Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2023 r., sygn. III FSK 5004/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Borszowski, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Mirella Łent, po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach oraz skargi kasacyjnej G.S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 sierpnia 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 577/21 w sprawie ze skargi G.S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach z dnia 17 grudnia 2020 r. nr SKO.4000-1572/2020 w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2015 r. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie. C.V.S.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 sierpnia 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 577/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach z dnia 17 grudnia 2020 r. utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy S. z dnia 5 października 2020 r. określającą O. S.A. w W. zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za 2015 r. w wysokości 2.074.616 zł.

Sąd I instancji podał, że przedmiotem sporu pomiędzy stronami jest zasadność opodatkowania wykorzystywanych przez skarżącą agregatów sprężających i sprężarek powietrza, zakwalifikowanych przez organy podatkowe jako budowle – element sieci gazowniczej i opodatkowanych w okresie od stycznia do czerwca 2015 r. podatkiem od nieruchomości jako budowle. Organy podatkowe uważają, że sporne sprężarki powietrza i agregaty sprężające stanowią wraz z siecią gazową całość techniczno-użytkową, o której mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2019 r. poz. 1186, dalej: u.p.b.). Tylko po połączeniu z siecią gazową mogą pełnić funkcje, do których zostały wykonane, zaś dopiero sieć gazowa wyposażona w sporne obiekty może być użytkowana zgodnie z przeznaczeniem. Tak więc stanowią one niezbędny element sieci gazowej, co prowadzi do konkluzji, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w okresie od stycznia do czerwca 2015 r. podlegał obiekt budowlany – budowla (sieć gazowa) stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami (w tym spornymi sprężarkami powietrza i agregatami sprężającymi), a przepisy nie przewidywały wyłączania z całości techniczno-użytkowej jakichkolwiek jej elementów (nawet jeżeli znajdowały się w innym przedmiocie opodatkowania). Skarżąca uważa, że sporne sprężarki powietrza i agregaty sprężające nie są w ogóle obiektami budowlanymi ani urządzeniami budowlanymi, tworzą one obiekt budowlany wraz budynkiem, w którym się znajdują, natomiast nie istnieją między nimi a siecią gazową powiązania użytkowo-techniczne. Na tym tle skarżąca sformułowała zarzuty naruszenia prawa materialnego oraz przepisów postępowania. Ponadto skarżąca zarzuciła, że zaskarżona decyzja została jej doręczona po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego na rok 2015, a tym samym nie weszła do obrotu prawnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00