Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 lutego 2023 r., sygn. III SA/Wa 1941/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Agnieszka Baran (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Jacek Kaute, asesor WSA Agnieszka Sułkowska, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 lutego 2023 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 czerwca 2022 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.130.2022.2.AR w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz A. sp. z o.o. z siedzibą w R. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 1 marca 2022 r. wpłynął do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako: "Dyrektor", "organ interpretacyjny") wniosek Skarżącej "A." Spółka z o.o. w R. (dalej jako "spółka" lub "skarżąca") o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wskazane we wniosku kategorie podlegają uwzględnieniu we wstępnej korekcie przychodów i kosztów na podstawie art. 7aa ust. 1 pkt 1 lit. a i b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1992 r. Nr 21, poz. 86 ze zm., dalej jako: "ustawa o CIT").

Pismem z 25 maja 2022 r. spółka uzupełniła braki wniosku.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka jest osobą prawną, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającą status rezydenta podatkowego w Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Rokiem obrotowym i podatkowym spółki jest okres dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych, od dnia 1 listopada danego roku kalendarzowego do dnia 31 października następnego roku kalendarzowego. W listopadzie 2021 roku spółka złożyła właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (dalej również: "ryczałt" lub "estoński CIT"). Pierwszy rok opodatkowania spółki estońskim CIT rozpoczął się więc dnia 1 listopada 2021 roku. Z uwagi na złożenie powyższego zawiadomienia, po stronie spółki zaktualizował się wynikający z art. 7aa ust. 1 pkt 1 lit. a i b ustawy o CIT obowiązek dokonania w rozliczeniu za rok podatkowy zakończony dnia 31 października 2021 roku:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00