Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 1 marca 2024 r., sygn. I CSK 6888/22

1 marca 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Beata Janiszewska

na posiedzeniu niejawnym 1 marca 2024 r. w Warszawie
‎w sprawie z powództwa J.S.
‎przeciwko Skarbowi Państwa - Staroście Leskiemu
‎o zapłatę,
‎na skutek skargi kasacyjnej J.S.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie
‎z 17 marca 2022 r., I ACa 226/21,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od J. S. na rzecz Skarbu Państwa - Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej kwotę 1000 (tysiąc) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego,

3. przyznaje i nakazuje wypłacić ze środków Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie na rzecz adwokata M.K. z K. w R. kwotę 11250 (jedenaście tysięcy dwieście pięćdziesiąt) złotych, w tym VAT, tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu powódce J. S.

[SOP]

UZASADNIENIE

Powódka J.S. wniosła skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, oddalającego apelację skarżącej w sprawie o zapłatę przeciwko Skarbowi Państwa – Staroście Leskiemu.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Jako pierwszą przyczynę przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżąca wskazała oczywistą zasadność skargi. Podniosła, że zaskarżone rozstrzygnięcie „jest niesłuszne i wyjątkowo krzywdzące”, z uwagi na znaczną wysokość przedmiotu sporu Sąd drugiej instancji powinien był „dołożyć wszelkich starań, aby ustalić wszystkie fakty niezbędne dla wyjaśnienia sprawy […] nie dopuszczając się żadnych uchybień czy to w postaci błędnej interpretacji, czy niewłaściwego zastosowania danego przepisu”. Powódka wskazała również, że rozpoznanie sprawy przez Sąd Apelacyjny „pozostawia w swojej materii liczne nieścisłości, wyjaśnienie których możliwe jest w tym momencie jedynie na etapie postępowania kasacyjnego” a liczne naruszenia przepisów doprowadziły do wydania wyroku, który powinien zostać zmieniony przez Sąd Najwyższy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00