Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 22 marca 2023 r., sygn. II OZ 132/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tomasz Zbrojewski po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia B. T. i M. T. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2022 r., sygn. akt VII SA/Wa 1605/22 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi B. T. i M. T. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 30 maja 2022 r., znak: DOZ-OAiK.650.1268.2021.AJ w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 14 października 2022 r., sygn. akt VII SA/Wa 1605/22, po rozpatrzeniu wniosku B. T. i M. T., odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 30 maja 2022 r., znak: DOZ-OAiK.650.1268.2021.AJ, w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych.

Sąd podał, że skarżący w skardze na ww. decyzję Ministra zawarli wniosek o wstrzymanie jej wykonania, wskazując, że zakres prac nią objętych jest bardzo duży i muszą być one wykonane według rozwiązań historycznych. Olbrzymi stopień zniszczenia dworku, a przede wszystkim charakter tych prac sprawiają, że skarżący nie będą w żadnej mierze w stanie ponieść ich z własnych środków finansowych. Zmuszeni byliby do zaciągania pożyczek/kredytów i to w znacznych rozmiarach, których spłata zagrażałaby ich egzystencji. Niewątpliwie zatem brak wstrzymania wykonania skarżonej decyzji stwarza bardzo poważne i bardzo realne niebezpieczeństwo wyrządzenia skarżącym znacznej szkody majątkowej. W sytuacji potencjalnego uchylenia skarżonej decyzji i umorzenia postępowania skarżący zostaliby z olbrzymimi długami, z którymi najpewniej borykaliby się przez wiele kolejnych lat. Stan obiektu, jest tak katastrofalny, że podjęcie w nim jakichkolwiek prac grozi katastrofą budowlaną i narażeniem zdrowia i życia zarówno skarżących jak i osób, które faktycznie miałyby te prace wykonywać. Brak wstrzymania wykonania decyzji stwarza niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody nie tylko w sferze finansowej skarżących, ale także w sferze wartości niematerialnych, tj. zdrowia i życia ludzkiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00