpowiada rokowi kalendarzowemu. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przetwarzania i konserwowania mięsa oraz produkcji i sprzedaży wyrobów mięsnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00