Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Wa 2895/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędziowie sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz (sprawozdawca), asesor WSA Adrianna Elżbieta Grzymska-Truksa, Protokolant referent stażysta Klaudia Staręga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi M.S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] listopada 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz M.S. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

M.S. (dalej: wnioskodawca, strona lub skarżący) wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

W powyższym wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe, z którego wynikało, że wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej. Jest wspólnikiem w spółce jawnej S. spółka jawna z siedzibą w Z., przy [...], KRS, [...], NIP [...] (dalej spółka). Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, spółka prowadzi księgi rachunkowe. Drugim wspólnikiem spółki jest osoba fizyczna podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wspólnikami spółki od momentu jej zawiązania były dwie osoby fizyczne (założyciele spółki), podlegające nieprzerwanie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej. Udziały w zysku wspólników były równe.

Ze względów podyktowanych ochroną majątku wspólników oraz sukcesją pokoleniową w spółce, strona planuje przekształcenie spółki (spółki jawnej) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą). Przekształcenie planowane jest na rok 2022 i odbędzie się w trybie przepisów art. 551-574 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.; dalej k.s.h.). Spółka przekształcona będzie działała pod firmą S. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i będzie miała siedzibę w Z. pod dotychczasowym adresem. Wspólnikami spółki przekształconej będą dotychczasowi wspólnicy spółki - dwie osoby fizyczne (założyciele spółki jawnej), podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (wspólnicy założyciele). Wspólnicy założyciele będą mieć równe udziały w spółce przekształconej i będą uczestniczyć w zysku spółki Przekształconej w częściach równych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00