Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2023 r., sygn. I OSK 1700/22

Dnia 21 lutego 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Niczyporuk Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka sędzia NSA Piotr Przybysz (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Łódzkiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 15 czerwca 2022 r., sygn. akt II SAB/Łd 8/22 w sprawie ze skargi M. R. i I. R. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Łódzkiego w sprawie stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez gminę prawa własności części nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu sprawy ze skargi M.R. i I.R. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Łódzkiego w sprawie stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez gminę prawa własności części nieruchomości wyrokiem z 15 czerwca 2022 r., sygn. akt II SAB/Łd 8/22: 1. stwierdził, że przewlekle prowadzenie postępowania przez Wojewodę Łódzkiego miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 2. umorzył postępowanie w zakresie zobowiązania Wojewody Łódzkiego do załatwienia sprawy; 3. wymierzył Wojewodzie Łódzkiemu grzywnę w kwocie 1000 złotych; 4. przyznał od Wojewody Łódzkiego solidarnie na rzecz skarżących M.R. i I.R. sumę pieniężną w wysokości 2000 złotych; 5. oddalił skargę w pozostałym zakresie; 6. zasądził od Wojewody Łódzkiego solidarnie na rzecz skarżących M.R. i I.R. kwotę 100 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Skargę kasacyjną na powyższe rozstrzygnięcie złożył Wojewoda Łódzki zaskarżając punkt 1, punkt 3 i punkt 4 opisanego wyroku. Zaskarżonemu wyrokowi zarzucono w trybie art. 174 punkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r., poz. 329 ze zmianami), zwanej dalej p.p.s.a., naruszenie przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy:

1) art. 149 § 1 punkt 3, § 1a i § 2 p.p.s.a. w związku z art. 3 § 1 i § 2 punkt 8 p.p.s.a., z art. 35 § 3 k.p.a., art. 35 § 5 k.p.a. i art. 36 § 1 i § 2 k.p.a. przejawiające się niewłaściwą kontrolą przez Sąd I instancji legalności działania organu administracji publicznej i w rezultacie uwzględnienie skargi przyjąwszy wadliwie, na podstawie akt sprawy, że Wojewoda Łódzki dopuścił do przewlekłego prowadzenia postępowania z rażącym naruszeniem prawa, co miało istotny wpływ na wynik sprawy i zasądzenia na rzecz skarżących sumy pieniężnej oraz wymierzenie organowi grzywny, w sytuacji gdy zachodziły przesłanki do orzeczenia, że przewlekle prowadzenie postępowania przez organ administracji miało miejsce bez rażącego naruszenia prawa i nie zachodziła konieczność zasądzenia na rzecz skarżących sumy pieniężnej oraz wymierzenie organowi grzywny, w postępowaniu o skomplikowanym charakterze, w sytuacji gdy organ podejmował wyłącznie czynności niezbędne do rozpoznania sprawy, działanie organu nie wynikało ze złej woli czy lekceważenia stron postępowania, a o każdym niezałatwieniu sprawy w wyznaczonym terminie z podaniem przyczyny zwłoki i nowego terminu organ informował strony skarżące, a do terminu załatwienia sprawy nie wlicza się terminów dla dokonania określonych czynności oraz okresów opóźnień spowodowanych z przyczyn niezależnych od organu, jak również okresu zawieszenia postępowania;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00