Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 16 maja 2023 r., sygn. III OW 245/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich a Prezydentem Miasta Rzeszowa w przedmiocie rozpoznania wniosku o ustalenie i wypłatę świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych postanawia: wskazać Dowódcę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich jako organ właściwy w sprawie.

Uzasadnienie

Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich a Prezydentem Miasta Rzeszowa w przedmiocie rozpoznania wniosku o ustalenie i wypłatę świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych.

W uzasadnieniu wniosku wskazano, że pismem z 28 listopada 2022 r. Prezydent Miasta Rzeszowa przekazał Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, na podstawie art. 65 § 1 i § 1a k.p.a., podanie żołnierza rezerwy J. L. o ustalenie i wypłatę świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych. Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (dalej zwany "Dowódcą") wskazał, że właściwy w sprawie jest Prezydent Miasta Rzeszowa. Zgodnie z art. 801 ust. 3 ustawy o obronie Ojczyzny do ćwiczeń wojskowych z udziałem żołnierzy rezerwy zaplanowanych na rok 2022 stosuje się przepisy dotychczasowe, w konsekwencji wniosek powinien być rozpatrywany na podstawie art. 119a ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372 i 1728) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 25 sierpnia 2015 r. w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy (Dz. U. z 2018 r. poz. 881). W konsekwencji zdaniem wnioskodawcy Prezydent Miasta Rzeszowa jest organem właściwym w sprawie ustalenia i wypłatę świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00