Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Zmiana Ogrodzeń: Procedury i Wymogi - Wyrok NSA z dnia 9 marca 2023 r., sygn. I OSK 157/22

Wojewoda, zmieniając rozporządzenie w sprawie przebiegu ogrodzeń zatrzymujących migrację zwierząt, musi dochować procedury określonej w art. 46 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w tym uzyskać właściwy wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii, a cel zmiany musi być zgodny z ustawowymi przesłankami.

Teza od Redakcji

Dnia 9 marca 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędziowie: sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) sędzia del. WSA Anna Wesołowska po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Świętokrzyskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 29 września 2021 r., sygn. akt II SA/Ke 541/21 w sprawie ze skargi Skarbu Państwa - Nadleśnictwa Starachowice na rozporządzenie Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 19 kwietnia 2021 r. nr 4/2021 w przedmiocie zmiany rozporządzenia w sprawie wykonywania ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych na terenie powiatów 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Wojewody Świętokrzyskiego na rzecz Skarbu Państwa - Nadleśnictwa Starachowice kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 29 września 2021 r., po rozpoznaniu sprawy ze skargi Skarbu Państwa - Nadleśnictwa Starachowice na rozporządzenie Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 19 kwietnia 2021 r. nr 4/2021 w przedmiocie zmiany rozporządzenia w sprawie wykonywania ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych na terenie powiatów - stwierdził nieważność zaskarżonego rozporządzenia.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne.

W dniu 19 kwietnia 2021 r. Wojewoda Świętokrzyski, działając na podstawie art. 46 ust. 3 pkt 8l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 1421), wydał rozporządzenie nr 4/2021 zmieniające rozporządzenie nr 4/2020 Wojewody Świętokrzyskiego w sprawie wykonywania ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych na terenie powiatów starachowickiego, ostrowieckiego i opatowskiego. W § 1 tego aktu określono, że zmianie ulega przebieg ogrodzenia ograniczającego lub zatrzymującego migrację zwierząt z terenów leśnych w obrębie działki ewidencyjnej [...], zmiana szczegółowo przedstawiona jest w załączniku do niniejszego rozporządzenia. W § 2 stwierdzono, że wykonanie rozporządzenia powierza się Nadleśniczemu Nadleśnictwa Starachowice Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem podania do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie powiatów, o których mowa w § 1 (§ 3 cyt. rozporządzenia). Zgodnie z § 4 rozporządzenie podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego. W uzasadnieniu wskazano, że budowa ogrodzenia ma na celu ograniczenie możliwości przeniesienia wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na obszar województwa świętokrzyskiego. Pismem z 24 marca 2021 r. Świętokrzyski Konserwator Zabytków w Kielcach wystąpił o zmianę dotychczasowego przebiegu ogrodzenia w związku z planowanymi w 2021 r. naprawami i remontami nasypów i podkładów kolejowych S. na działce ewidencyjnej [...]. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, który uznał, że wnioskowana zmiana nie wpłynie negatywnie na funkcję ogrodzenia, tj. ograniczenie migracji dzika Sus scrofa, a tym samym zmniejszenie ryzyka przeniesienia wirusa ASF na obszar województwa. W rezultacie Wojewoda przyjął, że wobec braku merytorycznych przeciwskazań należało zmienić poprzednie rozporządzenie nr 4/2000 w sposób pozwalający na przeprowadzenie prac związanych z uruchomieniem S.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00